Wazelina powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej. Istnieje jednak podział na wazelinę białą, która znalazła zastosowanie w kosmetyce oraz wazelinę techniczną, wykorzystywaną w produkcji smarów. Dzięki temu, że kosmetyk nie wchłania się przez skórę, tworzy na niej warstwę okluzyjną. Sprawdź, dlaczego warto nakładać ją na twarz.
Jak dbać o skórę?
Zalety stosowania wazeliny na twarz – nawilżenie, ujędrnienie, wygładzenie
Nakładanie wazeliny białej na twarz określane jest również mianem sluggingu . Wykonuje się taką czynność w celu dogłębnego nawilżenia oraz ochrony skóry przed utratą wody. Warto również na noc nakładać maskę z wazeliny, która może w znacznym stopniu poprawić stan skóry. Mimo że nie wykazuje ona działania odżywczego, świetnie sprawdza się w przypadku przesuszonej cery. Wiele osób decyduje się na ten zabieg ze względu na prosty skład kosmetyku. Warto nakładać wazelinę szczególnie podczas mrozów, ponieważ tworzy ona warstwę izolującą przed zimnem . Warto o niej pamiętać także przy spierzchniętych ustach – wówczas można wykorzystać ją jako balsam. Grubą warstwę kosmetyku warto nakładać na wargi zwłaszcza przed snem. Niektóre celebrytki stosują również pewien trik i aplikują wazelinę na zęby – dzięki temu wydają się one jaśniejsze. Wazelina świetnie się sprawdza również w przypadku zajadów. Preparat doskonale nadaje się też na skórę pod oczami, likwiduje bowiem uciążliwe zasinienia i worki. Drogeryjne kosmetyki często podrażniają cienką i delikatną skórę oczu, jednak w przypadku wazeliny nie ma tego problemu. Jednocześnie pozytywnie wpływa ona na krążenie, dzięki czemu komórki skóry są lepiej dotlenione. Podobno rozluźnia także mięśnie, zapobiegając w ten sposób powstawaniu zmarszczek. Wazelina może doskonale ujędrnić i wygładzić skórę, a także pomóc w pozbyciu się problemu nadmiernego łuszczenia się. Można spróbować nałożyć wazelinę na twarz punktowo, na pęknięte naczynka , ponieważ u wielu kobiet poprawia ona ich stan. Gruba warstwa izolacyjna zatrzymuje również wodę w naskórku, w wyniku czego pozytywnie wpływa na jego elastyczność. Jednocześnie – dzięki temu – opóźnia pojawianie się zmarszczek na skórze. Wazelinę możesz wykorzystać również wtedy, gdy zabraknie ci mleczka, toniku czy płynu do demakijażu – stanowi ona połączenie węglowodorów parafinowych, które poradzą sobie nawet z kosmetykami wodoodpornymi: pomadką czy tuszem do rzęs. Jeśli nie chcesz nakładać wazeliny na twarz w czystej postaci, możesz ją także potraktować jako bazę innych kosmetyków . Na przykład warto zastosować ją w postaci peelingu – wystarczy wówczas wymieszać ją z cukrem. Możesz przygotować z niej także własny krem lub maseczkę, dodając do niej np. witaminę A lub E czy też ulubiony olejek. Tekstura wazeliny umożliwia zmieszanie jej z suchymi składnikami, a więc np. spiruliną czy białą glinką. Wystarczy je ze sobą połączyć, aby uzyskać bogaty krem lub maseczkę regenerującą . Wazelinę możesz wykorzystać także do domowej produkcji kosmetyków kolorowych – na przykład wymieszać ją z różem do policzków, aby otrzymać szminkę o działaniu nawilżającym.
Wady stosowania wazeliny na twarz – pogorszenie się stanu skóry
Efekty nałożenia wazeliny na twarz mogą być dobre, jeśli zrobi się to co pewien czas, np. raz na kilkanaście dni. Regularne jej używanie może spowodować pogorszenie się stanu skóry, ponieważ tłusta warstwa ogranicza możliwość jej oddychania, co z kolei doprowadza do pojawienia się różnych bakterii. Należy również pamiętać, że wazelina się nie wchłania, a jej zmycie o poranku może być dla niektórych osób sporym problemem, w wyniku czego może dojść do podrażnienia cery. Na wazelinę powinny szczególnie uważać panie o cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej – może ona pomóc im pozbyć się wyprysków, jednocześnie pogarszając stan cery. Zbyt częste stosowanie kosmetyku może doprowadzić również do zaburzenia gospodarki wodnej skóry, a w konsekwencji – do jej przesuszenia. Właścicielki przetłuszczającej się cery powinny nakładać wazelinę jedynie punktowo, np. w miejscach, gdzie pojawiają się zmarszczki.
Zobacz też:
- Jest to połączenie medycyny i sztuki". Na czym polega zabieg feminizacji twarzy?
- Jak w 40. sekund zwiększyć objętość włosów? Pewna tiktokerka ma na to sposób
- Mrożona gąbeczka do makijażu? Trend podbija TikToka
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Towfiqu Barbhuiya / EyeEm /Getty Images