Chińskie znaki zodiaku – odkrywamy ich tajemnice

Źródło: Kinga Dyczewska / Dzień Dobry TVN
Horoskop - ogólny
Horoskop - ogólny
Horoskop numerologiczny na 2024
Horoskop numerologiczny na 2024
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Numerologiczne tajemnice
Numerologiczne tajemnice
Chcąc poznać nasze losy i najbliższą przyszłość, najczęściej korzystamy z zachodniego systemu astrologicznego. Większość osób zna bowiem swój znak zodiaku. Tymczasem chiński system jest równie ciekawy i dostarcza wielu interesujących informacji na nasz temat. Pora zgłębić jego tajniki.

System astrologiczny wywodzący się z Chin opiera się na kalendarzu księżycowym. Oznacza to, że Nowy Rok będzie rozpoczynać się zwykle w innym dniu niż rok wcześniej. Znaki zodiaku występują w cyklach letnich. Tym właśnie różnią się chińskie odpowiedniki od zachodnich, w których funkcjonuje cykl miesięczny. Różnicą jest także liczba dni przypadających na jeden miesiąc. W Chinach jest to 29,5 dnia.

Chińskie znaki zodiaku – daty graniczne

Znajomość roku urodzenia nie wystarcza, aby określić, jaki mam chiński znak zodiaku. W tym przypadku konieczna będzie dokładna data, zawierająca dzień i miesiąc. Wynika to z podporządkowania systemu pod wspomniany już kalendarz księżycowy, który sprawia, że początek roku wypada od drugiego nowiu następującego po zimowym przesileniu. Stąd bierze się jego ruchomość. Co ciekawe, cały cykl trwa aż 60 lat. Jednakże w jego obrębie znajduje się pięć mniejszych. Ich kolejność jest następująca: metal, woda, drewno, ogień i ziemia, i każdy z nich trwa 12 lat. Aby poznać swój znak, można skorzystać z popularnych w Internecie kalkulatorów. Po wpisaniu daty automatycznie wskazują nam nasz symbol. Zwierzęta, które stanowią chińskie znaki zodiaku są dopasowane do każdego kolejnego roku mniejszego cyklu. Przykładowo, smok jest znakiem osób urodzonych w latach 1928-1929, 1940-1941, 1952-1953 i analogicznie co 12 lat aż do 2012-2013. Pamiętajmy oczywiście o dniach i miesiącach granicznych. Osoby urodzone przed 23 stycznia 1928 roku należą już do innego znaku.

Kalendarz chiński opiera się na wierzeniach buddyjskich. Znaki zodiaku mają odpowiadać gatunkom zwierząt, które zjawiły się na wezwanie Buddy przed tym zanim opuścił on Ziemię. Ich kolejność w systemie również nie jest przypadkowa - odpowiada ona kolejności, w jakiej zwierzęta zjawiały się po otrzymaniu wezwania.

Chińskie znaki zodiaku i ich znaczenie

Należy odnotować, iż Chińczycy należą do społeczeństw, które są mocno związane z astrologią. Znaki zodiaku mają dla nich bardzo istotne znaczenie i traktują je niezwykle poważnie. Warto nadmienić, iż każdy kolejny znak odpowiada innemu typowi osobowości. Pora dowiedzieć się, jaka jest charakterystyka poszczególnych symboli.

 1. Szczur – ten chiński znak zodiaku opisuje prawdziwych przywódców, którzy nie boją się odpowiedzialności za swoje czyny. Charakteryzuje go silna wola i zdecydowanie. Niejednokrotnie osiąga wysoki status społeczny i finansowy. Jego wadą jest apodyktyczność i kłótliwość, które wynikają z predyspozycji liderskich.
  1. Bawół – osoby spod tego znaku są bardzo pracowite, uczciwe i lojalne. Niestety często popadają w zły nastrój i rzadko wykazują optymizm. To indywidualiści, którzy lubią spędzać czas w samotności, oddając się przemyśleniom.
   1. Tygrys - niezwykle ceni rodzinę, przyjaciół i znajomych. Ten chiński znak zodiaku ma jednak skłonności do depresji, jeśli w jego życiu zdarzą się problemy. Tygrysy nienawidzą krytyki i kłamstwa. Wynika to z faktu, iż sami są bardzo szczerzy i serdeczni.
    1. Królik – urodzeni w latach królika są mocno ostrożni i unikają konfrontacji. Charakteryzuje ich spokój i rozwaga oraz niechęć w podejmowaniu decyzji. To osoby inteligentne i dyskretne, ceniące wyrafinowane towarzystwo. Bardzo często ich zainteresowania krążą wokół sztuki.
     1. Smok – ten chiński znak zodiaku opisuje osoby będące duszami towarzystwa, kreatywne, o otwartym umyśle i niezwykle ambitne. Plany smoka zawsze tworzone są z dużym rozmachem. Niestety jest on bardzo niecierpliwy i wymagający.
      1. Wąż – osoby spod tego znaku cenią rzeczy materialne, a w swoich działaniach kierują się intuicją. Boją się kompromitacji i nie lubią wyniosłości. Charakteryzuje ich rozwaga i przebiegłość.
       1. Koń – kolejny aktywny i energiczny znak. Dusza towarzystwa obdarzona dużym poczuciem humoru. Lubi podróże i aktywny tryb życia, unikając jednocześnie rutyny i nudy. Niestety w swoich działaniach jest dosyć niestały, nieraz bywa jednak bardzo uparty.
        1. Koza – posiada spokojny charakter. Nigdy nie gra pierwszych skrzypiec, raczej przyjmuje pozycję obserwatora. Kozy to prawdziwi marzyciele, niejednokrotnie pozbawieni racjonalności i odpowiedzialności.
         1. Małpa – ten chiński znak zodiaku opisuje osoby ceniące dobrą zabawę i rozrywki. Nie lubią być ignorowane. Mają duże poczucie humoru i sporą inteligencję. Niestety w swoich działaniach nieraz wykazują się niedbałością i zbytnią emocjonalnością.
          1. Kogut – kolejny marzyciel. Osoby te są niezwykle lojalne i cenią sobie bliskich. Lubią otaczać się pięknymi przedmiotami i boją się utraty stabilności finansowej, przez co odbiera się ich jako narcyzów i zarozumialców.
           1. Pies – osoby spod tego znaku są bardzo troskliwe, pomocne i wytrwałe. To lojalni i oddani przyjaciele, którzy jednak łatwo wpadają w pesymizm i wyciągają pochopne wnioski.
            1. Świnia – altruiści uwielbiający naturę, którzy nienawidzą kłamstwa oraz zawiści. Nieraz bywają odbierani jako osoby naiwne i podatne na oszustwa.

             Zobacz też:

             Zobacz wideo: Chiński kalendarz płodności

             Zobacz film: Chiński kalendarz płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN.

             Autor: Adrian Adamczyk

             Źródło zdjęcia głównego: Fot: oxygen / gettyimages.com

             podziel się:

             Pozostałe wiadomości