Najnowsze

Pielęgnacja włosów, jej tajemnice oraz dobre praktyki

Najnowsze

Autor:
Nastazja
Bloch
Czeszesz włosy z rana? Oto, dlaczego nie powinnaś.

Jak pielęgnować włosy? Jedno proste pytanie, a tak bardzo złożona odpowiedź. Na odpowiednią pielęgnację włosów składa się wiele czynników. Zalicza się do nich szereg zabiegów pielęgnacyjnych, ale bazą jest wiedza na temat własnych włosów i ich potrzeb.

Prawidłowa pielęgnacja włosów musi być poprzedzona właściwym zdefiniowaniem włosa - to, jakie mamy włosy, co chcemy osiągnąć i z jakim problemem walczymy, zdeterminuje nasze postępowanie i zabiegi pielęgnacyjne. To bardzo ważny element, gdyż stosując źle dobrane kosmetyki lub zabiegi, możemy sobie zaszkodzić, jeszcze bardziej pogorszyć stan włosów.

Jakiego rodzaju mam włosy?

Odpowiedź na to pytanie wymaga odpowiedniej obserwacji tego, co dzieje się na naszej głowie. Zdefiniowanie rodzaju włosa i skóry głowy pomoże w dobraniu odpowiednich środków. Włosy można podzielić, według kilku kategorii:

1. Stopień nawilżenia skóry głowy:

 • włosy normalne,
 • tłuste,
 • suche.

2. Grubość i gęstość włosów:

 • grube,
 • cienkie,
 • gęste,
 • rzadkie.

3. Rodzaj skrętu:

 • proste,
 • falowane,
 • kręcone.

4. Porowatość, czyli stopień przenikalności włosa:

 • niska,
 • średnia,
 • wysoka.

Każdy rodzaj włosów wymaga innego rodzaju pielęgnacji, dlatego tak ważna jest wiedza, jaki mamy typ włosów. Następnie należy określić problem, z którym chcemy walczyć. Jeśli mamy łupież, sięgamy po środki i zabiegi go zwalczające. Jeśli borykamy się z wypadającymi włosami, musimy je wspomóc poprzez wzmocnienie ich struktury. W przypadku braku dokuczającego nam problemu z włosami również warto stosować metody pielęgnacji dostosowane do rodzaju włosów. Dzięki temu prewencyjnie przeciwdziałamy pojawianiu się problemów z nimi związanych.

Jak pielęgnować włosy?

Do rodzaju naszych włosów należy dobrać odpowiednie czynności, które pozwolą cieszyć się zdrowymi, mocnymi włosami. Oprócz indywidualnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto znać podstawowe i uniwersalne zasady pielęgnacji włosów:

 • prawidłowe mycie włosów - odpowiednia regularność i odstępy pomiędzy myciem włosów, dostosowane do tego, jak się zachowują włosy i skóra głowy. Częstotliwość mycia włosów powinna odpowiadać stopniu nieświeżości i przetłuszczania się skóry głowy.
 • prawidłowa technika mycia włosów - szamponem myjemy skórę, a nie same włosy. To właśnie do rodzaju skóry głowy powinien być dostosowany nasz szampon. Niepotrzebne jest mycie szamponem całej długości włosów, gdyż mokre włosy mają odchylone łuski, które mogą zostać uszkodzone poprzez mocne pocieranie.
 • nakładanie odżywki do włosów - odżywkę dobieramy do rodzaju włosów. Powinna być nałożona po myciu szamponem, na wilgotne, ale nie mokre kosmyki. Trzeba ją nakładać od końcówek w górę, z pominięciem nasady włosów. Ważne jest by stosować ją regularnie i dokładnie zmywać chłodnym strumieniem wody.
 • suszenie włosów - włosy suszyć, zaczynając od chłodnego powiewu, stopniowo zwiększając jego temperaturę. Suszarka nie może być trzymana bardzo blisko głowy, a strumień powietrza powinien być kierowany zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, zaczynając od nasady. Jeśli używamy prostownicy, warto najpierw spryskać włosy kosmetykiem termoochronnym, który zabezpieczy włos przed wysoką temperaturą.

Jak rozpoznać błędy pielęgnacyjne?

Przede wszystkim należy uważnie obserwować swoje włosy. Przeanalizować dotychczasową pielęgnację i zanotować co im służy, a co szkodzi. Obserwując włosy, łatwo zauważyć dziejące się nieprawidłowości. Połamane i rozdwojone końcówki wymagają podcięcia, a następnie należytej pielęgnacji. Oklapnięte, kręcone włosy należy pielęgnować zgodnie z zasadami pielęgnacji kręconych włosów, np. ugniatać po umyciu lub rozczesywać tylko na mokro. Zniszczone włosy farbowane albo rozjaśniane potrzebują odżywienia, które doda im blasku. W tym przypadku sprawdzi się każdorazowe używanie odżywki, a jeśli naszym włosom służą oleje, to bardzo wskazane jest ich stosowanie. Oleje wzmacniają włosy, co przedłuża trwałość koloru i chroni przed ich matowieniem. Wybrany olejek nakłada się na włosy, np. na noc, a następnie myje głowę delikatnym szamponem. Pielęgnacja włosów farbowanych to także kosmetyki zawierające witaminy A, E, F, H oraz składniki odbudowujące strukturę włosa. Warto sięgnąć po kosmetyki nabłyszczające - pomogą ułożyć fryzurę i utrwalić ją.

Naturalna pielęgnacja włosów

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan włosów jest prawidłowa dieta, wzbogacona w tłuszcze omega-3. Ważne, by jeść naturalne, zdrowe produkty i jak najmniej żywności przetworzonej. Dodatkowo zdrowe tłuszcze, tj. awokado, olej lniany, pestki. Inne naturalne sposoby ochrony włosów to maseczki :

 • miód do suchych włosów,
 • olej z cytryną w walce z łupieżem,
 • piwo na wzmocnienie włosów,
 • oliwa wzmacniająca łamliwe włosy.

Wbrew pozorom prawidłowa pielęgnacja włosów to nie tylko działanie, lecz także wiedza na temat typu włosów i ich potrzeb. Znając swoje włosy i mając określony cel pielęgnacji, osiągnięcie wymarzonych celów będzie łatwiejsze.

Zobacz wideo:

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości