Gwiazdy

Skuterem przez Ukrainę, pieszo do Polski. Muzycy z niezwykłą historią pojawili się na scenie Dzień Dobry TVN

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska
Omid i Peter w coverze Joni Mitchell “Dry Cleaner From Des Moines”
Omid i Peter w coverze Joni Mitchell “Dry Cleaner From Des Moines” Dzień Dobry TVN
wideo 2/19

Omid Mirzayan Jazi oraz Peter Tian studiowali na Akademii Muzycznej w Kijowie. Kiedy wybuchła wojna, ruszyli w długą podróż skuterem do Lwowa, a później pieszo do Polski. W programie Dzień Dobry TVN wykonali cover Joni Mitchell "Dry Cleaner From Des Moines".

Studiowali w Ukrainie

Omid Mirzayan Jazi z Iranutel oraz Peter Tian z Chin studiowali w Kijowie na Akademii Muzycznej na trzecim roku śpiewu jazzowego (Omid) i gitary (Peter). Poznali się w akademiku, gdzie zamieszkali 4 lata temu. Wtedy zaczęli wspólnie kurs językowy a potem studia.

24 lutego Peter przyszedł do Omida, tłumacząc mu co się dzieje. Gdy zastała ich wojna, nie wiedzieli, co robić. Omid na co dzień pracował w kawiarni, również tego nietypowego poranka udał się do pracy. Zobaczył tłumy Ukraińców próbujących wydostać się z miasta. Po powrocie do domu był zdecydowany - trzeba wyjeżdżać.

Muzycy wiedzieli, że muszą uciekać z Kijowa. Skontaktowali się z przyjacielem ze Lwowa. Mieli do przejechania ok. 600 km. Wyruszyli skuterem Omida w zimną i długą podróż, która zajęła im ponad 24 godziny. Chłód doskwierał im do tego stopnia, że zakładali na siebie wszystko, co znaleźli w swoich walizkach.

Po wielu godzinach dotarli do Lwowa przemarznięci i chorzy. Po kilku dniach udało im się skontaktować ze znajomym, Piotrem Dubickim, który zgodził się przyjąć ich w swoim domu pod Poznaniem. Ta podróż także nie była łatwa.

Uciekali pieszo do Polski

Muzycy kupili bilety na autobus, jednak sytuacja robiła się coraz bardziej niebezpieczna i skomplikowana. Trasa ze Lwowa do granicy była zakorkowana, dlatego zdecydowali się iść na piechotę. Pokonali 40 kilometrów, a samochody, które mijali, czekały w kolejce po kilka dni. Najpierw przepuszczane przez granice były kobiety i dzieci, mężczyźni później.

Peter i Omid są bardzo wdzięczni wszystkim, którzy pomogli im w ucieczce. Najważniejsza jest dla nich edukacja muzyczna i rozwój. Chcą się rozwijać głównie w stylu jazzowym, ale są otwarci również na muzykę klasyczną.

Pragną jak najszybciej rozpocząć muzyczne studia w Polsce. Mają tylko jeden problem - wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji zostały na Akademii Muzycznej w Kijowie.

Zobaczcie ich niezwykłe umiejętności w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości