Psychologia

Jak wygląda sytuacja osób z niepełnosprawnością intelektualną? "Możemy się od nich uczyć radości, szczerości i otwartości na świat"

Psychologia

W internecie pojawił się niedawno filmik jednego z youtuberów, który zmuszał osobę niepełnosprawną intelektualnie do poniżających, haniebnych czynów. Czy takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a może są na porządku dziennym? W Dzień Dobry TVN - okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - rozmawialiśmy na ten temat z Martą Perkowską, pedagogiem specjalnym, prezeską stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Film nagrany przez jednego z youtuberów, na którym osoba niepełnosprawna intelektualnie zmuszana jest do haniebnych czynności, wywołał burzę w polskim Internecie. Na autora wylała się fala krytyki, a samo nagranie bardzo szybko zniknęło z sieci. Czy takie sytuacje to pojedynczy przypadek, czy raczej wierzchołek góry lodowej?

- Niestety to drugie. Temat dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną jest pomijany. Takie osoby doświadczają jej niemal na każdym kroku. Mówimy tutaj o nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, edukacji, rynku pracy czy nawet niemożności decydowania o miejscu zamieszkania -mówiła w Dzień Dobry TVN Marta Perkowska, pedagog specjalny, prezeska stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

W ocenie specjalistki nagranie, które kilkanaście dni temu trafiło do sieci, pokazuje, jak niewiele wiemy o osobach niepełnosprawnych i jak bardzo jesteśmy niewyedukowani. - Wydaje mi się, że jako społeczeństwo mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii równości osób z niepełnosprawnościami - dodała nasza rozmówczyni.

Mity wokół niepełnosprawności

Być może ta skandaliczna sytuacja będzie puntem wyjścia do tego, aby pochylić nad takimi osobami, pokazać, jakie są naprawdę i obalić mity, które wokół nich narosły.

Ludzie bardzo często się ich boją, a tymczasem są tacy sami, jak my. Też mają marzenia, plany, chcą się realizować zawodowo, mieszkać samodzielnie

- podkreślała Marta Perkowska.

Warto zaznaczyć przy tym, że niepełnosprawności często nie widać na pierwszy rzut oka. - To nie tylko zespół Downa, ale także grupa wielu zaburzeń, których po prostu nie da się zobaczyć - dodała.

Jak zmienić podejście do osób z niepełnosprawnością intelektualną? - Przede wszystkim edukować i żeby była ona skuteczna trzeba do niej zaprosić osoby z niepełnosprawnością. W naszej organizacji prowadzimy taki program, w którym występują one, jako edukatorzy - mówiła specjalistka.

Czego możemy się od nich nauczyć? - Są to osoby niezwykle wdzięczne. Możemy się od nich uczyć radości, szczerości i otwartości na świat - zapewniła prezesk stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Stygmatyzacja społeczna we współczesnym świecie – jak z nią walczyć?

Bartek Jędrzejak szczerze o swojej chorobie: "Zostawiałem otwarte drzwi, by ratownicy nie musieli ich wyważać"

Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. Dużym problemem jest postawienie prawidłowej diagnozy

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości