Czesław Lasota nie żyje. Aktor miał 89 lat

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN24/onet.pl
świeczka w ciemności

Zmarł Czesław Lasota, wybitny aktor teatralny i filmowy. Widzowie pamiętają go m.in. z ról w "Nie lubię poniedziałku", "Karierze Nikodema Dyzmy" czy "Ogniem i mieczem". Miał 89 lat. Informację o jego śmierci przekazał Związek Artystów Scen Polskich.

Czesław Lasota nie żyje

Czesław Lasota, wybitny aktor filmowy, teatralny oraz radiowy, nie żyje. Artysta miał 89 lat. O śmierci Lasoty poinformował Związek Artystów Scen Polskich (ZASP).

- Związany z teatrami w całej Polsce, m.in.: Polskim w Bielsku-Białej, Bałtyckim w Koszalinie, Łódzkiej Estrady, im. W. Horzycy w Toruniu, Polskiego w Bydgoszczy, Ziemi Opolskiej w Opolu, Narodowego, Dramatycznego w Warszawie, Dramatycznego w Elblągu. Aktor wyróżniony został za rolę Biondella w "Poskromienie złośnicy" Szekspira podczas I Kaliskich Spotkań Teatralnych w 1961 r., a rok później nagrodzony podczas IV FTPP w Toruniu za rolę Ojca Scholastyka w "Igraszkach z diabłem" Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie - czytamy w komunikacie przygotowanym przez ZASP.

Czesław Lasota - kariera

Czesław Lasota urodził się 8 sierpnia 1932 roku w Łodzi. Był absolwentem PWST w Łodzi. Choć związany był przede wszystkim z teatrem, to można go było zobaczyć także na dużym ekranie. Wystąpił m.in. w "Szatanie z siódmej klasy" (wcielił się w posrać "Chudego"), "Hydrozagadce" (kolega Walczaka), "Nie lubię poniedziałku" (pomocnik dźwigowego, nocą roznoszący mleko), "Karierze Nikodema Dyzmy" (szofer Ignacy), "Dolinie Issy" (Szatybelko), "Wiernej rzece" (karczmarz Aron) i "Ogniem i mieczem" (Żyd karczmarz).

Lasota grywał także serialach. Pojawiła się w "Zaklętym dworze" (lokaj hrabiego Żwirskiego), "Lalce" (rezydent u prezesowej), "Nocach i dniach" (Aleksander, lokaj Woynarowskiego), "07 zgłoś się" (szatniarz w odcinku 13.), "Alternatywy 4" (różdżkarz z odcinka 2.), a także "W labiryncie", "Klanie", "13. posterunku", "Świecie według Kiepskich", "Na dobre i na złe" i "Sąsiadach". Ostatni raz na małym ekranie pojawił się w 2007 roku w spektaklach telewizyjnych "Błądzenie" i "Sędziowie".

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie TVN 24.

Zobacz także:

Zobacz wideo:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24/onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Towfiqu Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości