Dzień Ziemi według Herbuś, Cegielskiej i Sochy. "Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi"

ziemia 22 kwietnia gwiazdy
Catherine Falls Commercial/Getty Images
Źródło: Moment RF
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - to idealna okazja, by dzielić się wiedzą i radami o tym, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Szerzenie świadomości o życiu w zgodzie z naturą jest szczególnie ważne teraz, w dobie kryzysu klimatycznego. Słowem, im więcej o tym mówimy, tym lepiej. Cieszy zwłaszcza fakt, że w obchodzenie Dnia Ziemi angażują się sławne osoby, które swoją rozpoznawalność wykorzystują do zwracania uwagi na zależność na linii człowiek-planeta. Kto 22 kwietnia przypomniał nam, by zacząć grać w zielone?

Gwiazdy z okazji Światowego Dnia Ziemi

22 kwietnia to data, którą w kalendarzu zakreślamy na zielono. Tego dnia ze szczególną troską i atencją dzielimy się wiedzą o ekologii, o tym, jak prowadzić styl życia, który będzie przyjazny nie tylko dla naszego grafiku, ale też dla planety. Uwaga - nie znaczy to, że tylko tego jedynego dnia powinniśmy jak Kopciuszek zamieniać się w zapalonych amatorów ekologii, by po północy powrócić do starych, niekoniecznie dobrych, nawyków. Dzień Ziemi ma uświadamiać i skłaniać do trwałej zmiany na lepsze.

Zresztą, jeśli spojrzymy na to, jakie postacie zaangażowały się w to święto, zauważymy jedną zależność - to ludzie, których od dawna kojarzymy ze zrównoważonym stylem życia i z troską o środowisko. Udowadniają, że powierzchowność nie wystarczy - w świecie, gdzie zmiany klimatu stają się coraz bardziej dostrzegalne potrzeba trwałej, "zielonej" postawy.

Światowy Dzień Ziemi 2021

Kto zatem wśród znanych osób pamięta o święcie Ziemi? Jak sama nazwa wskazuje, gwiazdy polskiego i międzynarodowego formatu angażują się we wspólne celebrowanie 22 kwietnia. Znany m.in. z roli w "Titanicu" i z zaangażowania porekologicznego Leonardo DiCaprio opublikował na swoim Instagramie film, zachęcający do walki ze zmianami klimatu - o równą, zieloną przyszłość:

Pisaliśmy Wam również o Kindze Sawczuk i jej eko bajce z okazji Dnia Ziemi - to ciekawy, alternatywny sposób na szerzenie wiedzy o środowisku i o tym, jak można o nie dbać. Swoimi eko przyzwyczajeniami podzieliła się z internautami także Olga Frycz. - Uczę moją córkę, że nigdy ale to nigdy nie można wyrzucać śmieci na ulice, w lesie, na spacerze. Nigdzie. Zawsze tylko do śmietnika - napisała aktorka.

Tymczasem, prowadząca Dzień Dobry TVN, Agnieszka Woźniak Starak odwołuje się do konkretnych przykładów - i do lokalnych problemów. Pamięć o Ziemi przekłada się także na troskę o to, co nam najbliższe, o przyrodę, która nas otacza. - Tam za mną jeszcze niedawno był piękny las, który sięgał do drogi, dziś zostało z niego niewiele. Jeżdżąc rowerem albo spacerując po mazurskich lasach, co chwilę widać puste połacie po świeżo wyciętych drzewach i naprawdę trudno uwierzyć, że ktoś to robi z troski o przyrodę, jak twierdzą leśnicy - napisała dziennikarka, odwołując się do problemu wycinki Lasów Państwowych.

Czasem wystarczy tylko pamięć - pokazanie, że jest się świadomym wartości, jaką jest planeta i przypomnienie o tym innym. Tak zrobiła na przykład Edyta Herbuś. - Świętuję dziś z wdzięcznością za wszelkie objawy życia, dobra, piękna i mocy płynącej z żywiołów natury - napisała na swoim Instagramie, pozdrawiając przy tym wszystkich "naturomaniaków":

Znana ze swojej miłości do natury Agnieszka Cegielska również nie omieszkała się podzielić pięknym, inspirującym zdjęciem. W jej poście także padły ważne słowa, których wydźwięk warto wziąć sobie do serca: - Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi - napisała gwiazda.

Do chwili refleksji skłoniła również Anita Sokołowska. - I pytanie podstawowe, które cały czas mnie zajmuje, co JA mogę zrobić dla przyszłości mojej, mojej rodziny, mojej Planety - zauważyła, zachęcając swoich odbiorców do przemyślenia dotychczasowych przyzwyczajeń i tego, jak mogą się one odbić na kondycji Ziemi.

Tymczasem, Agnieszka Sienkiewicz stwierdziła wprost, iż Ziemia jest "największym dobrem, jakie posiadamy". - Nie powiem, że żyjemy ekologicznie, bo to, co robimy dla planety nie jest moim zdaniem już jakimś wyczynem, lecz naturalną sprawą, tak jak mówienie dzień dobry i dziękuje - wyznała, wymieniając przy tym, jakie codzienne przyzwyczajenia pomagają jej żyć bardziej "naturalnie".

- Segreguję śmieci i ten nawyk maja też moje dzieci . Nie śmiecę, a jak jesteśmy w lesie sprzątamy po innych - napisała. Kolejny ważny krok? Ograniczenie kupowania ubrań. Aktorka przyznała też, że nie jada mięsa - wszak nie tylko jest to rozwiązanie dobre dla zdrowia, ale też ograniczające ślad węglowy i nasz negatywny wpływ na środowisko:

Do refleksji zachęciła również Małgorzata Socha, dzieląc się swoimi wrażeniami z podróży na Teneryfę. W najnowszym poście przedstawiła historię funkcjonującego tam "sanktuarium dla zwierząt":

A Wy, jak obchodzicie Dzień Ziemi? Dbacie może o to, by celebrować go zawsze, a nie tylko od święta?

Zobacz wideo: Rzucasz pety na ziemię? Wstyd!

Zobacz też:

W koszyku spożywczym coraz drożej. O ile więcej płacimy za żywność?

Majówka 2021 - jaka będzie pogoda? IMGW podał eksperymentalną prognozę

Światowy Dzień Ziemi 2021. Nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. Co najbardziej jej zagraża?

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości