Horoskop

Na czym polega chiński horoskop partnerski?

Horoskop

Aktualizacja:
Chiński horoskop

System astrologiczny wywodzący się z Chin w wielu aspektach odbiega od znanego nam systemu zachodniego. Horoskop chiński opiera się na kalendarzu księżycowym. Z tego też powodu data wyznaczająca początek Nowego Roku jest ruchoma i przypada na przełom stycznia i lutego, dokładnie na dzień, w którym Słońce znajduje się w koniunkcji z Księżycem. Jak funkcjonuje horoskop partnerski? Czy chiński znak pokrywa się z zachodnim znakiem zodiaku?

Symbolika zwierząt wykorzystywana we wschodnim systemie astrologicznym nie jest przypadkowa. Według wierzeń, te właśnie gatunki jako jedyne przybyły na wezwanie Buddy zanim jeszcze opuścił on Ziemię. Trzy z nich przybyły jako pierwsze – szczur, bawół, tygrys. Z tego powodu horoskop chiński zaczynają te właśnie znaki. Kończą je zaś kogut, pies i świnia.

Zobacz też: Byle do wiosny - przednówek, co to właściwie jest? Astrolog Merkurja o magii przedwiośnia >>>

Na czym opiera się chiński horoskop?

System chiński składa się, podobnie jak zachodni, z 12 znaków, odpowiadających 12 miesiącom. Każdy z nich liczy 29,5 dnia. Cały cykl trwa aż 60 lat, podzielonych na pięć okresów, które następują po sobie w odpowiedniej kolejności. Są to żywioły: metal, woda, drewno, ogień i ziemia. Pomniejsze cykle horoskopu chińskiego składają się z owych 12 znaków zodiaku: szczura, bawoła, tygrysa, zająca, smoka, węża, konia, kozy, małpy, koguta, psa i świni. Stąd osoby urodzone w danym roku przyjmują znak zwierzęcia, które akurat było jego symbolem. Jednakże z uwagi na ruchomość daty wyznaczającej początek roku, należy dokładnie sprawdzić czy nasza data urodzin mieści się w wyznaczonym przedziale. W tym celu warto posłużyć się jednym z internetowych kalkulatorów, który przyporządkuje nam odpowiedni znak zodiaku.

W świecie wschodnim horoskop chiński jest traktowany z ogromnym szacunkiem i powagą. To, jaki znak ma dana osoba, w dużej mierze wpływa na jej faktyczne zachowania i aktywności. Astrologia odgrywa ogromne znaczenie w życiu Chińczyków już od wielu tysięcy lat. Dodatkowo, często łączy się wierzenia astrologiczne z filozofią feng shui, wierząc, iż w ten sposób szybciej osiągnie się harmonię i szczęście w swoim życiu. Istotne jest to, iż astrologia wschodnia nie ma charakteru prognostycznego. Z tego względu chiński horoskop partnerski czy miłosny nie wskaże nam, z kim zwiążemy się w najbliższym czasie ani jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Dostarczy nam jednak informacji na temat naszych cech charakteru, osobowości i zalecanych relacji.

Chiński horoskop – znaki i ich charakterystyka

Według wierzeń, osoby urodzone w roku danego zwierzęcia, w dużej mierze przejmują jego cechy. Poznajmy szczegółowy opis znaków:

 1. 1Szczur – rozpoczyna horoskop chiński . Daty urodzenia przypadające na okres szczura zaczynają się od 1936 roku i następują co 12 lat. Jest on znakiem przywódców. Osoby urodzone w tym roku charakteryzują się silną osobowością, jednakże często zdarza się im odczuwać wewnętrzny niepokój.
 2. 2Bawół – przedstawia się go jako cierpliwą, spokojną i nieśmiałą osobę, która łatwo zyskuje lojalność innych ludzi. W poglądach konserwatywny, działa rozważnie i podejmuje z góry przemyślane decyzje.
 3. 3Tygrys – jest bardzo pewny siebie i energiczny. Lubi współzawodnictwo i podejmowanie odważnych decyzji. Chiński horoskop wskazuje, iż jego negatywnymi cechami są zbytnia impulsywność, nieostrożność, a nieraz egoizm.
 4. 4Królik – osoby urodzone w tym znaku są miłe, łagodne i bardzo lubiane w towarzystwie. Ich pokojowe nastawienie przekłada się jednak na problem z podejmowaniem ważnych decyzji.
 5. 5Smokhoroskop chiński przedstawia go jako niezwykle energiczną osobę, dowcipną i popularną. Smoki stworzą udany, partnerski związek ze szczurem, małpą i kogutem.
 6. 6Wąż – ma świetny gust i bardzo dba o swój wygląd oraz wizerunek. Filozoficznym charakterem, mądrością życiową i intuicją imponuje wielu osobom. Jego ciemną stroną jest zaborczość, nieraz chorobliwa zazdrość i upór.
 7. 7Koń – horoskop chiński opisuje go jako prawdziwą duszę towarzystwa, z ostrym dowcipem i skłonnością do plotek. Jego wadą jest egoizm i lekkoduszność. Tygrys jest znakiem, z którym koń ma szansę nawiązać partnerski związek.
 8. 8Koza – podchodzi z dystansem do obcych, łatwo wpada w melancholijny nastrój i jest bardzo emocjonalna. Lubi opiekować się innymi i bujać w obłokach, przez co nieraz uznaje się ją za osobę nieodpowiedzialną.
 9. 9Małpa – niezwykle rozrywkowa i pełna energii. Często z wyższością patrzy na inne znaki horoskopu chińskiego , mając o nich złe zdanie. Lubi robić dowcipy i opowiadać kawały. Posiada wiele zainteresowań i jest bardzo lubiana w towarzystwie.
 10. 10Kogut – nieraz uważany za ekscentryka, w istocie celowo próbuje wywrzeć takie wrażenie. Ceni towarzystwo, gdyż może wtedy wykazać się swoimi poglądami, dodatkowo pouczając innych. Często ma opinię narcyza i egoisty. Ma szansę na partnerski związek z małpą
 11. 11Pies – jest bardzo lojalny wobec bliskich mu osób i niejednokrotnie bardziej dba o ich potrzeby niż o własne. W swoich działaniach jest bezinteresowny i wierny. Niestety często żyje problemami innych i wpada w pesymistyczny nastrój.
 12. 12Świnia horoskop chiński przedstawia ją jako sympatyczną osobę, wytrwałą w swoich działaniach, niestety nieraz bardzo naiwną. Ma szansę na świetne dopasowanie z królikiem i kozą.

Zobacz też:

Sennik. Pies obecny w snach - symbol przyjaciela czy wroga?

Noc Kupały a Noc Świętojańska. Czy to ta sama noc?

Znaczenie kolorów w różnych dziedzinach. Jak wpływają na nas barwy?

Zobacz wideo: Chiński kalendarz płodności

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości