Gwiazdy

Ukraińska grupa Go_A wydała singiel "Kalyna". "Apel o zjednoczenie w obronie przez nieuchronną zagładą"

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
materiał prasowy
Zdjęcie promujące singiel "Kalyna" ukraińskiej grupy Go_A

Go_A to zespół muzyczny, który w 2021 roku reprezentował Ukrainę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Inwazja rosyjskich wojsk nie powstrzymała członków grupy przed dalszą pracą i nagrywaniem materiału. 18 marca na platformach streamingowych odbyła się premiera utworu "Kalyna", który w obliczu wojny nabrał szczególnego znaczenia.

Go_A i premiera singla "Kalyna"

Go_A zdobyli ogromną popularność dzięki udziałowi w Konkursie Piosenki Eurowizji. W muzycznym starciu zajęli zaszczytne 5. miejsce z utworem "SHUM", który był odsłuchiwany w serwisie YouTube kilkadziesiąt milionów razy. Dziś powracają z kolejnym, długo wyczekiwanym singlem.

Wojna w Ukrainie i związane z nią tragiczne okoliczności sprawiły, że premiera "Kalyny" ma dla członków bandu wielką wartość. Piosenka jest swego rodzaju manifestem do ludzkości.

- Nasz utwór „Kalyna” to wiadomość do świata i apel o zjednoczenie w obronie przez nieuchronną zagładą - tłumaczą artyści.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Materiał promowany przez Go_A jest przesiąknięty folkowym brzmieniem. Śpiewany po ukraińsku tekst o zniszczonej roślinie można z łatwością zrozumieć dzięki prostemu visualiserowi z napisami w wielu językach świata, który w serwisach streamingowych pojawia się podczas odtwarzania dzieła.

Kalina w ukraińskiej kulturze - symbolika

Roślina, o której śpiewają muzycy z grupy Go_A, ma szczególne znaczenie dla Ukraińców. Kalina jest dla nich symbolem życia i pokoju. Niszczona przez człowieka uwalnia z owoców czerwonobrunatny sok, który łudząco przypomina krew. Obraz, który został wykorzystany do promocji singla "Kalyna", mocno działa na wyobraźnię.

- Kwiat kaliny już od wieków pojawia się w kulturze ukraińskiej, a jego symbolika wędruje z pokolenia na pokolenie poprzez muzykę i legendy. Złamany krzew kaliny to oznaka tragedii i smutku, a niszczenie rośliny uznaje się za szczególnie haniebny czyn. Istnieje przekonanie, że kalina rośnie tylko wtedy, gdy jest pielęgnowana przez dobrych ludzi, a jej owoce mają zdolność do niesienia nieśmiertelności i jedności ludzkiej w obliczu walki ze złem - wyjaśniają członkowie zespołu Go_A.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: materiał prasowy

Źródło zdjęcia głównego: Youtube

Pozostałe wiadomości