Kimono we współczesnym wydaniu
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przygotowało wyjątkową wystawę, która prezentuje tradycyjny strój japoński, jakim jest kimono. Na ekspozycji zestawiono archiwalne tkaniny sprzed prawie 100 lat z polskimi projektami współczesnych artystek. Jedną z nich jest Antonina Kondrat.
- Wydaje mi się, że kimono jest chyba najdoskonalszą formą ubrania, jaką człowiek wymyślił – stwierdziła projektantka.
Jak zapewnia Joanna Haba, kuratorka wystawy, w muzeum odwiedzający zobaczą zbiór ponad 200 kimon stanowiących wyprawę ślubną rodu pana Kizu z 1936 roku. Ubiory zostały zaprezentowane - bez szyb i gablot, tak aby odwiedzający mogli przyjrzeć się tkaninom z bliska.
Kimono w Polsce
Kimona spod igły Antoniny Kondrat są inspirowane japońskim krawiectwem. Projektantka stawia jednak na nowoczesne wydanie i praktyczne materiały. Inną artystką, której kimona również można oglądać w Krakowie jest Joanna Hawrot. Projektantka znana jest z przenoszenia japońskiej formy na polski rynek odzieżowy – jako współczesne kimono z pięknymi malunkami.
- Kimono może zostać uszyte z tradycyjnego jedwabiu [...] Szyje się je także z wełny, żakardu, z wiskozy, bawełny, lnu czy tkanin syntetycznych [...] Wszystko jest wykonywane ręcznie – zapewniała projektantka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małgorzata Bela zachwyca na New York Fashion Week. "To naprawdę wielkie nazwisko w świecie mody"
- Przeszła ponad 300 zabiegów upiększających. Tak wygląda dziś. "Masz 43 lata, a nie 23"
- Marek Kondrat opowiedział o życiu w Hiszpanii. Planuje sprzedać swój ukochany dom?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN