Kimono to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów japońskiej kultury. Różnorodność kolorów, tkanin i dodatków sprawia, że obok tradycyjnego stroju trudno jest przejść obojętnie. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym stylistka kimon Beata Kapanowska oraz nauczycielka kimon Anna Bielak.
Tradycyjny japoński ubiór - czym się wyróżnia?
Tradycyjny japoński strój składa się z kilkunastu elementów, a jego zakładanie to prawdziwa sztuka. W zależności od uroczystości, wieku, stanu cywilnego i pory roku, kobiety przywdziewają różne rodzaje kimon. Warto jednak podkreślić, że charakterystyczne ubranie noszą także panowie i dzieci.
- Pierwsze kimono zakłada się już na noworodka, kiedy idziemy z nim do świątyni, żeby oficjalnie przywitać go na świecie (...). To jest taka narzutka. Babcia owija się razem z dzieckiem tym kimonem - wyjaśniła Beata Kapanowska.
Co ciekawe, w przypadku damskich kimon niebagatelne znaczenie ma długość rękawów. To właśnie dzięki temu detalowi można bez trudu ocenić, czy właścicielka stroju jest już po ślubie. Długie, szerokie rękawy zarezerwowane są wyłącznie dla niezamężnych kobiet.
- Mówi się, że machając tymi rękawami można kusić mężczyzn (...). Kimono panieńskie furisode to jest najbardziej oficjalne kimono, jakie może założyć panna - zdradziła Anna Bielak.
Kiedy wypada założyć kimono?
Kimono przypomina szlafrok, ale nie ma nic wspólnego z prostotą zwykłego ubrania. Ślub, wejście w dorosłość, zakończenie nauki w szkole czy na studiach - to zaledwie część uroczystości, które zachęcają mieszkańców Japonii do włożenia tradycyjnego stroju. Nieprzeciętny urok barwnej garderoby warto jednak doceniać także na co dzień. Anna Bielak nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
- Możemy je założyć na wyjście do teatru, na wyjście do restauracji - zapewniła autorka książki "Zrozumieć kimono".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak być odpowiedzialnym konsumentem? "Przyszłość mody odkryły nasze babcie"
- Uwielbia modę lat 80. i 90. XX wieku. W lumpeksach znajduje prawdziwe perełki
- Włóż bluzkę z dekoltem i nie przejmuj się wystającym stanikiem. "Z pomocą przychodzi taping"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News