Jak działa maseczka z siemienia lnianego na twarz? Sprawdź, jak prosto przygotować ją samodzielnie

Siemię lniane
Jak działa maseczka z siemienia lnianego na twarz? Sprawdź, jak prosto przygotować ją samodzielnie
Źródło: alvarez/Getty Images
Maseczka z siemienia lnianego na twarz jest łatwa w przygotowaniu, a przy tym potrafi pomóc w przypadku wielu kłopotów z cerą, np. dotkniętą trądzikiem lub problemem pękających naczynek. Siemię lniane doskonale nadaje się też do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Składniki potrzebne do wykonania maseczki z siemienia lnianego nie są drogie, co jest kolejnym powodem, dla którego warto ją wypróbować. Jak wykonać taki kosmetyk i jakie rezultaty można dzięki niemu uzyskać?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zdrowa skóra

DD_20240129_Nawilzanie_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skin flooding – nowy trend w nawilżaniu skóry
Skin flooding – nowy trend w nawilżaniu skóry
Piękna skóra w zimie? Twoja dieta ma znaczenie
Piękna skóra w zimie? Twoja dieta ma znaczenie
Jak chronić skórę przed mrozem?
Jak chronić skórę przed mrozem?
Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca?
Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?

Właściwości maseczki z siemienia lnianego

Siemię lniane jest niezwykle cenne dla skóry między innymi ze względu na obecność w nim dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które głęboko odżywiają tkankę i poprawiają jej elastyczność. To również źródło cennych antyoksydantów pozwalających na dłużej zachować młody wygląd cery.

Maseczka z siemienia lnianego nakładana na twarz dostarczy też skórze witamin i minerałów niezbędnych dla jej zdrowego, a co za tym idzie, pięknego wyglądu. Należą do nich:

  • witamina A – wpływa na procesy regeneracyjne w tkance, skutecznie zwiększa jej gęstość, sprężystość i napięcie, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne,
  • witamina C – rozjaśnia cerę i wyrównuje jej koloryt, łagodzi podrażnienia, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, dodaje blasku,
  • witamina D – działa przeciwalergicznie, pobudza procesy odnowy, pozwala zachować prawidłowe nawilżenie skóry,
  • witamina E – tzw. witamina młodości, zapobiega negatywnemu wpływowi wolnych rodników na tkankę, lekko zmiękcza i wygładza,
  • witaminy z grupy B – wpływają m.in. na odpowiedni poziom nawilżenia, pomagają w walce z trądzikiem,
  • cynk – skutecznie zwalcza zmiany trądzikowe i stany zapalne, pobudza syntezę elastyny i kolagenu w tkance,
  • wapń – wspomaga nawilżenie naskórka oraz poprawia jego elastyczność,
  • fosfor – wspomaga procesy regeneracji tkanki,
  • miedź – usprawnia procesy regeneracji komórek, uelastycznia skórę i zapewnia jej lepsze napięcie, pomaga zwalczyć trądzik,
  • żelazo – zmiękcza cerę i nadaje jej gładkości,
  • selen – skutecznie łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne, działa antyalergicznie,
  • magnez – zmniejsza łuszczenie się skóry i delikatnie ją wygładza,
  • potas – poprawia poziom nawilżenia tkanki,
  • mangan – zwiększa sprężystość skóry.

Takie bogactwo cennych składników sprawia, że maseczka z siemieniem lnianym może być stosowana do większości typów cery, w tym wrażliwej, dojrzałej, trądzikowej czy naczynkowej, a także przesuszonej.

Jak zrobić maseczkę z siemienia lnianego na twarz?

Stworzenie podstawowej maseczki z siemienia lnianego do twarzy jest niezwykle proste. Wystarczy tylko zemleć ok. 2 łyżki nasion, a następnie zalać je gorącą wodą (ok. 50 ml) i pozostawić pod przykryciem na ok. 15 minut. Po przestygnięciu należy nałożyć maskę na twarz palcami lub specjalnym pędzelkiem, po czym pozostawić kosmetyk na skórze na ok. 15 minut. Następnie trzeba dokładnie zetrzeć maskę za pomocą gąbki lub ściereczki nasączonej ciepłą wodą. Do wykonania takiego preparatu można użyć również zmielonego fabrycznie siemienia, jednak wtedy kosmetyk może nie wykazywać tylu dobroczynnych właściwości ze względu na szybkie wietrzenie nasion w takiej formie.

Maseczka z siemienia lnianego dla skóry suchej i naczynkowej

W zależności od problemów ze skórą maseczkę można wzbogacać również o odpowiednie dodatki. W przypadku skóry suchej lub naczynkowej dobrym pomysłem może być zastosowanie pół łyżeczki miodu. Należy go jednak dodać dopiero po ostygnięciu naparu, ponieważ w wysokich temperaturach miód traci swoje dobroczynne właściwości. Dla skóry zniszczonej zbawienne może okazać się dołączenie do kosmetyku żółtka jaja, które również dodaje się do zimnego naparu, aby zapobiec jego ścięciu. Taka maska do twarzy to dobra propozycja również dla cery dojrzałej.

Maseczka z siemienia lnianego dla skóry tłustej

Skóra tłusta odżyje, jeżeli do maseczki z siemienia lnianego doda się pół łyżeczki płatków owsianych. Do zimnej maseczki w jej podstawowym wydaniu można dodać również łyżeczkę jogurtu naturalnego, który działa antybakteryjnie. Aby rozjaśnić cerę i wyrównać jej koloryt, gotowy kosmetyk można wymieszać również z łyżeczką soku z cytryny.

Nawilżająca maseczka z siemienia lnianego

Maseczki z siemienia lnianego sprawią, że skóra na powrót stanie się wspaniale nawilżona, miękka, elastyczna i pełna blasku. Aby wzmocnić efekty działania kosmetyków, można również zacząć pić napar z siemienia lnianego. Dwie łyżki nasion należy zagotować w ok. 300 ml wody, pozostawić całość pod przykryciem przez ok. 20 minut i po przestudzeniu wypić. Tak powstały kleik najlepiej pić na czczo. W przypadku siemienia mielonego wystarczy użyć jednej łyżki produktu.

O cudownych właściwościach maseczki z siemienia lnianego na twarz świadczą przede wszystkim opinie zadowolonych kobiet, które postanowiły wykonać ją w domu. Cena siemienia lnianego nie jest wysoka, a sam produkt można wykorzystać również w celach spożywczych lub jako składnik maski na włosy, co jeszcze bardziej skłania do tego, aby spróbować tego kosmetyku choć jeden raz.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości