Balsam do ciała należy stosować w celu utrzymania równowagi hydrolipidowej – niestety, ludzka skóra nie jest w stanie robić tego samodzielnie. Co więcej, sprawia on, że skóra jest nawilżona i sprężysta, a także bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dobry balsam do ciała musi być dostosowany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb każdej skóry.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Uroda
Jaki balsam do ciała wybrać?
Szeroki wybór balsamów do ciała może nieraz przyprawić o zawrót głowy. Jak się jednak okazuje, poszczególne jego rodzaje wyróżniają się odmiennymi właściwościami, co z kolei spowodowane jest różnicą w ich składach. Sprawdź, który będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie.
Nawilżający balsam do ciała
Po nawilżający balsam do ciała powinny sięgać przede wszystkim osoby o normalnym typie skóry, bez żadnych szczególnych problemów. Kosmetyk ten zapewnia utrzymanie optymalnego poziomu wody w skórze. Zazwyczaj charakteryzuje się tym, że jego konsystencja jest lekka i delikatna. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju balsamy do ciała sprzedawane są zazwyczaj w standardowych opakowaniach, czasem jednak można je dostać np. w postaci sprayu.
Ujędrniający balsam do ciała
Upływ czasu i siedzący tryb życia często prowadzą do utraty jędrności skóry. Aby przywrócić ją do właściwego stanu, warto stosować ujędrniający balsam do ciała, który działa np. na skórę ud, pośladków czy brzucha. Niektóre kosmetyki mają to do siebie, że wygładzają skórę zaraz po nałożeniu. Spośród dostępnych na rynku produktów na szczególną uwagę zasługują te, które zawierają w składzie substancje aktywne, pobudzające komórki do tworzenia kolagenu. Dzięki regularnemu stosowaniu takich balsamów skóra jest napięta i bardziej sprężysta.
Regenerujący balsam do ciała
Doskonale sprawdza się w przypadku suchej i przesuszonej skóry – nie tylko skutecznie ją nawilża, ale i odbudowuje jej powłokę ochronną, przez co zabezpiecza ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Z reguły balsam regenerujący ma tłustą konsystencję, a w jego składzie znajduje się kwas hialuronowy lub oleje roślinne.
Kojący balsam do ciała
Kojący balsam to idealny kosmetyk dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną i atopową. Sprawdzi się również w przypadku skóry podrażnionej, wymagającej ukojenia. Do jego charakterystycznych składników należą pantenol i alantoina. Tego rodzaju balsamy można kupić w aptekach.
Brązujący balsam do ciała
Aby uzyskać naturalny efekt opalonej skóry, warto sięgnąć po brązujący balsam do ciała. Ważne jest to, że w porównaniu z tradycyjnymi samoopalaczami pozwala on na łatwiejsze kontrolowanie wyglądu skóry – stopniowo staje się ona ciemniejsza, a ostateczny wygląd uzyskuje po około 3–4 dniach. Co więcej, brązujący balsam do ciała zawiera również większą ilość składników nawilżających.
Wyszczuplający balsam do ciała
Tego rodzaju balsamy często określane są również mianem antycellulitowych. Kosmetyki te, razem z odpowiednią dietą i uprawianiem sportu, mogą wspomagać proces modelowania sylwetki. Wyszczuplający balsam do ciała warto aplikować na brzuch, uda i pośladki. Często produkty tego typu zawierają kofeinę oraz L-karnitynę.
Jak zrobić balsam do ciała?
W dzisiejszych czasach – jak się okazuje – balsam do ciała można zrobić całkowicie samodzielnie. Poniżej podajemy recepturę na ekologiczny, naturalny kosmetyk.
Składniki (na 1 słoik):
- ½ szklanki oleju z pestek winogron, oleju ze słodkich migdałów albo oleju jojoba,
- ½ lub ¼ szklanki startego wosku pszczelego (jeżeli wosk jest miękki, należy dać go więcej, jeżeli twardy – mniej),
- 1 szklanka wody destylowanej lub soku z aloesu,
- 1 łyżeczka witaminy E,
- opcjonalnie – olejki eteryczne.
Sposób przygotowania:
- Aby wykonać balsam do ciała DIY, zagotuj wodę i włóż do środka miskę z olejem oraz woskiem pszczelim. Całość gotuj na małym ogniu do momentu, aż wosk się rozpuści. Aby zachować naturalne właściwości tych produktów, postaraj się, by ich temperatura była możliwie jak najniższa.
- Do drugiej miski wlej wodę lub sok z aloesu oraz witaminę E, ewentualnie możesz dodać również ulubione olejki eteryczne.
- Wyjmij z kąpieli wodnej przygotowany wosk i olej, a następnie poczekaj, aż składniki będą miały temperaturę pokojową. Wlej do tej mieszanki przygotowany wcześniej roztwór z witaminą E i wymieszaj całość, np. mikserem lub blenderem.
- Gotową masę umieść w słoiku. Tak przygotowany balsam do ciała możesz przechowywać przez 6–8 tygodni.
Zobacz także:
- Aloes - balsam dla całego ciała
- Najlepszy balsam pod prysznic
- Balsam brązujący – pod prysznic, w ciąży. Jak wybrać dobry balsam brązujący?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images