Czym „karmić” włosy?
Na kondycję włosów wpływ ma wiele czynników. Dotyczy to zarówno diety, jak i szeroko rozumianej pielęgnacji. Szczegółowo o wszystkich zasadach piszemy tutaj.
To, co naturalnie znajduje się w żywności, charakteryzuje się lepszą biodostępnością niż sztucznie ulepszane suplementy. Składniki, które są dla niego najbardziej wartościowe, organizm najlepiej przyswaja z jedzenia. Ma to wpływ na całe ciało, również na włosy
Witaminy z grupy B i biotyna
To przede wszystkim od ich obecności zależy, czy włosy są dobrze odżywione. Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Osoby, które wykluczają je ze swojej diety, powinny więc suplementować B12. Jej niedobór poza różnymi problemami zdrowotnymi może powodować również wypadanie i nadmierne przetłuszczanie włosów.
Szczególnie ważna dla włosów jest biotyna (wit. H lub B7), która zwiększa tempo wzrostu mieszków włosowych. Jej niedobór również może powodować wypadanie włosów. Z kolei odpowiedni poziom tego składnika sprawia, że włosy staną się mniej łamliwe, a ich końcówki rzadziej się rozdwajają. Biotyna występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Spore jej pokłady zawiera wątroba, żółtka jaj, mąka sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, a także pomidory, marchew i szpinak.
Witamina C i kolagen
Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który jest bardzo istotny dla struktury włosów. Silne właściwości przeciwutleniające mogą zapobiegać uszkodzeniom wywoływanym przez wolne rodniki i opóźniać proces starzenia się całego organizmu – w tym włosów. Witamina C wspiera też wchłanianie żelaza, które transportuje tlen i dostarcza energię niezbędną do wzrostu nowych włosów. Aby mieć pewność, że organizmowi jej nie brakuje, wystarczy po prostu jeść dużo owoców i warzyw.
Z kolei sam kolagen jest źródłem niezbędnych aminokwasów, które odżywiają cebulki włosów. Może wpływać na ich odpowiedni wzrost i odbudowę. Włosy, którym nie brakuje kolagenu, stają się mocniejsze i grubsze, a skórze głowy nie grozi łupież. Kolagen występuje w różnego typu wyrobach z wieprzowiny, w żelatynie i galaretkach.
Witamina D3
Odpowiada przede wszystkim za biologiczną odnowę naskórka. Syntezowana jest w skórze na skutek ekspozycji na promienie słoneczne, a tych zaczyna brakować jesienią i zimą. Jej niedobór objawia się szybszym wypadaniem włosów.
Witaminę D3 można spożywać wraz z tłustymi rybami tj. łosoś, śledź, węgorz czy tuńczyk, a także w żółtkach jaj, serze, drożdżach lub dobrej jakości olejach, np. z czarnuszki.
Białko
Ma wpływ nie tylko na mięśnie, ale także na kondycję włosów. Przy niedoborze stają się cienkie i łamliwe. Warto dbać o odpowiednią ilość białka w diecie (przynajmniej 1g białka na każdy kg masy ciała). Wbrew pozorom dostarczyć je można nie tylko poprzez spożywanie mięsa, nabiału czy jaj. Biało występuje również między innymi w soi (a więc w tofu), fasoli, soczewicy czy pszenicy.
Codzienną dietę mozna też wzbogacić o dobrej jakości napoje proteinowe. Skład wielu z nich w ostatnich latach znacznie się poprawił – wiele z nich jest dostępnych w wersji wegańskiej słodzonej zdrowymi zamiennikami cukru.
Cynk
Wpływa na tworzenie kreatyny i może czynić włosy bardziej elastycznymi. Niedobór cynku może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Składnik ten reguluje pracę gruczołów łojowych i kontroluje metabolizm aminokwasów, które odpowiadają za wzrost nowych włosów. Najwięcej cynku zawierają otręby i zarodki pszenne, a także wątróbka wołowa.
Zobacz także:
- Jak zmyć farbę z włosów szybko i skutecznie? Domowe sposoby
- Wypadają ci włosy? Zobacz, co jeść, żeby powstrzymać ten proces
- Jak rosną włosy na głowie oraz jakie są etapy wzrostu włosów?
Zobacz wideo: Jak zmienić kolor włosów, używając naturalnych składników? Wszystko znajdziesz w domu!
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Wprost Zdrowie
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images