Gwiazdy

Znamy nową prowadzącą "Miasta Kobiet": "Wnosi powiew świeżości". Kim jest?

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Jaki będzie nowy sezon programu „Miasto Kobiet”?
Jaki będzie nowy sezon programu „Miasto Kobiet”? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

2 października na antenę TVN Style powraca "Miasto Kobiet". W 3. sezonie programu nie zabraknie ważnych tematów, poruszających historii i inspirujących gości. Do Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kwaśniewskiej dołączy nowa prowadząca. Kim jest? Gospodynie show pojawiły się w Dzień Dobry TVN.

3. sezon "Miasta Kobiet"

"Miasto Kobiet" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej oglądanych programów w stacji TVN Style. W roli prowadzących występują Marzena Rogalska i Aleksandra Kwaśniewska, a w 3. sezonie dołączy do nich nowa, inspirująca kobieta - Ane Piżl. Do tej pory z telewizją nie miała wiele do czynienia, za to w social mediach jest znana i rozpoznawalna dzięki swojej działalności na rzecz edukacji.

Ane Piżl to ratownica medyczna, kitesurferka, edukatorka. Jest promotorką języka inkluzywnego, który nikogo nie wyklucza. Otwarcie mówi, że zmieniła imię na neutralne płciowo, bo dla niej orientacja i płeć nie mają żadnego znaczenia.

Kim jest Ane Piżl?

Ane działa na rzecz równości od 19 lat. Od 2003 roku bierze udział w projektach promujących tolerancję, równość małżeńską i widzialność osób LGBTQ+ w przestrzeni publicznej. Jest osobą członkowską Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, współpracuje z siecią edukatorów i edukatorek Amnesty International. Ukończyła Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Nowa prowadząca "Miasta Kobiet" szkoli w zakresie języka w odniesieniu do różnych grup mniejszościowych - przede wszystkim wobec osób queerowych oraz osób z doświadczeniem choroby. W 2006 ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Jest także Konsultantką Kryzysową, absolwentką wielu szkoleń dotyczących m.in. zdrowia osób LGBTI+, prawa antydyskryminacyjnego, praw człowieka i przeciwdziałania rasizmowi. 

W 2015 roku założyła pierwszy w 100% kobiecy team ścigający się w regatach morskich na dużych jachtach, podnosząc tym samym temat sportów i zawodów stereotypowo postrzeganych jako "męskie".

Ane Piżl - nowa prowadząca "Miasto Kobiet"

Wszystkie prowadzące "Miasta Kobiet" pojawiły się w studiu Dzień Dobry TVN. Marzena Rogalska opisała Ane Piżl w samych superlatywach.

- Przede wszystkim Ane ma w sobie coś takiego, co mnie zafascynowało. Dąży do porozumienia. Nie walczy z nierównością, a promuje, tworzy równość. Jest osobą niebinarną, próbuje robić wszystko, by osoby LBGT były widzialne. Jest po prostu fantastyczna i wymyśla mnóstwo projektów społecznych. Ja się zakochałam w Ane, jak do nas przyszła, bo była w drugim sezonie gościnią - powiedziała Marzena Rogalska.

Ane właśnie wtedy poczuła, że chciałaby kiedyś dołączyć do grona prowadzących.

- Pamiętam, że to była ekscytująca rozmowa dla mnie, ale też widziałam błysk w waszych oczach. Była świetna atmosfera. Kiedy wyłączono kamery, powiedziałam: "Ale macie pracę! Ja też chcę tu być!" - wyznała Piżl.

Aleksandra Kwaśniewska również cieszy się na wspólną przygodę w "Mieście Kobiet". - Ane ma taką wspaniałą cechę, że otwiera oczy bez wyważania powiek. Wnosi taki powiew świeżości do tego programu ze swoim sposobem myślenia, swoim stylem bycia, poglądami. To też dla nas jest bardzo ciekawe - stwierdziła Kwaśniewska.

Małgorzata Rozenek-Majdan zapytała Ane, w jakieś formie się do niej zwracać, ponieważ Piżl jest osobą niebinarną.

- Bardzo dziękuję, że o to pytasz. To jest świetne, takie pytanie powinno padać. Jest mi wszystko jedno. Używam naprzemiennie tych form, ale fakt, że w przestrzeni publicznej bez porównania częściej żeńskich, w domu męskich, a w mediach społecznościowych naprzemiennie - wyjaśniła Ane.

Czy Ane trzeba było długo przekonywać, by została prowadzącą "Miasta Kobiet"?

- To nie jest decyzja, którą się podejmuje w dwie minuty. Z jednej strony jest to ekscytujące, ale też wiąże się z różnymi zobowiązaniami, zmianą kalendarza, z emocjami. Porozmawiałam z Olą, która mnie bardzo wsparła. Marzena sama do mnie zadzwoniła. To były naprawdę świetne rozmowy. Gdyby w Polsce był ułamek też życzliwości, która jest na planie "Miasta Kobiet", to ten kraj byłby najlepszym miejscem do życia - podkreśliła Piżl.

"Miasto Kobiet" - gdzie i kiedy oglądać?

Premiera pierwsza odcinka 3. sezonu "Miasta Kobiet" już 2 października o godz. 12:30 na antenie TVN Style. Poprzednie sezony programu można zobaczyć na platformie Player.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skorwon/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości