Gwiazdy

Pierwsze zdjęcie Elżbiety II jako królowej. Powstało 70 lat temu

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii. Od 70 lat zasiada na tronie i sprawuje swoje dyplomatyczne obowiązki. Na profilu brytyjskiej rodziny królewskiej pojawiło się właśnie jej pierwsze, oficjalne zdjęcie. To fotografia, którą wykonano młodziutkiej Jej Królewskiej Mości w 1952 roku.

Królowa Elżbieta II na tronie od 70 lat

Elżbieta II w tym roku obchodzi 70. jubileusz swojego panowania. Objęła tron 6 lutego 1952 roku, w chwili śmierci swojego ojca Jerzego VI. Wiadomość o odejściu króla dotarła do niej, kiedy była z wizytą dyplomatyczną w Kenii. W trakcie siedmiu dekad jej panowania przetrwała zmiany 14 premierów Wielkiej Brytanii i 7 papieży.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Od 13 października 2016 jest najdłużej panującą, żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał królowi Tajlandii, Ramie IX, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016. Z kolei od 9 września 2015 roku jest najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii - pobiła rekord królowej Wiktorii, która obejmowała tron 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Elżbieta II jest jej praprawnuczką.

Elżbieta II - pierwsze zdjęcie królowej

Na oficjalnym profilu brytyjskiej rodziny królewskiej na Instagramie pojawiają się pamiątkowe zdjęcia. Tym razem opublikowano pierwszą fotografię Elżbiety II jako królowej, którą wykonano w 1952 roku.

- Zaledwie dwadzieścia dni po wstąpieniu królowej na tron, Jej Wysokość zasiadła do pierwszego, oficjalnego zdjęcia. Fotografie wykonane przez Dorothy Wilding posłużyły jako podstawa wizerunku Jej Królewskiej Mości na nowych monetach, banknotach i znaczkach. W ciągu następnych 70 dni, odliczając do weekendu #PlatinumJubilee Celebration Weekend, będziemy dzielić się codziennie nowym zdjęciem Królowej – każda fotografia będzie reprezentować jeden rok z 70-letniego panowania Jej Królewskiej Mości - czytamy w opisie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Press Association/x-news

Pozostałe wiadomości