Obostrzenia COVID-19 na wrzesień 2022 - rozporządzenie
Nowe rządowe rozporządzenie wchodzi w życie 31 sierpnia i przedłuża aktualne obostrzenia pandemiczne do 30 września. W dalszym ciągu w Polsce obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust maseczkami w szpitalach, przychodniach, aptekach i innych punktach związanych z działalnością zdrowotną.
COVID-19
Co jeszcze zawiera rozporządzenie?
Zmienione przepisy dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, przewidują również m.in. przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących.
Rozporządzenie wprowadza również regulację, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących będzie można zgłosić nie później, niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się spowodowane było siłą wyższą.
Koronawirus w Polsce
Od 20 marca 2020 roku w Polsce panował stan epidemii. 16 maja zastąpiony został stanem zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje do dziś. Od 22 lipca trwa akcja szczepień drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19 - mogą zaszczepić się nią osoby powyżej 60 lat oraz pracownicy placówek służby zdrowia i studenci kierunków medycznych.
Od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, łącznie potwierdzono 6 167 759 przypadków. Zmarło 117 030 pacjentów z COVID-19 (stan na 30.08.2022).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lista powikłań po COVID-19 coraz dłuższa. "Mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy"
- Dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19 aż o 80 proc. Badacze wskazują, po które produkty warto sięgnąć
- Koronawirus a męski układ rozrodczy. "Rozmiar poinfekcyjny narządu nie jest największym zagrożeniem"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: RadioZET.pl
Źródło zdjęcia głównego: Aliaksandr Barysenka/EyeEm/Getty Images