Jak wybrać kosmetyki bez parabenów?

GettyImages-642659348
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziwne nazwy kosmetyków – co się za nimi kryje?
Dziwne nazwy kosmetyków – co się za nimi kryje?
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Kosmetyki bez parabenów są znacznie łatwiej przyswajalne przez skórę, nie powodują podrażnień, są naturalne. Większość światowych firm kosmetycznych dodaje silikony, parabeny oraz inne substancje chemiczne, aby ich kosmetyki cudownie pachniały i mogły długo stać na sklepowej półce.

Jak kupować kosmetyki bez parabenów, szampony i kremy zupełnie bezpieczne dla naszej skóry? To nie takie proste. Na pewno warto czytać etykietę, aby wybrać naturalne preparaty. Podpowiadamy, które kosmetyki nie posiadają konserwantów i parabenów, a także jak odróżnić je od innych.

Co to są parabeny?

Nie wiesz, co to są parabeny? To substancje, które znajdują się w składzie kosmetyków, np. kremów do twarzy, szamponów do włosów czy podkładów. Te związki chemiczne konserwują dane produkty, chroniąc je przed pleśnią lub drobnoustrojami. Parabeny w kosmetykach powodują, że preparaty zamknięte w pudełeczkach mogą być przechowywane na półce sklepu czy drogerii przez długi czas. Są świeże, a ich konsystencja, zapach oraz kolor nie tracą na jakości. Mimo że Komisja Europejska dokładnie bada kosmetyki pod względem wpływu parabenów na zdrowie konsumenta, często produkty dopuszczone do sprzedaży mają składniki, które mogą działać drażniąco i szkodliwie na skórę. Kosmetyki bez parabenów i SLS są wskazane dla osób z cerą wrażliwą i alergiczną. Najczęściej można je dostać w aptekach. Całkowita rezygnacja z parabenów jest możliwa. Warto sprawdzać etykiety produktów. Podpowiemy, jakich parabenów trzeba unikać oraz na co zwrócić uwagę, aby kosmetyk był jak najbardziej naturalny i bezpieczny dla skóry.

Szampony bez silikonów i parabenów

SLS i parabeny najczęściej pojawiają się w szamponach do włosów. Powodują, że kosmetyk dobrze się pieni oraz ma silne właściwości myjące. SLS i SLES odtłuszczają skórę i zmywają pozostałości sebum. Parabeny w szamponach sprawiają, że mogą one być otwarte przez dłuższy czas. W szamponach znajdują się także silikony, dzięki którym włosy są przyjemniejsze w dotyku. Niestety to tylko złudzenie – w rzeczywistości ich struktura może być zniszczona.Tak zwane SLS i SLES mogą podrażniać skórę głowy, szczególnie u osób, które mają łupież lub łojotokowe zapalenie skóry głowy. Nie są wskazane również w przypadku delikatnej skóry. Szampon bez SLS i parabenów jest natomiast naturalny i ekonomiczny.

Jakie substancje chemiczne można znaleźć w szamponach? Unikaj szamponów, które w swoim składzie mają:

  • parabeny (ethyl, propyl, methyl, butyl), SLS (Sodium Lauryl Sulfate),
  • SLES (Sodium Laureth Sulfate),
  • silikony (najczęściej składniki mają końcówkę „-icone", np. simeticone, dimeticone).

Szampon bez SLS, parabenów i silikonów w swoim składzie ma naturalne składniki botaniczne. Często występują także zioła, dzięki którym lepiej rozczesać włosy. Uzupełnieniem tych składników są także olejki oraz keratyna. Szampon do włosów bez parabenów jest wskazany nie tylko dla tych, którzy mają wrażliwą i alergiczną skórę. Stosują go także osoby po zabiegach fryzjerskich, np. keratynowym prostowaniu włosów. Szampon bez parabenów i SLS pomaga dłużej utrzymać efekt prostych i lśniących włosów. Na etykietach szukaj naturalnych składników, takich jak:

  • proteiny mleka (Milk Protein),
  • kolagen (Collagen),
  • kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid),
  • gliceryna (Glicerin),
  • ekstrakt z aloesu (Aloe Vera Extract),
  • olejek kokosowy (Coconut Oil).

Zwróć także uwagę na kolejność składników . Jeśli więcej naturalnych substancji jest na początku składu, oznacza, że jest ich więcej. Jeśli jeden konserwant znajduje się na samym końcu składu – nie powinien być on aż tak niebezpieczny. To samo dotyczy także żeli pod prysznic bez SLS i parabenów.

Krem do twarzy bez parabenów

Parabeny w kosmetykach do pielęgnacji twarzy również przedłużają trwałość produktów. Jeśli chcesz wybrać kremy bez parabenów, zwracaj uwagę na etykietę produktów. Omijaj kosmetyki, które mają w składzie:

  • Methylparaben,
  • Butylparaben,
  • Propylparaben,
  • Ethylparaben,
  • nipaginę,
  • aseptinę,
  • Hexamidine Diisethionate,
  • Phenol,
  • Benzethonium Chloride.

Stosowanie kremów bez parabenów jest znacznie korzystniejsze dla naszego zdrowia. Nie powodują one alergii skórnych, poszerzania się naczynek krwionośnych, pieczenia skóry oraz podrażnień. Kremy do twarzy bez parabenów są delikatniejsze oraz bardziej naturalne. W składzie znajdziesz także parafinę, która ma właściwości silnie nawilżające. Tworzy warstwę ochronną skóry. Parafina ma też wielu przeciwników, ponieważ może zatykać pory oraz powodować, że na cerze pojawiają się niedoskonałości. Jeśli masz skórę suchą lub cierpisz na atopowe zapalenie skóry, postaw na krem do twarzy bez parabenów i parafiny.

Podkład bez parabenów i silikonów

Niekorzystne składniki dla naszej skóry znajdują się nie tylko w kosmetykach pielęgnacyjnych, ale także w kolorowych. Konserwanty wydłużają ich trwałość. Jeśli chcesz kupić podkład bez parabenów , omijaj takie składniki jak:

  • Methylparaben,
  • Isopropylparaben,
  • Propylparaben,
  • Ethylparaben.

Naturalny kosmetyk do makijażu możesz kupić w drogerii lub w aptece. Naturalny podkład bez parabenów może mieć krótszy czas trwałości, jednak na pewno się to opłaci. Można kupić mniejsze opakowanie podkładu, a przy codziennym stosowaniu – z pewnością go zużyjemy.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości