Peeling do włosów – jak się go stosuje i jak go zrobić w domu?

mycie włosów
Fot. Stevica Mrdja / EyeEm / Getty Images
Peeling do włosów to produkt, który zaskakuje niejedną osobę. Wszystkim znany jest kosmetyk złuszczający skórę twarzy i ciała, jednak warto wiedzieć, że w pielęgnacji głowy także przyda się takie gruntowne oczyszczanie.

Jakich efektów można się spodziewać po takim zabiegu? Dla kogo jest polecany i czy peeling do włosów i skóry głowy można zrobić w domu?

Więcej:

Czym jest peeling do włosów i dla kogo jest polecany?

Peeling włosów to pielęgnacja, która pozwala usunąć martwy naskórek, obumarłe włosy i gruntownie oczyścić skórę głowy, pozostawiając ją odżywioną i dobrze ukrwioną. Kto powinien z niego skorzystać? Taki nietypowy zabieg pielęgnacyjny jest rekomendowany osobom zmagającym się z problemem przetłuszczających się włosów. Dzięki niemu przywrócona zostaje prawidłowa praca gruczołów łojowych, więc czupryna na dłużej zachowuje swoją świeżość. Peeling świetnie sprawdzi się także w przypadku osób borykających się z wypadaniem włosów czy ich zbyt wolnym rośnięciem. Masaż dotleniający skórę głowy przekłada się bowiem na wzrost kondycji cebulek. Co więcej, taki zabieg świetnie rozwiąże problem łupieżu czy łuszczącej się, przesuszonej skóry głowy, przynosząc jej solidną dawkę nawilżenia i regeneracji. Po złuszczeniu będzie ona lepiej przygotowana na aplikację kolejnych kosmetyków o działaniu odżywczym.

Uwaga – peelingu do włosów nie powinno się stosować w przypadku stanów zapalnych czy podrażnień na skórze głowy . Taki zabieg mógłby bowiem spowodować zaostrzenie tych problemów.

Jakich efektów można się spodziewać po peelingu do włosów?

Zadaniem peelingu do włosów jest nie tylko usunięcie zanieczyszczeń czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji fryzur, ale przede wszystkim poprawienie krążenia skóry głowy i jej dotlenienie. Dzięki takiemu złuszczającemu masażowi poprawia się praca gruczołów łojowych, więc znika problem swędzenia czy łupieżu. Jednak to nie wszystko. Zabieg złuszczający skórę głowy nie tylko przynosi wiele profitów dla jej kondycji, ale także poprawia stan samych włosów. Dzięki niemu cebulki są bardziej odżywione, co przenosi się na wygląd czupryny. Pobudzone do działania sprawiają, że włosy stają się mocniejsze, są bardziej lśniące, szybciej rosną i przestają wypadać. Peeling poleca się stosować co 1–2 tygodnie.

Peeling do włosów – domowy przepis na kosmetyk

Tym, którzy wolą wybierać naturalne rozwiązania, zamiast korzystać ze sklepowych „gotowców”, polecamy domowy peeling do włosów . Można go z powodzeniem samodzielnie przygotować, jego wykonanie jest bowiem dziecinnie proste. Zazwyczaj wystarczy jedynie dodać do szamponu, którego się używa na co dzień, produktu drobno- lub gruboziarnistego, który każdy znajdzie w swojej kuchni. Jak może wyglądać przepis na domowy peeling do włosów?

Zobacz także: Domowy peeling do twarzy

Domowy peeling z kawą przeciw wypadaniu włosów

Do jego wykonania potrzebny będzie delikatny szampon, np. dla dzieci, oraz zmielona kawa. Mieszankę nanosi się na mokre włosy – należy ją delikatnie wmasować w skórę głowy opuszkami palców (zbyt mocne tarcie, zwłaszcza jeśli stosuje się cukier gruboziarnisty, może powodować mikrouszkodzenia skóry głowy). Taką peelingującą maskę warto pozostawić na włosach ok. 2 minuty, a następnie zmyć ciepłą wodą i umyć włosy zwykłym szamponem, jaki stosuje się na co dzień. Ten rodzaj peelingu świetnie aktywuje cebulki do pracy, co skutkuje pobudzeniem wzrostu włosów. Szczególną ostrożność w czasie jego stosowania powinny zachować jednak blondynki, bo kawa może przyciemniać włosy.

Miodowy peeling do włosów

Skrystalizowany miód można dodać do maski lub odżywki do włosów i podczas nakładania na włosy jednocześnie wetrzeć mieszankę w skórę głowy. Całość warto pozostawić na ok. 2 minuty, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Nawilżający cukrowy peeling do włosów z olejem kokosowym

Aby go przygotować, wystarczy w miseczce wymieszać szampon z dowolnym cukrem (białym, brązowym czy trzcinowym) oraz z kilkoma kroplami oleju kokosowego. Konsystencja peelingu do włosów powinna być lekko płynna , jednak nie zbyt gęsta, by łatwiej było przeprowadzić jej aplikację. Ważna wskazówka – mieszankę należy nałożyć od razu po przygotowaniu, gdyż cukier szybko się rozpuszcza. Tak przyrządzonym kosmetykiem należy masować skórę głowy przez kilka minut, a następnie spłukać letnią wodą. Zabieg ten świetnie przygotowuje włosy do nałożenia odżywczej maseczki.

Zobacz film: Dbaj o skórę jak prawdziwa Koreanka. Źródło: Dzień dobry TVN

Odtłuszczający peeling do włosów z siemieniem lnianym, płatkami owsianymi i solą

Peeling w tym przypadku wykonuje się, mieszając w miseczce siemię lniane, płatki owsiane, sól oraz ocet jabłkowy. Tak powstały domowy kosmetyk do złuszczania skóry głowy ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku osób z łojotokową skórą głowy czy łupieżem. Mieszankę lekko wciera się w skórę głowy, a następnie spłukuje ciepłą wodą. Na koniec można jeszcze raz umyć włosy, aby pozbyć się zapachu octu. Efektem zabiegu jest nawilżona i oczyszczona z martwych komórek skóra głowy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości