Nowe zasady tatuowania
Na mocy rozporządzenia REACH w Unii Europejskiej ograniczone zostało stosowanie tysiące substancji używanych w tuszach do tatuażu. - Lista jest długa. Generalnie chodzi o to, że zostały wykluczone składniki, które zostały uznane, że mogą źle wpływać na zdrowie. Po prostu zostały wycofane i producenci musieli zastosować zamienniki. W tym momencie mamy tusze, które po prostu mają lepszą jakość - tłumaczyła Kaja Chodorowska, tatuażystka.
Jak podkreśliła, gdy ustawa weszła w życie, było dość nerwowo, bo brakowało produktów. – Na początku ich trochę nie było. Też kolory były przebrane, nie mieliśmy takiego super wyboru. Ceny też strasznie poszły w górę. Teraz ta sytuacja wraca już na właściwe tory. Pojawiły się już pierwsze kolory. Są one dostępne i producenci zapewniają, że w pierwszym kwartale pojawią się też inne tusze i tych kolorów będzie więcej - zaznczyła nasza rozmówczyni.
Czy kolorowe tatuaże są rakotwórcze?
Przy tym temacie pojawia się pytanie, co z osobami, które przed rozporządzeniem zdecydowały się kolorowy tatuaż.
- Tak naprawdę nie ma dowodu na to, że poprzednie pigmenty są złe. Przez to, że nie mamy konkretnych informacji, nie możemy udowodnić, że są niebezpieczne dla nas. Po prostu Unia na wszelki wypadek zabroniła tych, które mogą być dla nas szkodliwe - uspokoiła Kaja Chodorowska.
Z kolei dr Olga Glińska zwróciła uwagę, że rozporządzenie nie powinno aż tak zaskakiwać. - Jak sprawdzałam od 2009 roku, jest wyszczególniona lista, jakie są substancje użyte w tuszach. To była taka pierwsza dyrektywa unijna i ona teraz uległa zmianie. […] Popatrzyłam na tę listę i zastanowiłam się, co by wzbudziło mój niepokój. Tak naprawdę, jeżeli są osoby uczulone, np. na nikiel - bardzo częsty uczulacz u kobiet, to tak naprawdę tych uczuleń byłoby bardzo dużo, a nie jest. Często widzimy osoby, które mają tatuaże, a nie spotkałam się z uczuleniem, wysypką na całym ciele z powodu permanentnego tatuażu - wyjaśniła dermatolożka.
Czy zatem tatuaże mogą być rakotwórcze? – Sprawdziłam w bazie w takim piśmiennictwie międzynarodowym kilka dni temu. Wpisywałam "tatuaż i karcenogeneza", czyli rakotwórczość. Nie było takich publikacji. W związku z tym ja nie umiem odpowiedzieć na to pytanie - mówiła specjalistka.
Zmiana obejmuje również fakt, że od teraz skład tuszu musi być jawny dla klienta. Ile będzie kosztował tatuaż? O ile zdrożały barwniki? Na jaki rodzaj tatuażów powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Skuteczne metody pozbywania się cellulitu. Na jakim etapie "wchodzą ciężkie maszyny"?
- Domowe maseczki na twarz – jak zrobić? Jakie mają właściwości?
- Olejki ajurwedyjskie poprawiają kondycję i wygląd skóry. Jak je przygotować?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News