Przebój zespołu Spice Girls "Wannabe" skończył 25 lat. Piosenka o kobiecej przyjaźni ma drugie dno

Aktualizacja:
Spice Girls

Wokalistki zespołu Spice Girls były ikonami lat 90. Popularny girlsband zasłynął debiutanckim singlem "Wannabe". W lipcu tego roku utwór, który podbił światowe listy przebojów, świętuje swoje 25-lecie.

Spice Girls i piosenka "Wannabe"

Grupę Spice Girls tworzyły Melanie Brown, Melanie Chisholm, Emma Bunton , Geri Halliwell i Victoria Adams. W 1996 wokalistki podpisały kontrakt z wytwórnią Virgin Records, a 8 lipca fani po raz pierwszy usłyszeli piosenkę "Wannabe", która szturmem podbiła światowe listy przebojów. Była numerem jeden w 37 krajach. Utwór otworzył brytyjskiemu zespołowi ścieżkę do międzynarodowej kariery.
Pierwsza płyta pt. "Spice" została sprzedana w ponad 31 milionach kopii na całym świecie, a tym samym stała się najchętniej kupowanym albumem wykonywanym przez żeński zespół w historii.

Dwuznaczny tekst piosenki "Wannabe"

Kto by pomyślał, że najpopularniejsza piosenka grupy Spice Girls powstała w zaledwie kilkadziesiąt minut podczas trwania sesji nagraniowej? Członkini zespołu, Melanie Brown, w swojej biografii opisała moment stworzenia "Wannabe".
Z jej relacji wynika, że to było "nagłe twórcze szaleństwo". Wokalistki miały gotowe fragmenty utworu, a producent Richard Stannard i autor piosenek Matt Rowe, pomogli im je połączyć. Na koniec dziewczyny dodały słowo "zig-a-zigah".
Co ono tak właściwie oznacza? Podobno nie jest to przypadkowe zestawienie liter. W 2017 roku brytyjskie media podawały, iż "spicetki" spotkały na swojej muzycznej drodze pewnego popowego artystę, któremu bardzo nie spodobało się, że odniosły tak spektakularny sukces. Zaczęły go więc określać mianem "sh*t and cigars" (g***o i cygara). Piosenkarki używały "zig-a-zigah", by okazać swój sprzeciw wobec seksistowskim zachowaniom w branży muzycznej.
Fani zespołu Spice Girls i piosenki "Wannabe", którzy myśleli, że to utwór wyłącznie o kobiecej przyjaźni, która nigdy się nie kończy, mogą się naprawdę zdziwić. Otóż wokalistki w sprytny sposób wplotły podtekst erotyczny i zdradziły, jakie każda z nich ma seksualne preferencje.
Zobacz wideo: Zespół Spice Girls był inspiracją dla Beyonce
Zobacz także:
Autor: Justyna Piąsta

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości