Domowy peeling do twarzy – przepisy na skuteczne, wiosenne oczyszczanie dla każdego typu skóry

Każdy typ cery wymaga dogłębnego oczyszczenia przynajmniej raz w tygodniu, dzięki któremu pozbędziemy się zalegających toksyn, brudu, bakterii i martwego naskórka. Świetną alternatywą dla kosmetyków z drogerii i zabiegów w gabinecie kosmetycznym są domowe sesje oczyszczające, które mogą okazać się naprawdę skuteczne. Jak zrobić domowy peeling do twarzy? Aneta Suchowierska podpowiada, jakie zabiegi możemy sobie zrobić w domowym zaciszu. Poznaj jej przepisy na domowe peelingi i maseczki rozświetlające.

Zobacz też: Jak zrobić naturalny makijaż na majówkę? Potrzebujesz tylko 4 produktów >>> 

Przepisy Anety Suchowierskiej na peelingi i maseczki.

Peeling z papai: 

  • Pół dojrzałej papai
  • Łyżeczka miodu

Miąższ z papai rozgniatamy, mieszamy z miodem. Nakładamy na oczyszczoną skore twarzy. Zostawiamy na 15 minut potem spłukujemy wodą.

Ten okład złuszcza naskórek, wygładza i poprawia kolor skory, działa stymulujaco, nawilża i odżywia skórę.

 Papaja jest bogata w witaminy C i E, minerały. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zawiera naturalne przeciwutleniacze. Więc maska działa nie tylko złuszczająco, ale również odżywczo.

Peeling z kiwi

  • 1 dojrzałe kiwi
  • łyżeczka miodu 

Peeling z ananasa

  • 3 cm świeżego plastra ananasa
  • zmielone płatki owsiane 1 łyżka 

 Ananasa miksujemy blenderem na gładką masę następnie dodajemy płatki owsiane i mieszamy dokładnie aż zmiękną płatki. Nakładamy na skórę twarzy na 3 do 5 minut. Spłukujemy letnią wodą. Maska wygładzi i rozjaśni skore, ale również ze względu na bromelainę czyli enzym, który usuwa zrogowaciały naskórek oczyści ją. Osoby ze skóra wrażliwą nie powinny wykonywać sobie tego peelingu

Maseczki rozświetlające:

Maseczka z mąki

  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka maślanki.

Nałożyć na twarz, a gdy maska zaschnie zmyć letnią wodą

Maseczka z migdałów

  • 1/2 szklanki migdałów należy sparzyć następnie robimy z nich papkę.
  • Zmieszać je z białkiem jaja kurzego
  • 1/2 łyżeczki soku z cytryny. 

Maseczkę nakładamy na twarz na 15 min. Spłukujemy twarz letnią wodą. 

Maska z kawy i oliwy z oliwek

Maska dostarczy skórze niezbędnych przeciwutleniaczy i zrewitalizuje ją. 

W misce wymieszaj 

  • 5 łyżeczek kawy
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka stołową miodu. 

Pozostaw na twarzy przez 20 minut i spłucz twarz letnią wodą. Powtarzaj ten zabieg, co najmniej dwa razy w tygodniu.

Maseczka jabłko i jogurt

Twoja cera będzie Ci wdzięczna za tą głęboko oczyszczającą i odżywiającą kurację!

  • W misce utrzyj średniej wielkości jabłko
  • dodaj 2 łyżeczki jogurtu naturalnego

Nałóż mieszankę na twarz i szyję i pozostaw na 15 minut. Usuń maseczkę za pomocą wilgotnego wacika. 

Maseczka z porzeczek:

  • Około 150 g porzeczek rozgnieść widelcem
  • dodać łyżkę stołową rozgrzanego miodu

Papkę nałożyć na twarz i po 20 minutach zmyć ciepłą wodą. Po zmyciu skórę można wklepać rozcieńczony sok z cytryny.

Maseczka z selera

  • 2 łyżki drobno startego selera
  • wymieszać z łyżką jogurtu naturalnego na gęstą masę.

Nałożyć na twarz na 20 minut.

Rodzaj peelingu zależy od typu cery, jaki posiadasz i ewentualnych problemów skórnych – inaczej przebiega oczyszczanie cery trądzikowej, a inaczej naczynkowej. Proponujemy domowy peeling do twarzy z cukru , kawy, sody oczyszczonej, płatków owsianych albo owoców – wybierz opcję najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Domowy peeling do twarzy z cukru – do cery normalnej

Jeśli szukasz sposobu na oczyszczenie cery normalnej, która nie sprawi większych problemów, koniecznie wypróbuj uniwersalny peeling z cukru. Jest tani i przede wszystkim skuteczny – dokładnie złuszcza martwy naskórek i zanieczyszczenia nagromadzone na skórze w ciągu dnia. Jak zrobić domowy peeling do twarzy z cukru? Zmieszaj dwie łyżeczki cukru z dwiema łyżeczkami dowolnego oleju używanego w kosmetyce (np. migdałowego, kokosowego, arganowego). Aplikuj na wilgotną twarz i masuj przez kilka minut, po czym zmyj ciepłą wodą.

Zobacz też: Co to jest fish pedicure? Czy istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu? >>> 

Istnieje także drugi wariant prostego domowego peelingu do twarzy z cukru. Wystarczy zmieszać łyżeczkę cukru z porcją żelu do twarzy używanego do codziennego oczyszczania i wykonać masaż.

Domowy peeling do twarzy trądzikowej

Skóra tłusta i trądzikowa wymaga szczególnego podejścia. Trzeba uważać, by nie zatykać porów, a także by dokładnie oczyszczać ją z nadmiaru sebum. Domowy peeling do twarzy trądzikowej nie może być ani zbyt delikatny, ani drażniący. Jak osiągnąć złoty środek? Świetnym rozwiązaniem będzie peeling domowy z płatków owsianych. Aby go wykonać, zmieszaj dwie łyżeczki płatków owsianych z łyżeczką miodu (zadziała odżywczo na skórę) i łyżeczką oleju migdałowego (ułatwi masaż twarzy).

Zobacz też: Morze Martwe – lecznicza kąpiel w Morzu Martwym, której nigdy nie zapomnisz >>> 

Skóra trądzikowa często łączy się z występowaniem zaskórników. Czy da się je zwalczyć domowymi sposobami? Koniecznie wypróbuj domowy peeling do twarzy na wągry , którego działanie opiera się na sodzie oczyszczonej. Jak go wykonać? Zmieszaj dwie łyżeczki sody, łyżeczkę oleju migdałowego (lub innego, który lubi twoja skóra) i łyżeczkę wody. Wykonuj taki domowy peeling do twarzy na wągry przez kilka minut i zmyj ciepłą wodą, a potem przemyj skórę zimną wodą, by zamknąć pory. Drobinki sody pomogą pozbyć się zanieczyszczeń i przygotować skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Domowy peeling do twarzy wrażliwej

Skóra wrażliwa, jak każda inna, wymaga oczyszczania i złuszczania martwego naskórka. Jednak w jej przypadku nie sprawdzą się peelingi gruboziarniste, na przykład wykonane z cukru. Co w takim razie dla cery wrażliwej? Proponujemy domowy peeling do twarzy z kawy , który jest łatwy w przygotowaniu i naprawdę delikatny. Aby go wykonać, zmieszaj dwie łyżeczki mielonej kawy (mogą być fusy po zaparzonej kawie) z łyżeczką oleju migdałowego i łyżeczką wody. Wykonaj delikatny masaż i spłucz peeling ciepłą wodą.

Domowy peeling do twarzy kawowy ma również właściwości ujędrniające, dlatego sprawdzi się jako naturalny kosmetyk do skóry starzejącej się. Nada jej jędrności i poprawi ukrwienie, co poskutkuje ładniejszym kolorytem. W przypadku skóry wrażliwej polecane są także peelingi na bazie płatków owsianych, a także peeling enzymatyczny z owoców.

Jak zrobić domowy peeling do twarzy naczynkowej

Cera naczynkowa zwykle jest bardzo cienka (to dlatego widać przez nią drobne naczynia krwionośne), w związku z czym pocieranie drażniącymi substancjami jej nie służy. Lepiej wybrać coś o delikatnym działaniu i zastosować składniki polecane do tego typu skóry. Proponujemy domowy peeling do twarzy oczyszczający cerę naczynkową, który wykonasz z kwasu migdałowego. Ten półprodukt kosmetyczny będzie bezpieczny dla skóry, o ile zastosujesz go w niskim stężeniu. W przypadku cery naczynkowej chemiczne oczyszczanie jest korzystniejsze niż mechaniczne pocieranie skóry.

Nie chcesz stosować kwasów? Da się wykonać delikatne złuszczanie bez ich użycia . Jak zrobić domowy peeling do twarzy, który będzie pielęgnował cerę naczynkową? Sięgnij po enzymy występujące w roślinach. Świetnie sprawdzą się w tej roli ananas i papaja, bogate w papainę i bromelainę, enzymy roślinne o działaniu złuszczającym. Zmiksowane owoce, ewentualnie zagęszczone mąką owsianą, nałóż na twarz na ok. 15 minut i zmyj ciepłą wodą.

Każda skóra wymaga złuszczania i dogłębnego oczyszczania, dlatego warto regularnie sięgać po domowe peelingi do twarzy. Opcji jest naprawdę sporo – wystarczy, że dobierzesz odpowiednią metodę do swojego typu cery, a efekty mogą cię pozytywnie zaskoczyć.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!