Maseczka z aspiryny do cery trądzikowej - jak ją przygotować?

Maseczka na twarz
Maseczka na twarz
Źródło: Ivan Pantic/Getty Images
Maseczka z aspiryny to sposób, który powinny wykorzystać osoby zmagające się z cerą trądzikową i bardziej problematyczną. Warto ją stosować, ponieważ daje zadowalające efekty, a przy tym jest bardzo tania. Maseczka aspirynowa to delikatne oczyszczenie twarzy – działa podobnie jak zabieg u kosmetyczki.

Maseczka aspirynowa jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Wystarczy połączyć 3 składniki, by delikatna papka myjąca i złuszczająca naskórek była gotowa. Maseczka z aspiryny i miodu jest przepisem znanym od lat, ma też wszechstronne zastosowanie, co powoduje, że coraz częściej sięgają po nią osoby szukające alternatywy dla nieskutecznych kosmetyków.

Maseczka z aspiryny – właściwości

Maseczka z aspiryny, czyli kwas acetylosalicylowy (pochodna kwasu salicylowego o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych, stosowany jako peeling chemiczny), będzie bardzo pomocna w niwelowaniu problemów ze skórą tłustą i trądzikową. Regularnie stosowana maseczka aspirynowa pomaga regulować produkcję sebum, wspiera też oczyszczanie cery z toksyn. Jeżeli interesuje Cię maseczka z aspiryny, właściwości, które są najważniejsze w przypadku cery trądzikowej to: łagodzenie podrażnień, przyspieszanie gojenia ranek powstałych z wyprysków oraz zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych skóry. Świetne rezultaty daje też maseczka z aspiryny na rozszerzone pory. Regulacja sebum przy takim oczyszczaniu pozwoli zredukować ilość zaskórników na twarzy. Maseczka aspirynowa i jej właściwości, które działają korzystnie na stan skóry to: zmiękczanie, wygładzanie i ujędrnianie naskórka oraz pobudzenie krążenia limfy (lepszy przepływ cennych substancji odżywczych w skórze twarzy, likwidacja obrzęków).

Maseczka aspirynowa – jak stosować?

Jeśli myślisz, że Twojej cerze pomoże maseczka aspirynowa, stosowanie jej będzie skuteczne tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Idealnie nadaje się do cery tłustej i mieszanej. Papkę najlepiej nanosić punktowo, by nie roznieść bakterii z wyprysków po twarzy. Maseczką można też pokryć miejsca, na których znajdują się przebarwienia i zaskórniki.

Regularne stosowanie maseczki z aspiryny (maksymalnie raz w tygodniu lub rzadziej, w zależności od stanu skóry) sprawi, że stan cery z każdym miesiącem będzie się widocznie poprawiał. Trzeba pamiętać, że zbyt częste używanie maseczki aspirynowej spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego – bardziej tłustą cerę podatną na wypryski. Okład z aspiryny najlepiej trzymać na twarzy maksymalnie 15 min.

Maseczka z aspiryny na trądzik czy na rozszerzone pory sprawdzi się również jako delikatny peeling. Rozpuszczona w wodzie aspiryna aplikowana za pomocą delikatnych, okrężnych ruchów pozwala oczyścić skórę twarzy z martwego naskórka i bardziej dogłębnie go oczyścić.

Maseczka z aspiryny – przepisy

Aby maseczka aspirynowa miała formę papki, wystarczą zwykle trzy składniki – 3 tabletki aspiryny (tabletki niemusujące i niepowlekane – szybciej się rozpuszczają), łyżeczka wody (termalna lub kwiatowa) oraz dodatkowy składnik pielęgnujący. Oto, jak powinna wyglądać maseczka z aspiryny – przepisy najczęściej stosowane do oczyszczenia twarzy to:

  • Maseczka z aspiryny i miodu – do aspiryny powoli dolewamy niewielką ilość wody, aby zrobiła się papka. Do maseczki dodajemy łyżeczkę miodu, dzięki któremu skóra jest miękka, lekko rozjaśniona i uzyskuje właściwy poziom pH;
  • Maseczka z aspiryny z jogurtem – aspirynę mieszamy z wodą jak wyżej, następnie dodajemy gęsty jogurt naturalny (powinien mieć prosty, krótki skład bez żadnych dodatków). Maseczka z aspiryny z dodatkiem jogurtu jest bardziej nawilżająca i ujędrniająca;
  • Maseczka z aspiryny z olejkiem – do papki z aspiryny i wody (jak wyżej) dodajemy pół łyżeczki olejku arganowego (dodatkowo nawilża i odżywia) lub kokosowego (wzmacnia efekt niwelowania trądziku).

Maseczka aspirynowa – przeciwwskazania

Nie każdemu polecana jest maseczka z aspiryny. Przeciwwskazania do jej stosowania to – skóra przesuszona, bardzo wrażliwa, z widocznymi naczynkami, ciąża oraz uczulenie na składniki maseczki.

W przypadku skóry bardzo wrażliwej, naczynkowej czy w zaawansowanym stadium trądziku, maseczka z aspiryny na twarz mogłaby pogorszyć stan cery. Drobinki aspiryny naniesione na głębokie wypryski tylko rozniosą bakterie i spotęgują problem. Ponadto w przypadku intensywnego trądziku, kuracja powinna być opracowana przez dermatologa, ponieważ domowe sposoby zwykle nie pomogą rozwiązywać poważniejszych kłopotów z cerą.

Przed nałożeniem maseczki aspirynowej trzeba zrobić test uczuleniowy, aby uniknąć niepożądanych zmian alergicznych. Wystarczy niewielką ilość papki nanieść na mały fragment skóry, np. na nadgarstku. Jeśli po upływie pół godziny od zmycia skóra nie zmieni koloru ani nie odczujemy żadnych reakcji (swędzenie, pieczenie), to maseczka z aspiryny na twarz powinna być dla nas bezpieczna.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kosmetyki domowe - peeling

Kosmetyki domowe - peeling
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!