Niebawem zmienią się zasady orzekania o niepełnosprawności. Jest to spowodowane luzowaniem obostrzeń związanych z COVID-19. Ponownie przed komisją mają stanąć osoby ubiegające się o to orzeczenie.
Popandemiczne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności
Obecnie komisje lekarskie działają w trybie mieszanym. Oznacza to, że osoby ubiegające się o orzeczenie o niepełnosprawności mogą w nich uczestniczyć, ale nie muszą. Są one organizowane także w trybie zaocznym. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Od 13 września ma się to zmienić.
Zdrowie
Zdrowie
- Wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności składane od 13 września będą rozpatrywane według zasad obowiązujących przed epidemią, czyli wydanie orzeczenia będzie się odbywało wyłącznie z udziałem osoby zainteresowanej – informuje Izolda Boguta z biura prasowego urzędu miasta Lublin.
Warto też dodać, że wszystkie sprawy wszczęte przed 13 września będą orzekane na podstawie dotychczasowych przepisów, czyli w trybie mieszanym.
Orzekanie o niepełnosprawności bez badania
Od 8 marca 2020 roku lekarz przewodniczący bądź członek zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności mógł wydać ocenę stanu zdrowia bez wykonania badania oraz uczestnictwa osoby ubiegającej się. Miało to ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 oraz zabezpieczyć prawa osób z niepełnosprawnościami.
Zgodnie ze zmianami, które wejdą w życie od 13 września 2022 roku, wydanie orzeczenia bez uczestnictwa osoby zainteresowanej będzie możliwe tylko wtedy, gdy lekarz uzna całą dokumentację medyczną. Także w sytuacji, kiedy osoba nie może uczestniczyć w posiedzeniu ze względu na długotrwałą i nierokującą chorobę, która uniemożliwia osobiste stanowienie się będzie możliwość wydania orzeczenia bez badania. W drugiej sytuacji potrzebne będzie potwierdzenie swojego stanu zdrowia zaświadczeniem lekarskim. We wszystkich innych sytuacjach konieczne będzie stawienie się przed komisją.
Zobacz także:
- Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. "Powinniśmy unikać nadopiekuńczości i nachalnego oferowania pomocy"
- Miłość i seks osób niepełnosprawnych - dlaczego stanowią tabu? "Obcy ludzie wytykali nas palcami"
- Jak wygląda sytuacja osób z niepełnosprawnością intelektualną? "Możemy się od nich uczyć radości, szczerości i otwartości na świat"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: naszemiasto.pl/infor.pl
Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images