Glinka czerwona - remedium na rany, trądziki i przetłuszczająca się skórę. Jak jej używać?

Glinka czerwona, zabieg kosmetyczny
Glinka czerwona - remedium na rany, trądziki i przetłuszczająca się skórę. Jak jej używać?
Źródło: microgen/Getty Images
Czerwona glinka doskonale radzi sobie z trądzikiem, naczynkami oraz przetłuszczoną cerą. Oprócz tego ma właściwości oczyszczające i wygładzające, a regularnie stosowana w postaci maseczek nadaje skórze brzoskwiniowego koloru. Dowiedz się więcej o jej właściwościach i zastosowaniu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Uroda

DD_20220502_Uroda_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą

Czerwona glinka – mimo że jest bardzo łagodna – wykazuje się wyjątkowo skutecznym działaniem. Dzięki zawartym w niej mikro- i makroelementom może z powodzeniem być wykorzystywana do pielęgnacji różnych rodzajów skóry. Przez to, że ma właściwości hipoalergiczne, można ją stosować nawet do cery skłonnej do podrażnień. W przypadku skóry suchej nie powinno się jednak jej używać zbyt często.

Właściwości czerwonej glinki

Glinka czerwona składa się z cennych pierwiastków. Należą do nich:

  • magnez – zmniejsza łuszczenie się skóry, pozytywnie wpływa na świąd i podrażnienia,
  • krzem – dzięki niemu skóra staje się bardziej elastyczna, ma działanie detoksykujące i dotleniające,
  • żelazo – wpływa na kolor glinki, w wyniku jego niedoboru może dochodzić do nasilania się trądziku oraz powstawania zaskórniaków, a także do bladości i ziemistości skóry,
  • potas – sprawia, że rany szybciej się goją, łagodzi objawy alergii, dobrze wpływa na jędrność i nawilżenie skóry,
  • sód – dobrze działa na ukrwienie oraz nawilżenie skóry,
  • miedź – pobudza komórki do tworzenia kolagenu i elastyny, sprawia, że skóra zachowuje młodszy wygląd, przyspiesza również gojenie ran.

W pierwiastki mineralne najbardziej bogata jest czerwona glinka francuska, której konsystencja przypomina zmielony proszek. Wydobywana jest ona w kopalniach znajdujących się na terenie Francji oraz Maroka (glinka marokańska). Pozyskane minerały suszone są na słońcu, a następnie oczyszczane i mechanicznie mielone.

Glinka czerwona rozpuszcza się w wodzie, a zmieszana z nią, tworzy gęstą pastę. Ciekawostką jest to, że regularne oczyszczanie cery z jej pomocą sprawia, że skóra wygląda na lekko opaloną. Jest to możliwe dzięki zawartemu w niej tlenkowi żelaza.

Minerał ten ma także właściwości oczyszczające, wygładzające i odżywiające. Jego działanie polega na absorpcji zanieczyszczeń, usuwaniu nadmiaru sebum oraz pozbywaniu się różnych produktów metabolizmu skóry. Glinka znakomicie ściąga również pory, pomaga w pozbywaniu się cellulitu, a nawet zapobiega parodontozie.

Zastosowanie czerwonej glinki

Z glinki czerwonej zdecydowanie najczęściej przygotowuje się maseczkę: pozytywnie wpływa ona na cerę trądzikową, tłustą i mieszaną, ale także na delikatną i naczynkową. W szczególności poleca się jej stosowanie w celu łagodzenia objawów trądziku różowatego. Doskonale radzi sobie także z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, działa na nie ściągająco i uszczelniająco, a także zapobiega ich pękaniu.

Czerwona glinka używana jest również jako element gotowych kosmetyków drogeryjnych, np. pudrów do kąpieli, toników czy też mleczek. Przygotowuje się z niej również specjalne okłady, czyli tzw. kataplazmy.

Minerał ten można stosować również jako dodatek do kosmetyków domowych, np. do ręcznie robionego peelingu kawowego do ciała. Co więcej, sprawdzi się on również jako składnik peelingu do skóry głowy – wystarczy wymieszać go z delikatnym szamponem. Z powodzeniem można wykonać z niego również kosmetyk do twarzy.

Jak zrobić maseczkę z czerwonej glinki?

Maseczka z czerwonej glinki jest bardzo prosta w wykonaniu. Poniżej podajemy przepis na świetną maskę na wągry.

Składniki:

  • 2 płaskie łyżeczki glinki,
  • 2 łyżki wody lub hydrolatu oczarowego.

Sposób przygotowania:

  1. Wsyp do miseczki glinkę, dolej do niej wodę lub hydrolat oczarowy.
  2. Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą – tak, aby miały konsystencję gęstej pasty.
  3. Pędzelkiem zaaplikuj maseczkę na skórę.
  4. Trzymaj ją przez 15 minut na twarzy.
  5. Oczyść twarz letnią wodą.

Warto pamiętać, aby maseczki nie mieszać w metalowych naczyniach, ponieważ mogą one sprawić, że nie będzie tak skutecznie działała. Co więcej, maseczka nie może wyschnąć na twarzy – będzie ją nie tylko trudniej przez to zmyć, ale może także wówczas spowodować podrażnienia. W momencie, gdy na skórze zacznie przysychać, warto ją spryskać zimną wodą.

W podobny sposób należy przygotować maseczkę na trądzik. W przypadku wrażliwej skóry można dodać do niej olej o działaniu antybakteryjnym, np. z czarnuszki, który nie tylko nawilży skórę, ale sprawi dodatkowo, że preparat nie będzie zasychał. Jeśli chcesz, możesz dodać także niewielką ilość miodu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości