Przepisy na domowe maseczki do twarzy korzystają z pielęgnującego działania składników roślinnych. Ananas i papaja mogą działać jak naturalny peeling enzymatyczny, ogórek odświeży cerę, a miód zapewni dogłębne odżywienie każdego typu skóry. Na którym efekcie domowej maseczki na twarz zależy ci najbardziej?
Domowe maseczki na twarz - jaką wybrać?
Świetną alternatywą dla kosztownych zabiegów w gabinecie kosmetologa są maseczki na twarz – domowe sposoby mogą być nawet skuteczniejsze niż profesjonalne usługi. Dlatego warto znać sposoby na tanie i skuteczne domowe maseczki do twarzy, oparte na naturalnych składnikach. Miód, ogórek, śmietana – przydadzą się nie tylko w kuchni, ale i w domowym laboratorium kosmetycznym. Przepisy na maseczki do twarzy domowej roboty opierają się zwykle na składnikach oczyszczających, odmładzających lub nawilżających – to główne rodzaje masek, które możesz wypróbować.
Pielęgnacja skóry i włosów
Jak przygotować skórę na przyjęcie odżywczych składników? Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu twarzy żelem do mycia lub naturalnym mydłem. Możesz także wykonać peeling, który złuszczy martwy naskórek i pozwoli lepiej wnikać substancjom aktywnym. Dzięki temu maseczka domowej roboty na twarz przyniesie lepsze efekty.
Domowe maseczki na twarz – oczyszczające
Choć oczyszczanie jest zadaniem głównie dla żelu do mycia twarzy i peelingu, można wspomóc ich działanie, stosując od czasu do czasu oczyszczające maseczki do twarzy. Domowe sposoby mogą być naprawdę skuteczne, jeśli zastosujemy odpowiednie składniki. Mowa tutaj o sodzie oczyszczonej, miodzie, węglu aktywnym, truskawkach, dyni, ogórkach a także maseczkach peel-off na bazie żelatyny. Świetnie sprawdzą się także owoce zawierające enzymy, które pomagają delikatnie złuszczać naskórek. Należą do nich papaja i ananas, znane z zawartości papainy i bromelainy.
Maseczka na twarz domowej roboty na bazie któregoś z tych składników pomoże walczyć z zaskórnikami, wykwitami skórnymi i trądzikiem. Nie będzie zapychała porów skóry, a wręcz przeciwnie – oczyści je w naturalny sposób. Oczyszczanie za pomocą składników zawartych w roślinach jest bezpieczniejsze niż manualne, ponieważ nie niesie ryzyka powstania nowych stanów zapalnych.
Domowe maseczki na twarz – odmładzające i na przebarwienia
Maseczki domowej roboty na twarz, które mają za zadanie odmłodzić skórę, opierają się zwykle na aktywnych składnikach ukrytych w roślinach. Cenione za swoje właściwości odmładzające są między innymi marchewka, żółtka jaj oraz miód. Warto także sięgnąć po sproszkowane glony (np. spirulinę) lub młody jęczmień w proszku – będą świetną bazą, do której wystarczy dodać miodu lub jogurtu, by powstała maseczka odżywcza na twarz domowej roboty.
Porady stylistki
Starzejącej się skórze brakuje sprężystości? Ratunkiem będą domowej roboty maseczki ujędrniające na twarz. Aby poprawić działanie naturalnych składników, takich jak miód czy żółtka jaj, możesz dodać do maseczki witaminę C wyciśniętą z kapsułki kupionej w aptece.
Odmładzanie skóry to także walka z przebarwieniami. Jeśli przez lata na skórze pojawiły się ciemniejsze plamy od słońca lub dawnych wyprysków, skuteczna będzie maseczka na twarz. Domowe sposoby na przebarwienia opierają się najczęściej na działaniu kwasów owocowych. Wypróbuj maskę na bazie soku z cytryny, octu jabłkowego czy miąższu owoców. Regularne stosowanie domowych maseczek na przebarwienia zapewni gładką, rozjaśnioną skórę.
Maseczki domowe na twarz – nawilżające
Nawilżanie to konieczność w przypadku każdego typu skóry, dlatego warto znać przepisy na domowe maseczki nawilżające. Jakie składniki wykorzystać, by podnieść stopień nawilżenia skóry? Maseczka nawilżająca na twarz domowej roboty może zawierać między innymi kakao, śmietanę, awokado czy banana. Aby poprawić ich działanie, warto dodać kilka kropli roślinnego olejku (może być także oliwa z oliwek) lub kwasu hialuronowego – o ile mamy ten półprodukt kosmetyczny w domu. Efektem będą domowe maseczki na twarz – nawilżające i odżywcze, które pomogą walczyć z przesuszoną skórą. Maseczki domowe do twarzy stosuj regularnie (co najmniej raz w tygodniu), szczególnie w okresie zimowym, kiedy ogrzewane powietrze przesusza skórę.
Maseczki odżywcze, odmładzające czy oczyszczające, a także maseczki nawilżające do twarzy domowej roboty wymagają niewielkiego nakładu środków finansowych, a ich efekty mogą cię zaskoczyć.
Zobacz także:
- Jogurt naturalny w pielęgnacji skóry. Dlaczego warto go stosować? Mycie twarzy olejkami – dlaczego warto?
- Domowe maseczki na włosy - przepisy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Milos Dimic/Getty Images