Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera dobiegł końca. Kto zdobył nagrody?

13. edycja Mastercard OFF Camera przeszła do historii. W tym roku festiwal niemal w całości został przeniesiony na platformę player.pl, gdzie można było zobaczyć konkursowe filmy i spotkania z twórcami. Transmitowana była także gala zamknięcia, podczas której wręczono nagrody najlepszym filmom i aktorom.

Festiwal Mastercard OFF Camera w wersji hybrydowej

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, organizatorzy Festiwalu Mastercard Off Camera zdecydowali się na niestandardowe formy projekcji - wszystkie filmy konkursowe oraz wydarzenia towarzyszące można było obejrzeć na platformie online player.pl. Zorganizowano także klasyczne seanse m.in. w kinie samochodowym oraz "kinie z okna". Dzięki formule hybrydowej festiwal mogli śledzić wszyscy chętni na całym świecie.

Tegoroczna edycja festiwalu, czyli połączenie tradycyjnej formy festiwalu z nowoczesną technologią okazała się strzałem w dziesiątkę. Mastercard OFF Camera był najchętniej oglądanym eventem w bibliotece Player, co przełożyło się też na spektakularny sukces w mediach społecznościowych, gdzie festiwal śledziło ponad 4 mln zainteresowanych. Równocześnie, co nas najbardziej cieszy, widownia wyniosła 100 tys. osób. Stworzyliśmy niezapomniane, unikatowe, angażujące doświadczenie, które przybliżyło widzom kino niezależne - z czego jesteśmy bardzo dumni

- powiedział Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu Mastercard OFF Camera.

Kino niezależne jest nośnikiem nowego spojrzenia na świat i problemy, które nas otaczają. Bardzo cieszę się, gdy widzę takie spojrzenie

- powiedział Rafał Zawierucha, gość na festiwalu Mastercard OFF Camera.

Nagrody festiwalu Mastercard OFF Camera

Festiwal Mastercard OFF Camera składał się z dwóch głównych konkursów: polskiego oraz międzynarodowego. W kilku odrębnych kategoriach wyróżniano scenariusz, produkcje oraz aktorów. Kto zdobył wyróżnienie?
Konkurs "Wytyczanie Drogi" na Mastercard OFF Camera
Jury w składzie Jan Komasa, Sophie Hyde i Tom Hal oceniało w konkursie "Wytyczanie Drogi" debiuty lub drugie filmy reżyserów z całego świata. Ich zdaniem włoska reżyserka Maura Delpero w swoim fabularnym debiucie "uważnie i z czułością przygląda się różnym formom i obliczom macierzyństwa. Daleka jest przy tym od osądzania swoich bohaterek".
Nagroda Kulczyk Fundation na Mastercard OFF Camera
Uznanie jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych, w którym zasiadali Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman, zdobyła "Supernova" Bartosza Kruhlika. Reżyser otrzymał nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 100 tys. zł.
Najlepszy aktor i aktorka Mastercard OFF Camera
W tym samym konkursie ponownie przyznano nagrodę dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 tys. zł otrzymała Zofia Domalik, która jest jednocześnie laureatką nagrody dla Najlepszej Aktorki. Najlepszym Aktorem został Maciej Musiałowski. Jurorzy przyznali również wyróżnienie aktorskie, które otrzymał Bartłomiej Topa.
Nagroda publiczności Mastercard OFF Camera
Nagrodę publiczności, ufundowaną przez BNP Paribas Bank Polska, przyznano "Maryjkom" Darii Woszek.
Nagroda krytyków na Mastercard OFF Camera
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI trafiła do filmu "A Thief’s Daughter". Zdaniem krytyków, reżyserka Belén Funes nie tylko ostro rozprawia się z wciąż obecnymi w hiszpańskim społeczeństwie patriarchalnymi normami, ale tworzy jedną z bardziej fascynujących i silnych postaci kobiecych w najnowszym kinie iberyjskim.
Nagroda filmowców na Mastercard OFF Camera
Podczas gali ogłoszono również nagrody w tegorocznym jubileuszowym konkursie SCRIP PRO. Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 tys. zł otrzymał Piotr Hadyna za scenariusz "Knebel". Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jury przyznało dwójce autorów ex aequo - Natalii Ossowskiej za "Szmery" i Michałowi A. Zielińskiemu za "Kos – western kościuszkowski". Każde z nich otrzyma po 5 tys. zł.
Nagroda za oryginalny scenariusz na Mastercard OFF Camera
Nagrodę Główną Storytel w nowej kategorii Oryginalny scenariusz audio jury postanowiło przyznać dwójce autorów ex aequo - Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko za scenariusz "Gram o wszystko" i Arkadiuszowi Pilchowi za scenariusz "Za wolność Waszą i Naszą". Oboje otrzymają po 10 tys. zł, a ich słuchowiska zostaną zrealizowane przez Storytel.
Zobacz też:
Autor: Jola Marat
Reporter: Joanna Radziszewska
Źródło: PAP

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości