Psychologia

Znaczenie kolorów w różnych dziedzinach. Jak wpływają na nas barwy?

tęczowe kolory

fot.Baac3nes/Getty Images

Psychologia

Znaczenie kolorów w różnych dziedzinach. Jak wpływają na nas barwy?

tęczowe kolory

fot.Baac3nes/Getty Images

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wielką moc i znacząco wpływają na ludzkie emocje. Wiedza na ich temat może przydać się zarówno w marketingu, reklamie i budowaniu wizerunku, jak i przy kupowaniu kwiatów czy malowaniu ścian. Sprawdź znaczenie kolorów w poszczególnych dziedzinach.

O znaczeniu kolorów w psychologii mówi się od dawna. Potrafią one wywołać przyjemność i szczęście, ale także niepokój i poczucie chaosu. Barwy stymulują ludzki mózg, dlatego ich działanie coraz częściej wykorzystywane jest zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym. Dowiedz się o nich więcej.

Znaczenie kolorów w reklamie

Wpływ kolorów w reklamach powiązany jest bezpośrednio z badaniami psychologicznymi. Okazuje się, że aż u 65% klientów czynnikiem decydującym o wyborze danego produktu jest właśnie barwa. Oznacza to, że jeżeli nauczysz się nią odpowiednio operować, możesz znacząco podnieść wskaźniki sprzedaży we własnej firmie – kolory niosą bowiem odpowiedni przekaz.

Kolor niebieski

Niebieska barwa należy do tzw. kolorów podstawowych, a jednocześnie – do kolorów zimnych. Najczęściej kojarzy się ona ze spokojem i ładem, niekiedy łączy się z uduchowieniem, świeżością i chłodem, a także z kreatywnością, inspiracją, energią oraz dynamiką. To zdecydowanie jeden z najbardziej lubianych kolorów, działa bowiem uspokajająco i jest synonimem stabilizacji.

Kolor czerwony

Jeśli chodzi o znaczenie kolorów w biznesie, czerwona barwa bezsprzecznie kojarzy się z władzą, ale także z żądzą i odwagą. Bez wątpienia kolor ten bardzo zwraca na siebie uwagę – okazuje się, że wszystkie barwy ciepłe robią to zdecydowanie lepiej niż zimne. Warto jednak wiedzieć, że czerwony kolor zwiększa ciśnienie krwi. W marketingu powinien być on stosowany zatem do tego, aby stymulować klientów do podjęcia szybkiej decyzji. Doskonale sprawdza się w roli nagłówków typu: „okazja”, „tylko teraz”.

Kolor żółty

Żółty to niewątpliwie kolor związany ze szczęściem i energią, ale także z intelektem. Ponadto wywołuje zazwyczaj ciepłe uczucia. Często wykorzystuje się go np. do reklamy zabawek oraz przedmiotów związanych bezpośrednio z rozrywką i wolnym czasem. Co więcej, warto stosować go również do reklamy produktów, których głównym atutem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa.

Kolor czarny

Czerń jest synonimem elegancji, tajemnicy i siły, ale jednocześnie – znakiem śmierci i zła. Może dodawać produktom stylu i wyrafinowania – właśnie z tym kojarzy się najczęściej czerń w świecie mody. Nie przez przypadek większość luksusowych aut sprzedaje się także w kolorze czarnym.

Podane powyżej informacje na temat znaczenia kolorów są na tyle uniwersalne, że mogą przydać się również do malowania ścian w mieszkaniu czy też przy wyborze ubrań.

Znaczenie kolorów kwiatów

Osobny podrozdział warto poświęcić znaczeniu kolorów kwiatów – bez wątpienia bukiety potrafią czasem wyrazić więcej niż tysiąc słów. Sprawdź, jakie znaczenie mają kolory róż, tulipanów i innych gatunków roślin.

Kolor niebieski

W przypadku kwiatów kolor ten symbolizuje nie tylko świeżość i harmonię, ale i wierność. To bardzo dobry kolor, jeżeli chcemy wyrazić swoje zaangażowanie lub zaufanie. Jednocześnie kojarzy się on z sympatią i przywiązaniem, dlatego niebieskie kwiaty mogą być bardzo dobrym prezentem dla przyjaciół. Co więcej, kolor ten łagodzi stres, dlatego będzie idealny w postaci podarunku dla osób chorych i potrzebujących odprężenia.

Kolor czerwony

Czerwone kwiaty bezsprzecznie kojarzą się nam ze sferą uczuć, a przede wszystkim – z miłością i namiętnością. Bukiet takich kwiatów często wskazuje na gorące emocje, zwłaszcza jeśli są to róże. Jest to sygnał pożądania, a jednocześnie odwagi i piękna. Maki – w przeciwieństwie jednak do róż czy tulipanów – są znakiem pocieszenia i wsparcia. Czerwony goździk często kojarzy się z kolei z niespełnioną namiętnością.

Kolor żółty

Utarło się, że żółte kwiaty wskazują na zdradę, ich znaczenie może być jednak zupełnie inne. Np. mogą one symbolizować przyjaźń i szacunek, ale także rodzaj pocieszenia. Żółte kwiaty potrafią pociągać za sobą wiele komunikatów, m.in. gratulacje, życzenie miłego dnia, jak również prośbę o zostanie przyjaciółmi.

Jak podkręcić kolor tęczówki oka?Źródło: dzień Dobry TVN

Znaczenie kolorów bransoletek

Zupełnie inne znaczenie kolorów występuje w przypadku modnych ostatnio bransoletek silikonowych, które z reguły niosą ze sobą pewne przesłanie społeczne. Często mają one związek z uniwersalną symboliką kolorów, czasem jednak ich kolor może wskazywać na bardzo nieoczywiste skojarzenia:

  • kolor różowy – symbolizuje walkę z rakiem,
  • kolor biały – oznacza wsparcie dla kampanii przeciwko AIDS oraz walkę z biedą na świecie,
  • kolor fioletowy – oznacza walkę z przemocą w rodzinie i chorobą Hodgkina,
  • kolor jasnozielony – wskazuje na walkę z depresją lub walkę o ochronę środowiska,
  • kolor czerwony – łączy się z walką z chorobami serca i AIDS,
  • kolor pomarańczowy – oznacza życie bez palenia tytoniu.
Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0