Koronawirus

Przyjemny skutek uboczny szczepionki przeciwko COVID-19. Wpływa na zmiany skórne

Koronawirus

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
PAP
Kurzajki

Szczepionka przeciwko COVID-19 zwalcza uciążliwe zmiany skórne. Kurzajki, znamiona i pieprzyki powinny zniknąć po przyjęciu preparatu. To przyjemny efekt uboczny wakcynacji.

Szczepionka przeciwko COVID-19 usuwa kurzajki

W sieciach społecznościowych w Australii osoby, które otrzymały szczepienia przeciw COVID-19 preparatami mRNA, zaczęły informować o zanikających na skórze kurzajkach lub innych pozytywnych zmianach skórnych - podaje australijski serwis news.com.au.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Po szczepieniu mają zanikać m.in. pieprzyki, znamiona, wykwity łuszczycowe czy plamy związane z egzemą. Choć związek między szczepionkami na koronawirusa a brodawkami wirusowymi nie został jeszcze dokładanie przeanalizowany, to na podstawie badania opublikowanego w październiku 2021 roku w czasopiśmie naukowym Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) wywnioskowano, że stosowanie preparatów przeciw COVID-19 może mieć związek ze zmianami na skórze.

Szczepionka przeciwko COVID podobna do szczepionki przeciwko HPV?

Jako potencjalne wytłumaczenie tego zjawiska (pozytywnego wpływu szczepionki przeciwko COVID-19 na wyeliminowanie problemów skórnych - przyp. red.) wymienia się m.in. wzmocnioną po szczepieniach odpowiedź układu immunologicznego, co przekłada się na zwalczanie kurzajek. Podobnie organizm może reagować po szczepieniu przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Jak wskazano w badaniu opublikowanym przez EADV, pomimo zgłaszanych przypadków nagłego zanikania brodawek wirusowych na skórze po szczepieniu preparatami mRNA, naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań i obserwacji, by jednoznacznie potwierdzić tę zależność.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: zoranm/Getty Images

Pozostałe wiadomości