Jak rozpoznać kolkę u noworodka? Przyczyny, objawy i sposoby na kolkę

kobieta pochyla sie nad placzacym noworodkiem z kolka trzyma je
Katie Rollings / Getty Images

Kolka u noworodka to przypadłość, która jest bardzo stresująca i wyczerpująca dla dziecka i jego rodziców. Maluch jest rozdrażniony i mimo zaspokojenia jego potrzeb nie przestaje płakać. Dzieje się tak zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Jeżeli rodzice wiedzą, jak rozpoznać kolkę u noworodka, mogą złagodzić jej objawy.

Kolka pojawia się u około 40 procent noworodków i niemowląt. Jelita są rozciągane przez nagromadzone w nich gazy, co powoduje silny ból. Nie jest to choroba, jednak wymaga skonsultowania się z lekarzem w celu wykluczenia innych przyczyn występujących objawów. Istnieje kilka skutecznych sposobów, jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka .

Co to jest kolka u niemowlaka

Kolka u noworodków i niemowląt jest silnym bólem brzuszka, wywołanym skurczami i rozciąganiem ścian jelit przez nagromadzone w nich gazy. Nie jest to choroba wywołana zmianami organicznymi, a czynnościowe zaburzenie funkcji układu pokarmowego.

Jej przyczyny nie zostały do końca poznane. Częściej pojawia się u wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową oraz u tych dzieci, które mają różnego rodzaju nietolerancje i alergie pokarmowe, refluks żołądkowo-przełykowy lub połykają dużo powietrze podczas ssania piersi lub smoczka. Uważa się, że kolka u noworodków jest wywołana brakiem w pełni rozwiniętej flory bakteryjnej i niedojrzałością układu pokarmowego, który nie radzi sobie z ilością spożywanego pokarmu.

Kolka u noworodka – kiedy się zaczyna

Kolka u noworodka zaczyna się po 2. tygodniu życia i zazwyczaj ustępuje samoistnie około 4. miesiąca, jednak zdarzają się dzieci, u których trwa znacznie dłużej. Rodzicom zaleca się wówczas cierpliwe czekanie, aż układ pokarmowy niemowlaka w pełni dojrzeje i zacznie lepiej radzić sobie z trawieniem pokarmu.

Kolka u niemowlaka – objawy

Jak wygląda kolka u noworodka? Podstawowym objawem kolki u niemowlaka i noworodka jest przede wszystkim silny i intensywny płacz, którego nie udaje się łatwo przerwać. Nie ustępuje on mimo przytulenia lub nakarmienia i jest głośniejszy niż zazwyczaj. Pojawia się, mimo że wszystkie podstawowe potrzeby dziecka zostały zaspokojone. Atak kolkowy może trwać nawet kilka godzin. Wiedza, jak rozpoznać kolkę u noworodka, jest bardzo ważna dla rodziców, ponieważ umożliwi im szybkie złagodzenie dolegliwości. Są jeszcze inne czynniki, które mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko ma kolkę.

Kolka u niemowląt - objawy:

· niepokój, rozdrażnienie,

· zaczerwienienie twarzy,

· zaciskanie piąstek i podginanie nóżek do brzucha,

· wzdęty, twardy brzuch,

· prężenie i napinanie mięśni całego ciała,

· pod koniec ataku dziecko może zrobić kupkę lub oddać gazy.

Atak kolki pojawia się nagle, zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Ma on charakter nawrotowy i występuje minimum 3 razy w tygodniu. Dotyczy zdrowych dzieci, u których nie stwierdza się innych przyczyn płaczu i zaburzeń.

Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka

Atak kolki jest bardzo stresującym przeżyciem dla niemowlęcia i jego rodziców. Dziecko mocno i intensywnie płacze przez kilka godzin, wygląda na cierpiące, a przytulanie, noszenie i karmienie nie przynosi ulgi. Nie ma jednej metody, która złagodzi dolegliwości i trzeba samemu sprawdzić, co przyniesie ukojenie dziecku. Kiedy zaczyna się kolka u noworodka, należy sięgnąć po jeden z poniższych sposobów:

· masaż brzuszka – delikatne, okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara,

· ułożenie dziecka na brzuchu i masowanie jego pleców,

· ciepłe okłady na brzuch lub ciepła kąpiel – należy jednak uważać, ponieważ niektóre dzieci reagują jeszcze większym płaczem w kontakcie z wodą podczas kolki,

· uspokojenie dziecka za pomocą szumu lub wibracji,

· ułożenie dziecka na plecach i podkurczanie jego kolan do brzucha,

· noszenie dziecka na rękach, kołysanie i przytulanie go do siebie lub w specjalnej chuście,

· wyciszenie dziecka i ograniczenie docierających do niego bodźców – hałasu, światła, gości,

· ciasne otulenie dziecka w becik lub kocyk,

· podanie dziecku do picia herbatki z kopru włoskiego lub wypicie ją przez mamę karmiącą piersią,

· zastosowanie kropli na kolkę dostępnych w aptece po konsultacji lekarskiej.

Rodzice powinni pamiętać o unikaniu zdenerwowania i zachowaniu spokoju podczas ataku kolki, ponieważ dziecko wyczuwa ich emocje, co może nasilić objawy. Ważna jest obecność i bycie przy dziecku w tej chwili.

Jak zapobiegać kolce u noworodków i niemowląt

Jeżeli rodzice posiadają wiedzę, co to jest kolka u niemowlaka, mogą nauczyć się zapobiegać jej atakom. Jest to przede wszystkim odpowiednia technika karmienia piersią lub butelką, tak, aby dziecko nie połykało zbyt dużo powietrza podczas ssania. Dostępne są także specjalne smoczki antykolkowe. Rad dotyczących karmienia udzielają położne i poradnie laktacyjne. Po karmieniu dziecku zawsze powinno się odbić, zanim zostanie położone do łóżeczka. Kobieta, która karmi piersią, powinna wyeliminować lub ograniczyć w swojej diecie produkty wzdymające i alergizujące. Może również pić ziołowe herbaty z kopru włoskiego, mięty i rumianku.

Zobacz film: Jak wspierać dziecko w chorobie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości