Na chwilę przed świętami zabraliśmy widzów Dzień Dobry TVN w sentymentalną podróż do przeszłości. Czym przed laty pachniały i jak smakowały wigilijne spotkania przy stole? O swoich wspomnieniach i rodzinnych tradycjach opowiedziały szefowa kuchni Flavia Borawska oraz aktorki Barbara Bursztynowicz i Katarzyna Glinka.
Świąteczne wspomnienia z dzieciństwa
Flavia Borawska, córka Tessy Caponi przyznała, że w jej domu każdy świąteczny dzień obchodzi się inaczej. Dlaczego?
- Mój ojciec jest Polakiem, moja mama Włoszką, to w dużym skrócie, bo jeszcze mama ma korzenie szkockie i greckie. U nas w rodzinie święta są podzielone na trzy dni. 24 grudnia jest zawsze po polsku, 25 grudnia jest po angielsku, a 26 grudnia jest po włosku - wyjaśniła Flavia.
Barbara Bursztynowicz doskonale pamięta z dzieciństwa bardzo intensywny zapach, który wcale nie wiązał się z żadną pyszną potrawą.
- Nie wiem, czy w moim pokoleniu podłoga była pastowana bardziej niż zwykle, ale rzeczywiście pamiętam zapach pasty do podłogi. Ale też zapach pomarańczy, które były owocem bardzo rzadkim. Statek z Kuby przypływał do Gdańska w ostatniej chwili. Czekaliśmy na tę chwilę wszyscy, bo to rzeczywiście był owoc rarytas. Kiedy się obierało, cały pokój wypełniał zapach pomarańczy i każdy dostawał po kawałeczku. Moje dzieciństwo to były bardzo siermiężne czasy - przyznała aktorka.
Świąteczne tradycje gwiazd
W rodzinie Katarzyny Glinki od wielu lat obowiązuje zwyczaj, który wiąże się z przesądem. Pierwszą osobą, która w święta może wejść do domu, musi być mężczyzna.
- Jeśli przyjdzie kobieta, to wróży to nieszczęście. Kobiety w mojej rodzinie zawsze tego tak pilnowały, więc mój brat był wysyłany do babci czy wujek. Mężczyzna musiał opowiedzieć "Świętą Lilijkę". Mieliśmy taki specjalny wierszyk, z którym trzeba było przyjść do domu i to wtedy wróżyło szczęście - opowiedziała Kasia.
Babcia aktorki potrafiła stworzyć w domu wyjątkową, świąteczną atmosferę.
- Przez cały rok robiła prezenty, przygotowywała się. Robiła wielką wielką szopkę w drugim pokoju. Mnóstwo figurek było w tej szopce, specjalne oświetlenie, wata, choinki. To była magia. Babcia malowała te święta bardzo magicznie. Z kolei z ciekawostek, to u nas do pierogów dodawany jest pieniążek. Od tylu lat, ile żyję, nigdy tego pieniążka nie wylosowałam - podkreśliła żartobliwie Glinka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skąd się wzięła tradycja kolędowania? "W wierzeniach słowiańskich to był czas związany z ziemią"
- Czy zdejmować buty u kogoś w domu? "Polecam zobaczyć, co gospodarz ma na stopach"
- Jak stylowo udekorować stół na Wigilię? "Dobrze, żeby zastawa miała jakiś wspólny mianownik"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News