Klapki espadryle – idealne obuwie na ciepłe dni

Co to są espadryle?
Co to są espadryle?
Źródło: Oliver Rossi/Getty Images
Upalne dni to duże wyzwanie dla naszych stóp. Latem najlepiej sprawdzają się przewiewne klapki lub sandały. Od kilku lat modne są kryte buty wykonane z tkaniny na plecionej podeszwie nazywane espadrylami. W sklepach można znaleźć również klapki espadryle inspirowane tym obuwiem, które zapewniają przewiewność tak potrzebną skórze w czasie upałów.

Klapki espadryle to buty zaprojektowane z kawałka tkaniny mającego trzymać stopę, oraz podeszwy wykonanej z plecionego sznurka. Główne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami dotyczą rodzaju tkaniny, z jakiej została wykonana część przytrzymująca oraz wysokości podeszwy. Dla wygody i higieny stóp istotne jest również to, czy wkładki klapków wykonane są z naturalnej skóry, ekoskóry czy z materiału. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza, jeśli mamy wymagające i skłonne do odparzeń stopy.

Materiał w klapkach espadrylach

Część przytrzymująca stopę w klapkach może być wykonana zarówno z różnego rodzaju naturalnych materiałów jak i sztucznych tworzyw. Można znaleźć buty wykonane z licowej skóry naturalnej, zamszu, sztucznej skóry, weluru, a także materiału bawełnianego. Przód klapków wykonany jest najczęściej z jednego wszytego prostopadle do podeszwy pasa materiału bądź dwóch skrzyżowanych pasków.

Porady stylistki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.

Można również znaleźć klapki espadryle w formie japonek, z dodatkowym paskiem materiału pomiędzy paluchem a drugim palcem stopy. Tradycyjne modele klapków są otwarte, czyli palce stopy są w nich na zewnątrz. Można jednak kupić również klapki espadryle z całkowicie zakrytym przodem, przypominające wizualnie dawne drewniane chodaki.

Klapki najczęściej są wsuwane, więc nie występuje w nich zapięcie, jednak producenci obuwia coraz częściej tworzą modele, które zawierają dodatkowy pasek materiału wszyty po to, by stopa była lepiej przytrzymana. Taki pomysł sprawdza się w wielkomiejskim trybie życia. Najczęściej umieszcza się go z tyłu klapka, tworząc pętlę, którą zahacza się o tył pięty.

Podeszwa w klapkach espadrylach

Najprostszy model klapków espadryli zbudowany jest na płaskiej podeszwie o grubości około 1 centymetra. Można również znaleźć klapki na grubszej, 5-centymetrowej podeszwie lub na koturnie. Koturn, czyli podwyższenie z tyłu buta, które stopniowo zmniejsza się w kierunku palców, w klapkach w najwyższym punkcie może mierzyć nawet kilkanaście centymetrów. Podeszwa najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego, jednak jej brzegi oplecione są plecionką ze sznurka lub naturalnej trzciny. W większości modeli zachowuje się naturalny kolor plecionki, jednak można znaleźć również klapki z fantazyjnym kolorowym zabarwieniem sznurka lub spryskane złotą albo srebrną farbą.

Kupując klapki espadryle, warto przyjrzeć się właśnie brzegom podeszwy, ponieważ z czasem plecionka może się przecierać i strzępić. Warto już w sklepie obejrzeć ją i sprawdzić, czy jej włókna nie są nadmiernie uszkodzone. Wybierając klapki espadryle, należy także zwrócić uwagę na spód podeszwy i tworzywo, z jakiego została wykonana. Podeszwy drewniane i plastikowe najczęściej są dużo bardziej śliskie niż te gumowe. W lecie na zewnątrz nie jest to odczuwalne, jednak wystarczy wejść do sklepu ze śliskimi kaflami lub na dwór w deszczową pogodę, żeby boleśnie się o tym przekonać.

Ozdoby w klapkach

Oprócz względów praktycznych, jakimi kierujemy się przy wyborze letniego obuwia, warto również zwrócić uwagę na aspekt wizualny i ozdoby, jakie posiadają wybierane przez nas trampki, sandały czy espadryle. Klapki, a dokładniej część trzymająca stopę, mogą być gładkie, haftowane, zdobione koralikami czy metalowymi ćwiekami, ale również wykonane ze sztucznego futra czy ozdobione wielką kokardą. To właśnie te ostatnie w minionych sezonach były modne i z tego powodu chętnie wybierane przez panie w różnym wieku.

Decydując się na buty wyszywane koralikami czy sztucznymi perełkami, warto zwrócić uwagę na trwałość nici, którymi zostały przyszyte dodatkowe elementy, a także na to, jak duży fragment został przymocowany jedną nicią. Buty ozdobione drobnymi świecidełkami dosyć łatwo można uszkodzić, nawet zahaczając jedną stopą o drugą. Jeśli wiele ozdób zostało przyszytych jedną nicią, oderwanie jednej z nich może niestety skutkować rozsypaniem się reszty. W przypadku obuwia lepiej zatem sprawdzą się płaskie ozdoby klejone klejem na gorąco, które w łatwy sposób można samodzielnie dosztukować, niż okrągłe duże koraliki przyszywane nicią. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana