Na sztuczne paznokcie najczęściej decydują się panie, które mają łamliwą płytkę i trudności z zapuszczeniem własnych. Przedłużanie paznokci odbywa się za pomocą plastikowych nakładek mocowanych klejem lub metodą akrylową bądź żelową. Zdejmowanie tipsów należy wykonywać ostrożnie, by nie zniszczyć płytki.
Sztuczne paznokcie stały się alternatywą dla kobiet, które mimo wysiłków nie są w stanie zapuścić własnych, mają słabą, łamliwą i rozdwajającą się płytkę. Istnieje kilka metod przedłużania i stylizacji paznokci, jedną z nich jest przyklejanie do płytki specjalnych nakładek i pokrycie ich materiałem, jak akryl lub żel.
Inną techniką jest budowanie długiej płytki na szablonie, który następnie jest zdejmowany. Zakładaniem sztucznych paznokci zajmują się stylistki w profesjonalnych gabinetach. Tam też należy zdejmować tipsy. Wiele pań zastanawia się jednak, jak zdjąć tipsy w domu tak, aby nie uszkodzić paznokci.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Paznokcie - jak o nie dbać?
Paznokcie - jak o nie dbać?
Co to są tipsy?
Tipsy mogą dodawać uroku, zadbane i prawidłowo wykonane sprawią, że dłonie będą wyglądały naprawdę pięknie. Sztuczne paznokcie są ratunkiem dla pań, które z trudem zapuszczają własne. Możliwości przedłużenia płytki paznokciowej jest kilka, jedną z nich jest naklejenie specjalnych plastikowych nakładek, które nazywa się tipsami.
Mocuje się je do płytki za pomocą kleju, a następnie pokrywa akrylem lub żelem i stylizuje według uznania. Innym sposobem jest nadanie odpowiedniej długości i kształtu paznokci przy użyciu specjalnych szablonów, a następnie akrylu czy żelu. Wszystkie te metody potocznie określane są mianem tipsów. Dzięki nim panie mogą cieszyć się długimi, mocnymi i pięknie zdobionymi paznokciami.
Zabiegi takie wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych u stylistek. Sztuczne paznokcie wymagają regularnego uzupełniania i stosownej pielęgnacji, które także najlepiej wykonywać u kosmetyczki posiadającej odpowiednie przygotowanie, sprzęt i kosmetyki. Ponieważ długie noszenie tipsów może uszkadzać i osłabiać płytkę paznokcia, należy je co jakiś czas zdejmować, by dać odpocząć naturalnym paznokciom i pozwolić się im zregenerować.
Zdejmowanie tipsów warto również przeprowadzić w profesjonalnym salonie, ponieważ wymaga wprawy. Nieprawidłowe ściąganie sztucznych paznokci może sprawić, że płytka zostanie uszkodzona, dlatego samodzielne zdejmowanie tipsów należy wykonywać wyjątkowo ostrożnie.
Jak zdjąć tipsy w domu? Metoda krok po kroku
Sposób zdejmowania tipsów zależy od ich rodzaju, ponieważ nieco inaczej należy podejść do sztucznych paznokci żelowych, akrylowych czy tych mocowanych na klej. Zdejmowanie tipsów żelowych należy rozpocząć od ich skrócenia, w czym pomoże specjalna gilotyna.
Następnym krokiem jest spiłowywanie warstwy żelu aż do naturalnej płytki paznokcia. Zabieg ten należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i delikatnie, aby nie uszkodzić własnych paznokci. Do tego celu należy zaopatrzyć się w pilniczki o różnej ziarnistości – najpierw używa się pilniczka gruboziarnistego (150–180), a im bliżej płytki, tym drobniejszy powinien być pilnik. Na samym końcu dobrze jest wypolerować płytkę za pomocą specjalnej polerki.
Do usuwania paznokci żelowych doskonale nadaje się frezarka, jednak jej użycie wymaga już doświadczenia i wprawy. Po zdjęciu paznokci żelowych warto zastosować odżywki, które poprawią kondycję zmęczonej sztucznymi paznokciami płytki. Nieco inaczej wygląda usuwanie paznokci wykonanych metodą akrylową. Jak szybko zdjąć tipsy akrylowe? Tu z pomocą przyjdzie aceton, jednak pierwsze czynności, które trzeba wykonać, to także skrócenie paznokci i spiłowanie ich wierzchniej warstwy.
Na koniec należy zamoczyć paznokcie na 20 minut w miseczce wypełnionej acetonem, co sprawi, że tipsy zmiękną i dadzą się w prosty sposób usunąć (wystarczy je delikatnie podważyć). Po zdjęciu paznokci płytkę warto wypolerować, aby usunąć nierówności i pozostałości po tipsach. Można zastosować odżywkę, aby wzmocnić zmęczone paznokcie. Innym sposobem jest namoczenie wacika w acetonie i przyłożenie go do tipsa oraz owinięcie kawałkiem folii aluminiowej.
Po 20 minutach sztuczne paznokcie powinny zmięknąć i można je zdjąć. W sklepach internetowych można również nabyć specjalne pojemniczki – naparstki służące do zdejmowania tipsów (napełnia się je acetonem).
Jak zdjąć tipsy plastikowe i hybrydowe?
W bardzo podobny sposób należy postępować z tipsami plastikowymi na klej oraz hybrydami. Najczęściej stosuje się sam aceton lub preparaty na jego bazie. Zazwyczaj wystarczy więc zamoczenie paznokci na około 20 minut i delikatne podważenie np. drewnianym patyczkiem.
To, o czym warto pamiętać, to odpowiednia pielęgnacja paznokci po zdjęciu tipsów. Dobrze jest zastosować odżywki, preparaty nawilżające, kremy z witaminami, oliwki. Zabiegi takie należy powtarzać. Warto też odczekać pewien czas przed założeniem kolejnych tipsów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ani na prosto, ani na okrągło. Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo skracać paznokcie
- Nail stamping – jak zrobić? "Nie trzeba jakichś większych umiejętności"
- Hot Chocolate Nails. Te paznokcie są hitem na jesień i zimę 2023/2024
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: okskukuruza/Getty Images