Mydła z marketu mają najczęściej długi skład, nierzadko pełen uczulających substancji. Takiego problemu nie ma, gdy kupimy naturalne mydło czarne, aleppo lub marsylskie. Mają one uniwersalne zastosowanie, np. czarne mydło do włosów i do twarzy idealnie oczyszcza oraz pielęgnuje.
Mydło naturalne – czarne, aleppo i marsylskie
Wielbicielom naturalnych produktów z pewnością przypadną do gustu czarne mydło, mydło aleppo i mydło marsylskie. Wytwarzane na podstawie stosowanych przez lata receptur wyróżniają się skutecznością i łagodnością działania. Główny składnik tych mydeł – oliwa, doskonale nawilża i świetnie sprawdza się w pielęgnacji każdego typu skóry.
Czarne mydło – właściwości i zastosowanie
Czarne mydło, czyli Savon Noir, pochodzi z Maroka. Jest wytwarzane ręcznie na bazie naturalnych składników, czyli oliwek i oliwy. Jego konsystencja w niczym nie przypomina standardowego mydła – można go kupić w formie gęstej, różnokolorowej (ciemno bursztynowej, brązowej, a nawet zielonej) masy. Mimo specyficznego wyglądu, w trakcie mycia czarne mydło pieni się i oczyszcza tak samo, jak inne preparaty myjące. Słabym punktem tego produktu jest charakterystyczny zapach, który nie powinien pozostawać na skórze.
Żaden inny sztuczny preparat ze sklepu nie działa tak dobrze jak czarne mydło. Właściwości tego naturalnego produktu są bardzo różnorodne – jednocześnie oczyszcza, złuszcza, wygładza, a nawet działa przeciwzmarszczkowo. Czarne mydło do twarzy można stosować jako peeling enzymatyczny, który świetnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia i toksyny z cery. Naturalnie dotleniona skóra będzie też lepiej pochłaniać cenne substancje aktywne z kosmetyków. Czarne mydło jest na tyle delikatne, że można stosować go do każdego typu cery, nawet alergicznej (poza alergią na oliwki). Produkt można wykorzystać do usuwania makijażu, a nawet jako pianka do golenia zarostu w przypadku mężczyzn. Czarne mydło na trądzik działa rewelacyjnie. Wysusza krostki, a systematyczne stosowanie reguluje produkcję sebum i pomaga zwalczyć zmiany trądzikowe. Stosując czarne mydło do włosów, możemy oczekiwać zwiększenia ich objętości, doskonałego oczyszczenia każdego pasma i wydłużonej świeżości fryzury.
Jak stosować czarne mydło? Wystarczy odrobinę pasty rozetrzeć w dłoniach – masa dobrze pieni się i zmywa. Czarne mydło można stosować do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała.
Mydło Aleppo – właściwości i zastosowanie
Mydło aleppo, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z miasta Aleppo, gdzie wykonuje się go według tradycyjnej receptury. Jeśli chodzi o współcześnie wykonywane mydło aleppo, skład bazuje na trzech produktach – oliwy z oliwek, oleju laurowego oraz wodorotlenku sodu (ma właściwości spieniające). Występuje w różnych stężeniach oleju laurowego, które dopasowuje się do rodzaju cery (najmniejsza zawartość - 5 proc., odpowiednia dla skóry wrażliwej, działanie bardziej nawilżające, a największa – ponad 40% dla skóry mocno problematycznej, większe działanie lecznicze). Im mniej mydło aleppo się pieni, tym lepiej – oznacza to, że produkt poddany był specjalnemu „leżakowaniu” przez kilka miesięcy, co wzmacnia jego działanie lecznicze.
Mydło aleppo sprawdza się znakomicie w pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków - trądzik z użyciem tego preparatu staje się o wiele mniej widoczny. Preparat koi podrażnienia i łagodzi stany zapalne. Mydło Aleppo ma właściwości antyseptyczne, dlatego zapobiega rozwojowi zmian trądzikowych. Do pozostałych korzyści płynących ze stosowania tego mydła można zaliczyć: nawilżenie i regenerację skóry, działanie przeciwgrzybicze, redukcję świądu czy rumienia (około 20 proc. stężenie oleju laurowego). Działanie preparatu czasami wzmacnia się innymi składnikami, np. mydło aleppo z czarnuszką w najmniejszym stężeniu będzie odpowiednie dla osób ze skórą bardzo delikatną (atopową, alergiczną, skłonną do podrażnień). Mydło można też stosować jako produkt do prania (około 70% stężenia oleju laurowego).
Mydło marsylskie – właściwości i zastosowanie
Mydło marsylskie sprowadzane jest z prowansalskich regionów Francji. Jego tradycyjna receptura opiera się na 72% oliwy z oliwek, wodzie morskiej, węglanie i wodorotlenku sodu. Mocno nawilżające mydło marsylskie ma skład dostosowany do skóry suchej i problematycznej. Dodatkowo koi rany i łagodzi podrażnienia. Mydło marsylskie ma właściwości oczyszczające, przeciwtrądzikowe i regenerujące. Niewątpliwą zaletą tego typu preparatu myjącego jest delikatność działania, dzięki której można stosować go nie tylko w przypadku skóry alergicznej, ale także do pielęgnacji niemowląt.
Zobacz wideo: Moda na "ostrą szczękę"
Zobacz także:
- Domowy i tani sposób na trądzik. Ten spray stał się hitem TikToka
- Przebarwienia na skórze – domowe sposoby na usuwanie plam na twarzy
- Nowy sezon programu "Klinika naturalnego piękna" w TVN Style. Kim są uczestniczki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Yann Guichaoua-Photos / Getty Images