Chodaki damskie, chodaki męskie, a nawet dziecięce – wszystkie wyglądają jednakowo. Proste i wręcz ascetyczne buty są obecne w Europie od wieków. Początkowo były noszone przez chłopów, z czasem ich walory docenili nawet królowie i szlachta. W niektórych krajach, np. w Holandii i Szwecji, a także w niektórych rejonach Polski, występują w swojej niezmiennej, pierwotnej formie.
Wszystko o butach
Kultowe chodaki – historia niezwykłego buta
Chodaki, czyli proste buty wykonane z drewna i skóry, były znane już w XVIII wieku. Narodziły się we Francji w wyniku ewolucji drewnianych sandałów, które z czasem zmieniły się w zakryte półbuty. Bardzo szybko rozprzestrzeniły się po Europie, ewoluując i dostosowując się do miejscowej mody. W Polsce początkowo były noszone głównie na wsiach przez chłopów i ubogą szlachtę. W zależności od regionu przybierały różne kształty i kroje. Na Mazowszu są znane jako kurpie, na Podlasiu jako postoły, a na Podhalu jako kierpce. Polskie chodaki nie są jednak naszym rodzimym pomysłem. Od setek lat znają je również Holendrzy czy Szwedzi. To buty, które doskonale radziły sobie z nierównym brukiem lub błotnistym podłożem. Chroniły przed mrozem i ostrym słońcem.
Chodaki holenderskie, funkcjonujące też pod nazwą saboty, to wykonane w całości z drewna obuwie noszone przez biednych chłopów. Drewniaki z czasem zyskały miano modnych butów, zyskując uznanie rodziny królewskiej i szlachty. Holenderskie chodaki na tle innych znanych drewniaków wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością i odpornością zarówno na warunki atmosferyczne, jak i mechaniczne. To buty, którym niestraszne ani siarczyste mrozy, ani ekstremalnie wysokie temperatury. Wytrzymują nacisk nawet do 750 kg i są nieprzemakalne. Cechy te sprawiły, że weszły one do mody użytkowej i zaczęły być używane przez pracowników fabryk jako bezpieczne obuwie ochronne.
Mogą występować w wersji z surowego drewna, ale równie często można dostać także malowane i dekorowane w tradycyjne holenderskie wzory kwiatowe. Obok tulipanów chodaki to niemalże dobro narodowe Holandii. Obowiązkowe obuwie w domu każdego Holendra i obowiązkowa pamiątka z wakacji.
Chodaki szwedzkie to te, które w Polsce pojawiły się w latach 80. i podbiły świat mody lat 90. Buty z drewnianą podeszwą i skórzaną lub filcową cholewką początkowo używane były jako chodaki medyczne. Higieniczne i proste w formie sprawdzały się jako obuwie dla lekarzy i pielęgniarek, zresztą do dzisiaj są chętnie noszone przez pracowników służby zdrowia.
Lata 90. wylansowały ich nową, modną wersję i każdy chciał je mieć w swojej szafie – od prostych białych po kolorowe, a nawet wzorzyste. Zyskały miano obowiązkowego obuwia dla dzieci i dorosłych. Z czasem na rynku pojawiły się modele filcowe, które zaczęto wykorzystywać jako obuwie domowe. Lekkie, z profilowaną podeszwą, a przy tym wygodne i nieparzące w stopy, świetnie sprawdzają się jako kapcie. Filcowe chodaki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.
Chodaki w nowoczesnej odsłonie
W ślad za kultowymi chodakami powstał model wzorowany na drewniakach, jednak wykonany z gumy. Chodaki gumowe bardzo szybko zyskały akceptację osób ceniących komfort i poszukujących lekkich i modnych butów. Crocsy, lansowane jako buty codzienne, to nowoczesna odsłona chodaków. W całości wykonane z gumy, z paskiem przytrzymującym piętę i charakterystycznymi dziurkami wentylującymi na całej powierzchni buta. Wyróżniają się intensywnymi kolorami, różu, czerwieni, żółci, pomarańczu, zieleni. Noszą je dzieci i dorośli w każdym wieku. Wykorzystywane są głównie jako obuwie robocze lub jako chodaki ogrodowe.
Jak kupić dobre chodaki?
- Kupuj buty u dobrych producentów, którzy oferują chodaki wykonane z naturalnych tworzyw. Drewniana podeszwa buta nie będzie się odkształcać i ścierać podczas chodzenia, a skórzana cholewka nie zapadnie się podczas noszenia, zachowując swój wyprofilowany kształt.
- Czubek buta od wewnątrz powinien być wzmocniony żywicą lub innym podobnym materiałem. Zapobiegnie to wypychaniu czubka palcami i jego deformacji.
- Wewnętrzna część podeszwy powinna być wyścielona skórą. Podniesie to komfort i wygodę użytkowania, eliminując nadmierne pocenie się stóp, co jest często spotykane w przypadku tworzyw sztucznych.
- Przed zakupem przymierz kilka modeli, aby upewnić się, że twoja stopa leży stabilnie i jest trzymana przez cholewkę. Bardzo częstym błędem jest kupowanie szerokich chodaków, które podczas chodzenia zmuszają do trzymania buta palcami.
Zobacz także:
- Klapki z puszkiem - jaki model będzie dla Ciebie idealny?
- Majtki od bikini zamiast topu? Oryginalna stylizacja bije rekordy popularności
- Wszystko o butach podwyższających – funkcje i rodzaje
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images