Keratynowe prostowanie włosów w domu – jak wygląda zabieg?

Kosmetyki do włosów
Fot. Serezvin Evgeny/ Getty Images

Puszące się i trudne do ułożenia włosy to problem wielu kobiet. Z pomocą przychodzi zabieg keratynowego prostowania włosów, który kiedyś można było wykonać tylko w salonie fryzjerskim, a dziś coraz więcej marek wprowadza na rynek produkty z keratyną do użytku domowego. Jak wykonać keratynowe prostowanie włosów w domu?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg polegający na uzupełnieniu keratyny, naturalnego białka, będącego głównym budulcem włosa. Keratyna odpowiada za zdrowy wygląd włosów i ich gładkość. Ceny keratynowego prostowania zależą od długości włosów i w salonach fryzjerskich zaczynają się od 250 zł. Przeciętna kwota, jaką trzeba wydać na takie zabieg to ok. 500 zł. Efekt utrzymuje się od 2 do 6 miesięcy, w zależności od tego, w jakiej kondycji były włosy jeszcze przed zabiegiem. Niektórzy nie są gotowi na taki wydatek i decydują się na przeprowadzenie keratynowego prostowania w warunkach domowych. Jak wygląda taki zabieg i czy różni się od tego przeprowadzanego w salonie?

Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów w domu?

Samodzielnie przeprowadzony zabieg keratynowego prostowania trwa zwykle około 4 godzin i nieco różni się od zabiegu w salonie fryzjerskim, przede wszystkim innym składem produktów. Keratynowe prostowanie włosów wygładza pasma, nadaje im połysk i wypełnia ubytki w ich strukturze. Wszystko za sprawą płynnej keratyny, która przenika w głąb włosa i tworzy na jego powierzchni warstwę ochronną, zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem otoczenia – promieniowaniem UV, utratą wilgoci, wysoką temperaturą.

Podstawowy zestaw do keratynowego prostowania włosów w domu składa się z:

· dobrze oczyszczającego szamponu,

· produktu wygładzającego (zawierającego płynną keratynę),

· maski keratynowej.

Rozszerzony zestaw może zawierać także odżywkę keratynową oraz szampon przygotowujący. Wszystkie produkty należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania, jednak schemat zabiegu zawsze wygląda następująco:

1. Dokładne umycie włosów i wysuszenie ich suszarką.

2. Rozdzielnie włosów na równe części i nałożenie keratyny.

3. Rozczesanie włosów i pozostawienie keratyny aż do wchłonięcia.

4. Usunięcie nadmiaru keratyny i ponowne wysuszenie włosów.

5. Wyprostowanie włosów przy użyciu nagrzanej prostownicy.

Zobacz film: Keratynowe prostowanie włosów. Źródło: TVN Style

Do wykonania całego zabiegu niezbędne jest również posiadanie suszarki oraz prostownicy , która nagrzewa się do co najmniej 200 stopni. Przed zabiegiem warto przygotować sobie rękawiczki ochronne, pędzelek do nakładania keratyny oraz grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

Porównując do tego, ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów w salonie i dodatkowe kosmetyki pielęgnacyjne, w które również trzeba się zaopatrzyć, domowy zabieg jest znacznie tańszy, a jeśli będzie dobrze przeprowadzony – może być równie skuteczny. Oczywiście, sam zestaw jest droższy niż wizyta u fryzjera, ale ilość i pojemność produktów wystarcza zwykle na co najmniej pięciokrotne wykonanie domowego keratynowego prostowania .

Keratynowe prostowanie włosów – jak pielęgnować włosy po zabiegu?

Szampon do włosów po keratynowym prostowaniu nie powinien zawierać w swoim składzie silikonów, soli ani alkoholu. Takie substancje powodują szybsze wypłukiwanie się keratyny, przez co efekt będzie mniej trwały. Pamiętaj, by po keratynowym zabiegu na włosy nie myć włosów przez co najmniej 3 dni. W tym czasie nie powinno się stosować także żadnych środków stylizujących włosy, takich jak pianki czy lakiery do włosów.

Pielęgnacja włosów po zabiegu powinna bazować na dostarczaniu do włosów keratyny w niewielkich ilościach. Dzięki temu można na dłużej zachować lśniące i zdrowe włosy. W tym celu warto używać do codziennej pielęgnacji kosmetyków o wysokiej zawartości keratyny w składzie – odżywek i olejków.

Jak wybierać produkty do keratynowego prostowania włosów?

Stosując się do poniższych rad, możesz uchronić się przed nieudanym zakupem zestawu do zabiegu keratynowego:

· Nie oszczędzaj na kosmetykach, które będą ci potrzebne do przeprowadzenia zabiegu w domu i nie używaj produktów ze składnikami wypłukującymi keratynę. Nawet najlepszej jakości produkty do keratynowego prostowania włosów nie poradzą sobie z zahamowaniem działania alkoholu czy silikonów.

· Zwróć uwagę, czy preparat do keratynowego prostowania włosów , który chcesz kupić pochodzi od certyfikowanego sprzedawcy. To twoja gwarancja jakości produktu, dlatego też nie wierz zapewnieniom na stronie – porównaj informacje o sklepie także w innych źródłach i sprawdź, czy certyfikat jest prawdziwy.

· Pamiętaj, że prostowanie keratynowe włosów w domu powinno być przeprowadzane przy użyciu produktów zbliżonych składem do tych, których używa się w salonach fryzjerskich. Przed zakupem porównaj etykiety produktów profesjonalnych i tych do użytku domowego. Producenci często wprowadzają na rynek produkty przypominające wyglądem kosmetyki specjalistyczne, jednak ich składy często okazują się zupełnie różne.

· Kosmetyki po keratynowym prostowaniu włosów kupuj zawsze u sprawdzonych producentów i dopiero po zapoznaniu się z opiniami innych osób na temat interesujących cię produktów. W ten sposób nie tylko nie zawiedziesz się na jakości kosmetyków, ale też nie doprowadzisz do sytuacji, w której wyprostowane keratyną włosy będą utrzymywały efekt tylko przez kilka tygodni.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości