Szampon przyciemniający włosy – z czego się składa? Jak działa?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ciemnowłosa kobieta. Szampon przyciemniający włosy.

Szampon przyciemniający włosy to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby nieco zmienić kolor bez obciążania włosów kolejną koloryzacją. Zarówno szampon przyciemniający włosy dla mężczyzn, jak i jego wersja dla kobiet, w dużej mierze są oparte na naturalnych i bezpiecznych składnikach.

Szampon przyciemniający to propozycja dla wszystkich tych, którzy w bezpieczny, możliwie naturalny sposób chcą podkreślić odcień swoich ciemnych włosów, wydobyć blask lub też ukryć lekko siwiejące już włosy. Okazuje się, że każdy z tych efektów można osiągnąć bez farby fryzjerskiej, kilku godzin w salonie i poważnego osłabienia struktury włosa. Być może faceci wolą blondynki, natomiast włosy zdecydowanie bardziej wolą przyciemnianie niż rozjaśnianie.

Co znajdę w składzie szamponu przyciemniającego włosy?

Szampon przyciemniający siwe włosy czy też podkreślający blask naturalnie głębokich,ciemnych odcieni, w swoim składzie zawiera bardzo dużo naturalnych i roślinnych substancji:

  • olej rycynowy;
  • ekstrakt/olejek z rozmarynu;
  • proszek brahmi;
  • proszek/olejek Amla;
  • hydrolat z kwiatów i liści szałwii;
  • ekstrakty z pokrzywy;
  • ekstrakty ze skrzypu polnego;
  • orzech włoski;
  • korę dębu.

Wszystkie te składniki mają albo właściwości tonizujące, albo przyciemniające, albo też przeciwdziałające siwieniu włosów. Dodatkowo, ponieważ w większości przypadków mówimy o ekstraktach, olejkach i proszkach roślinnych, szampon przyciemniający włosy wykazuje właściwości ochronne, przeciwzapalne, łagodzące .

Skąd tak wysoka skuteczność szamponu przyciemniającego włosy?

Szampon przyciemniający włosy jest dużo skuteczniejszym i pewniejszym produktem niż jego odwrotność, czyli szampon rozjaśniający. Wynika to przede wszystkim z bardzo silnego działania substancji, które odpowiadają za przyciemnianie włosów. Warto pamiętać także o tym, że przyciemnianie włosów generalnie wiąże się z poprawą ich kondycji, natomiast rozjaśnianie niszczy włosy.

Dla kogo szampon przyciemniający?

Szampon przyciemniający siwe włosy dla mężczyzn to doskonałe rozwiązanie problemu pierwszych oznak starzenia. W bezpieczny i naturalny, a przede wszystkim niespecjalnie rzucający się w oczy sposób, mogą oni zadbać o swój wygląd i – niejednokrotnie z nim związany - komfort psychiczny.

Szampon przyciemniający generalnie dedykowany jest kobietom o ciemnych lub bardzo ciemnych włosach. W przypadku tych pierwszych efekt będzie nieco bardziej rzucający się w oczy. W przypadku drugich – kolor nabiera głębi i wyrazistości, mimo że jego odcień nie ulegnie specjalnej zmianie. Szampon przyciemniający pozwala na zmianę koloru maksymalnie o 2-3 odcienie.

Z czym używać szampon przyciemniający włosy?

Szamponu przyciemniającego włosy można używać w codziennej pielęgnacji bez większych problemów. Dodatkowo, warto wypróbować różnego rodzaju wcierki, mgiełki, ziołowe płukanki, maski i odżywki, które wspomogą szampon w procesie przyciemniania. Ciekawym rozwiązaniem są także zabiegi olejowania, do których można wykorzystać te same oleje, które znajdują się w składzie szamponu, np. olejek rycynowy lub olejek Amla. Olejek rycynowy dobrze jest natomiast zmieszać z innym, lżejszym olejem. Solo nie działa on najlepiej na włosy niskoporowate, które może oblepiać. W przypadku takich włosów lepiej sprawdzi się mgiełka olejowa, którą można wykonać samemu w domu. Wystarczy 100 ml wody zmieszać z jedną łyżeczką oleju rycynowego i 1 łyżką wybranej odżywki. Taką miksturą należy spryskać włosy.

Razem z szamponem przyciemniającym włosy warto stosować także domowe „przeróbki” tradycyjnego szamponu. Jednym sposobem jest rozrobienie szamponu z mocnym naparem z szałwii lub naparem/olejkiem z rozmarynu. Polecane płukanki ziołowe to te przygotowywane na bazie naparów z kory dębu, szałwii, orzecha włoskiego, a także kawy.

Szampon przyciemniający włosy a henna

Szampon przyciemniający włosy niejednokrotnie jest mylony z innym naturalnym sposobem koloryzacji, czyli z henną. Henna to barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną. Trzeba natomiast pamiętać, że o ile henna jest możliwie bezpiecznym i roślinnym produktem, o tyle farbuje włosy,a nie myje. W układzie szampon – henna – farba , henna stoi zdecydowanie bliżej farby niż szamponu przyciemniającego. Z tym zaś wiąże się ryzyko kolorystycznej katastrofy, szczególnie jeśli zabieg wykonywany jest na włosach, które wcześniej były rozjaśniane. Efektu takich kombinacji przewidzieć po prostu nie sposób.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pogotowie fryzjerskie - metamorfoza Wioletty

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anastasiia Krivenok/Getty Images

Pozostałe wiadomości