Moda i Uroda

Szampon przyciemniający włosy – z czego się składa? Jak działa?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Anastasiia Krivenok/Getty ImagesSzampon do włosów

Szampon przyciemniający włosy to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby nieco zmienić kolor bez obciążania włosów kolejną koloryzacją. Zarówno szampon przyciemniający włosy dla mężczyzn, jak i jego wersja dla kobiet, w dużej mierze są oparte na naturalnych i bezpiecznych składnikach.

Szampon przyciemniający to propozycja dla wszystkich tych, którzy w bezpieczny, możliwie naturalny sposób chcą podkreślić odcień swoich ciemnych włosów, wydobyć blask lub też ukryć lekko siwiejące już włosy. Okazuje się, że każdy z tych efektów można osiągnąć bez farby fryzjerskiej, kilku godzin w salonie i poważnego osłabienia struktury włosa. Być może faceci wolą blondynki, natomiast włosy zdecydowanie bardziej wolą przyciemnianie niż rozjaśnianie.

Co znajdę w składzie szamponu przyciemniającego włosy?

Szampon przyciemniający siwe włosy czy też podkreślający blask naturalnie głębokich,ciemnych odcieni, w swoim składzie zawiera bardzo dużo naturalnych i roślinnych substancji:

  • olej rycynowy;
  • ekstrakt/olejek z rozmarynu;
  • proszek brahmi;
  • proszek/olejek Amla;
  • hydrolat z kwiatów i liści szałwii;
  • ekstrakty z pokrzywy;
  • ekstrakty ze skrzypu polnego;
  • orzech włoski;
  • korę dębu.

Wszystkie te składniki mają albo właściwości tonizujące, albo przyciemniające, albo też przeciwdziałające siwieniu włosów. Dodatkowo, ponieważ w większości przypadków mówimy o ekstraktach, olejkach i proszkach roślinnych, szampon przyciemniający włosy wykazuje właściwości ochronne, przeciwzapalne, łagodzące .

Skąd tak wysoka skuteczność szamponu przyciemniającego włosy?

Szampon przyciemniający włosy jest dużo skuteczniejszym i pewniejszym produktem niż jego odwrotność, czyli szampon rozjaśniający. Wynika to przede wszystkim z bardzo silnego działania substancji, które odpowiadają za przyciemnianie włosów. Warto pamiętać także o tym, że przyciemnianie włosów generalnie wiąże się z poprawą ich kondycji, natomiast rozjaśnianie niszczy włosy.

Dla kogo szampon przyciemniający?

Szampon przyciemniający siwe włosy dla mężczyzn to doskonałe rozwiązanie problemu pierwszych oznak starzenia. W bezpieczny i naturalny, a przede wszystkim niespecjalnie rzucający się w oczy sposób, mogą oni zadbać o swój wygląd i – niejednokrotnie z nim związany - komfort psychiczny.

Szampon przyciemniający generalnie dedykowany jest kobietom o ciemnych lub bardzo ciemnych włosach. W przypadku tych pierwszych efekt będzie nieco bardziej rzucający się w oczy. W przypadku drugich – kolor nabiera głębi i wyrazistości, mimo że jego odcień nie ulegnie specjalnej zmianie. Szampon przyciemniający pozwala na zmianę koloru maksymalnie o 2-3 odcienie.

Z czym używać szampon przyciemniający włosy?

Szamponu przyciemniającego włosy można używać w codziennej pielęgnacji bez większych problemów. Dodatkowo, warto wypróbować różnego rodzaju wcierki, mgiełki, ziołowe płukanki, maski i odżywki, które wspomogą szampon w procesie przyciemniania. Ciekawym rozwiązaniem są także zabiegi olejowania, do których można wykorzystać te same oleje, które znajdują się w składzie szamponu, np. olejek rycynowy lub olejek Amla. Olejek rycynowy dobrze jest natomiast zmieszać z innym, lżejszym olejem. Solo nie działa on najlepiej na włosy niskoporowate, które może oblepiać. W przypadku takich włosów lepiej sprawdzi się mgiełka olejowa, którą można wykonać samemu w domu. Wystarczy 100 ml wody zmieszać z jedną łyżeczką oleju rycynowego i 1 łyżką wybranej odżywki. Taką miksturą należy spryskać włosy.

Razem z szamponem przyciemniającym włosy warto stosować także domowe „przeróbki” tradycyjnego szamponu. Jednym sposobem jest rozrobienie szamponu z mocnym naparem z szałwii lub naparem/olejkiem z rozmarynu. Polecane płukanki ziołowe to te przygotowywane na bazie naparów z kory dębu, szałwii, orzecha włoskiego, a także kawy.

Szampon przyciemniający włosy a henna

Szampon przyciemniający włosy niejednokrotnie jest mylony z innym naturalnym sposobem koloryzacji, czyli z henną. Henna to barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną. Trzeba natomiast pamiętać, że o ile henna jest możliwie bezpiecznym i roślinnym produktem, o tyle farbuje włosy,a nie myje. W układzie szampon – henna – farba , henna stoi zdecydowanie bliżej farby niż szamponu przyciemniającego. Z tym zaś wiąże się ryzyko kolorystycznej katastrofy, szczególnie jeśli zabieg wykonywany jest na włosach, które wcześniej były rozjaśniane. Efektu takich kombinacji przewidzieć po prostu nie sposób.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pogotowie fryzjerskie - metamorfoza Wioletty

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anastasiia Krivenok/Getty Images

Pozostałe wiadomości