Trebunie-Tutki - historia zespołu
Trebunie-Tutki to góralska rodzina, która muzykę ma we krwi od pokoleń. Zespół znany jest publice na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Artyści wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje kreując oryginalne polskie brzmienie. Co ciekawe, górale chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z wybitnymi artystami m.in. z jamajską grupą "The Twinkle Brothers".
- Ta przygoda z Muzyką Świata zaczęła się od Jamajczyków, jak przyjechali w 1991 r. i trwa do dziś. Usiedliśmy z nimi w chałupie, zaczęliśmy grać i okazało się, że to reggae dobrze uzupełnia muzykę góralską. Bas i te piękne śpiewy Jamajczyków uzupełniły się z naszymi melodiami - opowiadał Krzysztof Trebunia-Tutka.
- Myśmy śpiewali o Janosiku, a oni o swoich bohaterach jamajskich. Górale nas krytykowali, nie rozumieli tego. (...) Nie każdy potrafił dostrzec, że myśmy śpiewali swoje, a oni swoje i to tajemnica tego projektu - dodał.
Trebunie-Tutki świętuje 30-lecie
Góralska kapela Trebunia-Tutki to kawał podhalańskiej historii. Koncertują od 30. lat, ale tradycje muzyczne w tej rodzinie sięgają aż XIV w.
- Pradziadek Stanisław grywał na kozie podhalańskiej, a że był urodzony w 1855 r. to najpierw był bacą. A potem, gdy dr Tytus Chałubiński odkrywał Zakopane, wyjeżdżał na koncerty do Hagi, Pragi, Berlina czy Paryża - mówił Krzysztof Trebunia-Tutka.
Kapela w studiu Dzień Dobry TVN świętowała swoje 30-lecie. Zobaczcie ich występ.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Emocjonalny duet Pauliny Przybysz i IGNACEGO. Jak wyglądała współpraca?
- Gwiazdy jednego przeboju. Kto nagrał wielki hit, a potem zniknął?
- Jak wygląda życie gwiazd rocka? Anja Ortodox: "Po 22:00 możemy o tym opowiadać"
Autor: Oskar Netkowski