Ile pomidorów można zjeść dziennie?
Wszystko w nadmiarze może szkodzić, w tym pomidory. Zalecana dawka tych warzyw to około 200 gramów, bezpieczną dzienną dawką jest nieco więcej, bo 400 gramów. W zależności od wielkości pomidora będzie to od 2 do 4 dziennie. Jednak przy spożyciu powyżej 1,5 kg tych warzyw możemy odczuć negatywne skutki. Na szczęście objawy najczęściej są chwilowe i nie ma potrzeby udawania się do lekarza - wystarczy odstawić pomidory.
Owoce i warzywa
Sytuacja wygląda inaczej u osób, które z różnych powodów nie mogą jeść pomidorów. Może być to nietolerancja histaminy, alergia na pomidory, refluks żołądkowy lub afty w ustach. Także zaawansowane choroby nerek mogą być przeciwwskazaniem do jedzenia wielu tych warzyw ze względu na dużą zawartość potasu. Jeśli jednak po zjedzeniu nic nam nie dolega - śmiało możemy jeść dużo pomidorów.
Skutki uboczne zjedzenia za dużej ilości pomidorów
Pomidory zawierają dużą ilość likopenu. Związek ten służy roślinom ochronnie przed działaniem czynników zewnętrznych. Odpowiedzialny jest za czerwony kolor oraz intensywny aromat, a zaliczany jest do karotenoidów. Z jednej strony likopen zapobiega powstawaniu nowotworów prostaty u mężczyzn, z drugiej spożywanie zbyt dużej ilości może prowadzić do likoponodermii, czyli przebarwień skórnych. Choroba ta pojawia się jednak dopiero po regularnym spożywaniu bardzo dużej liczby pomidorów (powyżej 1,5 kg tygodniowo). Objawia się zmianą koloru skóry na pomarańczowy odcień na wewnętrznej stronie dłoni.
Ponadto świeże pomidory zawierają około 1,2 g błonnika. Oznacza to, że spożycie dużej ilości tych warzyw może prowadzić do rozwolnienia lub biegunek. Bogate są również w kwas jabłkowy i cytrynowy, które w dużej ilości mogą prowadzić do zaostrzenia objawów refluksu żołądkowego.
Czy powinno się ograniczać ilość pomidorów w diecie?
Wbrew pozorom jednorazowe zjedzenie dużej ilości pomidorów (powyżej 0,5 kg) nie powinno spowodować żadnych problemów zdrowotnych, o ile nie cierpimy na refluks, nietolerancję czy alergię. Warto więc jeść te warzywa, kiedy jest na nie sezon, ponieważ są źródłem wielu ważnych witamin i minerałów. Do tego są niskokaloryczne (20 kcal na 100 gramów), dzięki czemu mogą wspomagać redukcję masy ciała.
Zobacz także:
- Jakie witaminy ma pomidor? Poznaj wartości odżywcze pomidora
- Pomidor - król kuchni włoskiej. Przepisy Cristiny Catese
- Nie wyrzucaj spleśniałego pomidora! Sprawdź, jak można go wykorzystać
Autor: Teofila Siewko
Źródło: polki.pl/food.ntv.com
Źródło zdjęcia głównego: nito100/Getty Images