Przebarwienia na skórze – domowe sposoby na usuwanie plam na twarzy

Kobieta, która przegląda się lustrze
Kobieta, która przegląda się lustrze
Źródło: Cecile Lavabre/GettyImages
Przebarwienia najczęściej są efektem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. W wyniku oddziaływania promieni UV dochodzi do melanogenezy, która z kolei przyczynia się do gromadzenia barwnika w jednym miejscu, a w konsekwencji do powstawania plam. Sprawdź sprawdzone domowe sposoby na przebarwienia.

Przebarwienia mogą być wynikiem trądziku, chorób tarczycy lub wątroby, a także stosowania preparatów i ziół fotouczulających. Jeśli już jednak pojawiły się na skórze, zanim zdecydujesz się usunąć je poprzez zabiegi medycyny estetycznej, możesz wypróbować domowe sposoby na przebarwienia na twarzy.

Przebarwienia na skórze - domowe sposoby na widoczne plamy

Poniżej podajemy sprawdzone, domowe sposoby na przebarwienia po trądziku i nie tylko.

Cytryna

Cytryna to owoc o wszechstronnym zastosowaniu. W walce z przebarwieniami można wykorzystać np. jej sok. Dobrym pomysłem jest przyrządzenie z niego domowego toniku. Aby to zrobić, wystarczy wycisnąć sok do szklanki, a następnie wymieszać z wodą. Tego typu kosmetyk warto w przypadku przebarwień aplikować na skórę dwa razy dziennie. Można przechowywać go w lodówce przez kilka dni, najlepiej w zamykanym pojemniczku.

Soda

Mówiąc o domowych sposobach na przebarwienia skóry, nie można również zapomnieć o sodzie oczyszczonej. Aby móc ją odpowiednio wykorzystać, wystarczy wymieszać ją z niewielką ilością wody. Tak przygotowaną mieszankę o konsystencji papki należy wetrzeć z miejsca, gdzie występują przebarwienia. Następnie, po kilku minutach, trzeba dokładnie oczyścić skórę wodą. Dzięki właściwościom rozjaśniającym i złuszczającym sody przebarwienia stają się coraz mniej widoczne.

Ogórek

Do sprawdzonych sposobów na uciążliwe przebarwienia należy zaliczyć również maseczkę z ogórka, która wpływa na rozjaśnienie, odżywienie i nawilżenie cery. Aby ją przygotować, należy zetrzeć ogórek na tarce, a następnie dodać do niego kilka kropel soku z cytryny. Następnie trzeba zaaplikować tak przygotowaną maseczkę na skórę i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie należy dokładnie zmyć ją wodą, a następnie nałożyć krem lub serum na przebarwienia.

Miód i migdały

Skuteczną metodą na usuwanie przebarwień, np. po trądziku, jest pasta z miodu i migdałów. Aby ją przygotować, zmiksuj ze sobą składniki w proporcji 1:2. By przyniosła pożądane efekty, najlepiej nakładać ją na skórę codziennie – dzięki temu wyrówna się koloryt twarzy, a cera stanie się rozjaśniona. Co więcej, sam miód ma właściwości nawilżające i antybakteryjne. Można go łączyć nie tylko z migdałami, ale także z cytryną i mlekiem lub z kurkumą, która również rozjaśnia cerę.

Ziemniak

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy babcinymi sposobami? Jak się okazuje, dobrą metodą na zwalczenie niechcianych plam jest również ziemniak, który w składzie ma substancje rozjaśniające. Można jego działanie wykorzystać na dwa sposoby – poprzez nałożenie plasterków na plamy lub jako maseczkę wykonaną ze startego warzywa. Po 15 minutach od aplikacji należy dokładnie umyć twarz.

Pietruszka

Zawarte w tym niewielkim zielonym warzywie flawonoidy powodują rozjaśnienie zmęczonej skóry. Co więcej, w składzie pietruszki znajdują się olejki esencjonalne oraz nutrienty, które bezpośrednio wpływają na usuwanie plam i przebarwień. Aby w pełni wykorzystać możliwości pietruszki, można przygotować z niej wybielający tonik lub pastę. W pierwszym przypadku wystarczy zalać natkę pietruszki chłodną wodą, a następnie odstawić na 12 godzin do lodówki. Rano całość trzeba przelać i odcedzić, po czym wlać do butelki. Jeśli chodzi o pastę, trzeba posiekać pietruszkę i zmiażdżyć ją np. łyżką. Na koniec należy zmieszać warzywo z maślanką – gotową pastę można nakładać na skórę rano i wieczorem.

Aloes

Doskonałą metodą na przebarwienia na skórze jest również sok z aloesu. Skutecznie rozjaśnia cerę, a przy okazji nawilża ją i łagodzi stany zapalne. Można wycisnąć go bezpośrednio z liści rośliny lub zainwestować w kosmetyk zawierający 100 proc. tej substancji. Sok z aloesu ma konsystencję żelu, należy go dokładnie nałożyć na skórę, wykonując okrężne ruchy. Następnie, po 15 minutach, zmyć letnią wodą.

Maślanka, kefir lub jogurt

Pośród babcinych sposobów na przebarwienia warto również zwrócić uwagę na metodę związaną z przetworami mlecznymi, które mają w składzie cenny kwas mlekowy. Tego rodzaju produkty należy najpierw zaaplikować na wacik, a następnie delikatnie nałożyć na skórę i pozostawić na około 20 minut. Z maślanki, kefiru i jogurtu można także wykonać maseczkę – wówczas należy pozostawić ją na twarzy na 5 lub 10 minut.

Zobacz wideo: Przebarwienia na twarzy - jak z nimi walczyć?

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cecile Lavabre/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości