Puder ryżowy jako kosmetyk kobiety wykorzystują od setek lat. Oczywiście pierwsze do pielęgnacji twarzy używały go Azjatki. W Europie ten fantastyczny puder matujący został odkryty stosunkowo niedawno. Panie, które zmagają się z błyszczącą cerą, koniecznie powinny wypróbować pudry ryżowe.
Jak działa puder ryżowy?
Puder ryżowy do drobno zmielone ziarna jednej z odmian ryżu. Powstała w ten sposób mączka bardzo dobrze sprawdza się jako wykończenie makijażu. Jeśli kosmetyki nie dają rady zmatowić twojej twarzy i już po krótkim czasie czoło i nos się świecą - sięgnij po puder z ryżu.
Dla kogo najlepszy będzie puder ryżowy:
- panie posiadające cerę tłustą,
- kobiety z cerą mieszaną,
- cera ze skłonnością do pojawiania się niedoskonałości.
Ten kosmetyk nie tylko sprawi, że skóra będzie wyglądała świeżo przez kilka godzin, ale też będzie gładka i przyjemna w dotyku.
Głęboki mat przez cały dzień, czyli dobry puder do cery tłustej
Dobry puder matujący powinien utrzymywać efekt zmatowienia przez długi czas. Nie wszystkie kosmetyki syntetyczne sobie z tym dobrze radzą, szczególnie w przypadku cery skłonnej do przetłuszczania. Ryżowy puder ma tę właściwość, że doskonale pochłania sebum. Dzięki temu nawet po całym dniu skóra nie powinna się błyszczeć. Ten naturalny kosmetyk dostępny jest w niemal każdej drogerii. Jeśli szukasz dobrego i taniego pudru matującego, sięgnij po ten ryżowy. Obecnie wielu producentów kosmetyków ma go w swojej ofercie, a ceny nie są wygórowane.
Jak nakładać puder transparentny ryżowy?
Przed pierwszym użyciem tego kosmetyku wiele pań zastanawia się, czy ten biały proszek nie pozostawi na skórze bladej warstwy. Nie. Dobrze zaaplikowany puder ryżowy (sypki czy w kamieniu) nie powinien być w ogóle widoczny. Należy pamiętać o tym, że stosuje się go jako wykończenie makijażu, czyli np. na wcześniej nałożony podkład. Sam w sobie nie zamaskuje bowiem niedoskonałości. Odpowiednio nałożony puder powinien wtopić się w odcień podkładu, tworząc jednolitą powierzchnię. Puder transparentny ryżowy najłatwiej rozprowadzić na twarzy, używając pędzla. Niewielką ilość pudru należy nabrać na pędzel, a następnie delikatnie dociskając, kolistymi ruchami rozprowadzić po twarzy.
Puder ryżowy sypki czy w kamieniu - który lepszy?
Na sklepowych półkach znajdziemy znaczny wybór pudrów ryżowych sypkich. Taka konsystencja kosmetyku sprawia, że łatwiej się go nakłada. Idealnie więc sprawdzi się do wykończenia makijażu. Za pomocą pędzelka nałożymy odpowiednią ilość pudru nawet na niedostępne miejsca jak np. zagłębienia w okolicach skrzydełek nosa. Puder ryżowy w kamieniu z kolei dobrze jest wykorzystać do drobnych poprawek makijażu w ciągu dnia. Taka forma będzie o wiele wygodniejsza, jeśli twarz wymaga szybkiego zmatowienia. Puder prasowany często w pudełeczku ma lusterko, dzięki któremu bez problemu będzie go można nałożyć. Puder sypki ryżowy sprawdzi się raczej do makijażu wykonywanego w domu.
Puder ryżowy a cera z problemami
Pyłek, jaki powstaje po zmieleniu ziaren ryżu, to nie tylko dobry puder matujący do cery tłustej. Jego właściwości łagodzące sprawiają, że to doskonały wybór dla pań, których skóra twarzy jest bardziej wymagająca i problematyczna. Dobry puder ryżowy nie powinien zawierać substancji uczulających. Warto więc podczas zakupu zwrócić uwagę na jego skład. Im krótsza lista składników, tym lepiej. Osoby, które szukają taniego pudru matującego, zdecydowanie powinny sięgnąć po ten ryżowy. Jego cena nie jest wygórowana, a porównanie ceny do efektów wypada bardzo korzystnie. Można go kupić już za kilkanaście złotych.
Peeling w kremie, czyli enzymatyczny puder
To nowoczesne połączenie kosmetyku do peelingowania i pudru sprawia, że zabieg jest prosty i szybki. Jak to działa? Enzymatyczny puder ryżowy zawiera składniki, które po nałożeniu na twarz delikatnie usuwają z niej martwy naskórek. Podobnie jak w przypadku innych peelingów enzymatycznych, nie powinny go stosować osoby ze skłonnością do podrażnień skóry. Jeśli nie masz takich problemów, peeling ryżowy w pudrze powinien szybko wygładzić cerę, wyrównać jej koloryt i sprawić, że skóra będzie delikatna i przyjemna w dotyku. Niektóre z dostępnych na rynku peelingów przeznaczone są do codziennego stosowania, jednak ze względu na zawarte w nich kwasy przy częstym stosowaniu mogą powodować podrażnienia nawet u osób, które nie mają skóry wrażliwej. Enzymatyczny puder ryżowy nie należy jednak do tanich kosmetyków. Za opakowanie o pojemności około 75 ml trzeba zapłacić ponad 200 zł.
Zobacz także:
- Jak przygotować domowy peeling na cellulit?
- Jak po całonocnej zabawie postawić skórę "na nogi"? Są na to proste sposoby
- "Nawilżająca kanapka". Kobiety pokochały nowy trik z TikToka
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: pavlyukv/Getty Images