Gwiazdy

Thierry Mugler nie żyje. Projektował ubrania m.in. dla Beyoncé i Lady Gagi

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Vogue.fr
NetPix/Getty ImagesŚwieca

Informacja o śmierci kreatora mody obiegła świat w nocy z 23 na 24 stycznia. Kreacje francuskiego projektanta nosiła Beyoncé czy Lady Gaga. Przyjaźnił się z największymi: Davidem Bowiem, a jego największymi muzami były Grace Jones i Joey Arias.

Thierry Mugler nie żyje

Wiadomość o odejściu projektanta potwierdził AFP jego manager. Na profilu w mediach społecznościowych pojawił się również krótki komunikat. - Jesteśmy zdruzgotani, ogłaszając odejście Manfreda Thierry'ego Muglera w niedzielę 23 stycznia 2022 roku - napisano na oficjalnej stronie artysty. - Niech jego dusza odpoczywa w pokoju.

Agent projektanta przekazał, że do śmierci doszło z przyczyn naturalnych. Thierry Mugler urodził się w 1948 roku we francuskim Strasbourgu. Przez lata znajdował się w światowej czołówce projektantów haute couture i prêt-à-porter. W 2002 roku zrezygnował z pracy we własny domu mody, jednak 11 później powrócił jako doradca kreatywny. Pracował do końca życia. Wkrótce miał zaprezentować nowe projekty.

Szafy gwiazd, czyli cykl "Moda na spacer"

Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Projekty Thierry'ego Muglera

Thierry Mugler był nazywany reżyserem mody - każdy jego pokaz urastał do rangi teatralnego spektaklu. Nic w tym dziwnego, ponieważ projektant karierę zaczynał w balecie jako tancerz. Ostatecznie wybrał jednak modę. Pierwszą kolekcję zatytułowaną "Café de Paris" zaprezentował w 1973 roku. Pięć lat później otworzył pierwszy butik w stolicy Francji. Jego zdecydowane, nieco przerysowane sylwetki ukształtowały estetykę lat 80 ubiegłego wieku.

Jego stroje pokochały gwiazdy. W kreacjach z metką Mugler pojawiali się m.in.: Diana Ross, Cyd Charisse, Tippi Hedren, Jerry Hall, Lady Gaga, czy Ivana Trump. Wyreżyserował teledysk do piosenki George'a Michaela "Too funky" oraz zaprojektował kostiumy do filmu "L’Homme qui n’était pas là" z 1987 roku. W Polsce najbardziej znaną fanką jego twórczości była Izabela Trojanowska - 1980 roku dyrekcja festiwalu w Sopocie zabroniła piosenkarce wystąpić w bordowej garsonce stworzonej przez francuskiego projektanta, uznając ją za zbyt prowokującą. W późniejszych latach projektant skupił się na bezpośredniej współpracy z gwiazdami. Ubierał Beyoncé, Cardi B. oraz Kim Kardashian, dla której uszył słynną "mokrą sukienkę", w której wystąpiła na nowojorskiej MET Gala.

Marka Mugler zasłynęła również dzięki perfumom - do najbardziej znanych należy zapach "Angel".

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Vogue.fr

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości