Skład kosmetyków, czyli INCI. Jak czytać skład kosmetyków?

zestaw kosmetyków
Fot. Marina Vol / Getty Images
Skład kosmetyków przedstawiany jest w języku łacińskim, co regulują przepisy unijne. INCI, International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, rządzi się pewnymi zasadami: pierwsze na liście znajdują się składniki, których jest w preparacie najwięcej. Im dalsza pozycja w spisie, tym mniejsza ilość składnika w kosmetyku. Najczęściej na pierwszym miejscu umieszczona jest woda, choć nigdy nie jest podane, jaka jest jej zawartość procentowa. Im więcej wody, tym mniej składników odżywczych. Warto zwracać uwagę na skład kosmetyków, aby wybierać te, które pozwolą w odpowiedni sposób zadbać o ciało.

O skuteczności danego kosmetyku decyduje jego skład procentowy. Im mniej wody, tym więcej składników odżywczych spełniających konkretne zadania: nawilżanie, ochrona, odżywienie. W kosmetykach dobrej jakości woda może być zastąpiona wyciągami roślinnymi lub hydrolatami. Na samym końcu listy wypisane są alergeny, na które szczególną uwagę powinni zwrócić alergicy. Istnieje 26 alergenów, które mogą znajdować się w kosmetykach. Inne składowe to silikony, oleje mineralne, aluminium i spieniacze. Warto poznać zasady czytania składu kosmetyków, aby unikać tych, które zamiast pomagać, mogą szkodzić.

Więcej:

INCI – skład kosmetyków

Chodź skład kosmetyków zapisany jest w języku łacińskim, wystarczy poznać zasady jego odczytywania, aby zacząć kupować świadomie. Pierwszym składnikiem na liście jest woda lub jej zamiennik. Jeżeli zamiast wody w kosmetyku znajduje się hydrolat, jest on zapisany jako słowo „ water ” (zawsze w języku angielskim, a więc w odmienny sposób niż pozostałe składniki) zaraz za nazwą rośliny, z której został wykonany, np. Melissa Officinalis Water , czyli hydrolat z melisy. W składzie popularnych kosmetyków znajdują się także składniki, na które trzeba szczególnie uważać: alergeny, spieniacze, konserwanty, silikony. Jak czytać skład kosmetyków , aby ich nie przeoczyć?

  • SLS, SLES – substancje spieniające; zazwyczaj znajdują się tuż za wodą. Powodują, że szampony, żele pod prysznic pienią się podczas używania; naturalne kosmetyki nie zawierają substancji spieniających jak Sodium Lauryl Sulfate czy Sodium Laureth Sulfate . Składniki te mogą niekorzystnie wpływać na organizm, powodować podrażnienia, przesuszenia skóry, zaburzenia wydzielania potu i łoju.
  • (aluminium) – składnik dezodorantów; zatyka pory, hamuje wydzielanie potu, a dodatkowo kumulowany jest w organizmie. Przeprowadzone badania wykazały, że aluminium może odkładać się w mózgu, wpływać niekorzystnie na system odpornościowy, a nawet rozrodczy.
  • – często na bardzo wysokiej pozycji w składzie kosmetyków; zaliczane są do silikonów. Nie zawierają ani substancji odżywczych, ani regenerujących. Jak je odnaleźć w preparacie? Wystarczy szukać pod nazwami: Dimethicone , Trimethylsilylamodimethicone , Cyclopentasiloxane i innymi zawierającymi przyrostki - siloxane , - silanol , - methicone , - silicone .
  • Oleje mineralne – nie mają nic wspólnego ze składnikami mineralnymi. Powstają z obróbki ropy naftowej i mają za zadanie zwiększyć objętość kosmetyku. Powodują zatykanie porów, wpływają niekorzystnie na stan skóry. Często są dodawane do kremów, nawet tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci. Znaleźć je można pod nazwami: parafina, olej parafinowy, Vaselinum Flavum , Paraffinum Liquidum , Mineral Oil .
  • Alergeny – zarówno te będące substancjami sztucznymi, jak i te pochodzące z natury. Muszą pojawić się w spisie, jeśli występują w ilości większej niż 0,01% objętości kosmetyku. Najczęściej uczulające substancje to: olej cynamonowy, eugenol, melisa, miód, parafina, pyłek kwiatowy, propolis, wazelina, olejki: cytrynowy, tymiankowy, miętowy.

Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania składu kosmetyków?

Zawsze należy sprawdzić skład kosmetyków , których się używa lub chce się zacząć stosować. Jeżeli jest się świadomym, czego warto unikać, i potrafi się znaleźć chemię w składzie kosmetyków, to już połowa sukcesu. Warto również szukać składników wartościowych, aktywnych, które spełnią określone zadania i wywołają pożądany efekt. Jakie to substancje? Przede wszystkim ekstrakty roślinne, aktywne peptydy, fitohormony, witaminy, substancje łagodzące, jak alantoina, mannitol, wyciągi z alg, alfa- i beta-hydroksykwasy. Warto stosować kosmetyki, które w swym składzie mają oleje z nasion, określane jako Seed Oil (np. Coffea Arabica Seed Oil ), a także często spotykany Soybean Oil (olej sojowy, najczęściej pozyskiwany z nasion rośliny), ekstrakty z propolisu czy kwas hialuronowy. Krem bogaty w składniki aktywne to ten, który zawiera witaminy i mikroelementy, jak: wapń, cynk, magnez, krzem, miedź.

Zobacz także: Domowy peeling do twarzy

Wybierając produkt dla siebie, zawsze warto czytać skład kosmetyków , szukać tego, co w nich dobre i wartościowe. Trzeba pamiętać, że także zapachy ( Perfum ) oraz barwniki (Cl) mogą podrażniać i wywoływać uczulenia. Nawet ekokosmetyki mogą powodować reakcje alergiczne i często nie są polecane osobom z wrażliwą skórą.

Zobacz film: Jak wybrać bezpieczne kosmetyki do kąpieli? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!