Koronawirus

Kwarantanna współdomownika a kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną. Ekspert wyjaśnia różnicę

Koronawirus

Aktualizacja:

Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem nie musi, ale może oznaczać zarażenie. Warto więc zachować w takiej sytuacji wszelkie środki ostrożności. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Jak długo należy w takim razie przebywać na kwarantannie?

Kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną

Jeden z naszych widzów zastanawiał się, jak długo będzie trwała kwarantanna u jego mamy. Pytanie zadał na naszym czacie. Kobieta już od tygodnia przebywa na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną. Jej mąż wykonał test, który wyszedł pozytywny, ona natomiast nie zdecydowała się na ten krok, lecz mieszkają razem.

- Z uwagi na fakt, że mama nie wykonała testu i sama nie jest osobą zakażoną koronawirusem, niestety fakt, że przechodziła kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zakażoną, nie zwalnia jej z kwarantanny, jako współdomownika. To oznacza, że jej kwarantanna, jako współdomownika zakończy się dopiero 7 dni po zakończeniu izolacji jej męża, a zatem po jego ozdrowieniu - wyjaśniła w Dzień Dobru TVN adwokat, Eliza Kuna.

Rozporządzenia określają bowiem, że po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem, kwarantannę należy odbywać w swoim miejscu zamieszkania przez okres 10 dni. Z kolei "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest zobowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje ".

Co oznacza bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa?

Warto wyjaśnić również, jak należy rozumieć sformułowanie "bliski kontakt" z osobą zakażoną COVID-19. Nie trzeba bowiem w każdej sytuacji zakładać, że jesteśmy nosicielami koronawirusa. Jest to więc:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory na COVID-19, przez co najmniej 15 minut,
  • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) sąsiadujące z osobą z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości