Gwiazdy

"Dostałem telefon z numeru infolinii CBA z informacją, że mój syn nie żyje". Ojciec Maty padł ofiarą spoofingu

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Mata, Michał Matczak

Profesor Marcin Matczak, a prywatnie ojciec rapera Maty, padł ofiarą tak zwanego spoofingu. Prawnik odebrał telefon z numeru infolinii CBA z informacją o śmierci jego syna. Oszustwo w ostatnich dniach staje się coraz bardziej popularne.

Marcin Matczak otrzymał informację o śmierci syna

Profesor Marcin Matczak poinformował o potwornym żarcie, jakiego padł ofiarą. W czwartek wieczorem znany prawnik odebrał telefon z numeru 800 808 808, czyli infolinii Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Głos w słuchawce poinformował go, że jego syn nie żyje.

"Oczywiście Michałowi nic nie jest. Po krótkim zdenerwowaniu tym telefonem uznałem, że jest on dobrym powodem, by nadal robić to, co dotychczas, tylko bardziej" - napisał.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Spoofing - czym jest?

Spoofing telefoniczny to oszustwo, które polega na podszywaniu się pod wybrany numer telefonu lub nawet pod nazwę kontaktu. Na telefonie odbiorcy wyświetla się nazwa, np. banku, czy bliskiej osoby, jednak w rzeczywistości są to oszuści podszywający się pod daną instytucję. Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia dzwoni do nas telefon. Bierzemy go do ręki, a tam wyświetla się napis "mama". Zazwyczaj nie patrzymy na numer, który dzwoni, ale nazwę, pod jaką widnieje w naszej książce telefonicznej. Tutaj jednak nawet spojrzenie na numer by nie pomogło, bo zgadza się nie tylko nazwa, ale i numer telefonu naszej mamy, więc odbieramy. Okazuje się jednak, że to nie ona, ale ktoś inny.

Wyobraźmy sobie, że dostajemy SMS podpisanego "MAMA" z jej numeru z prośbą o kliknięcie w dany link. Mamie ufamy, więc w niego klikamy. Okazuje się, że ani SMS - a ani połączenia telefonicznego nie wykonała nasza bliska osoba, ale ktoś obcy. "Spoofing telefoniczny" to nic innego, jak wykonywanie połączeń telefonicznych na nieprawdziwy identyfikator. Wystarczy, że wiemy, iż w naszej książce telefonicznej znajduje się numer telefonu danej osoby i go znamy - i możemy, bez jakiegokolwiek trudu, się pod niego podszyć.

Konsekwencje takiego działania są ogromne. Są czasami oczywiście "dobre" ataki: możliwość modyfikacji nadawcy SMS-a można wykorzystać do zrobienia dzieciom prezentu na święta (wysyłając SMS-a z życzeniami od "Św. Mikołaja"). Niestety, jak pokazuje życie, osoba, która korzysta z tych bramek ma z reguły złe intencje - dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać atak.

Kim jest Michał Matczak - Mata?

Mata to polski raper, który zyskał popularność utworem "Patointeligencja", wydanym w 2020 roku. Prywatnie jest synem profesora prawa Marcina Matczaka oraz współprowadzącej szkołę języka angielskiego Arletty Śliwińskiej-Matczak.

- Nie jestem dzieciakiem z bloków, tylko szczylem z klasy średniej, wychowanym na strzeżonym osiedlu, który zajawił się rapem przez "Jesteś Bogiem". Na początku miałem zresztą bana na ten film, bo tam przeklinali, a ja byłem wychowywany pod kloszem, więc obejrzałem go dopiero w gimnazjum - mówił jakiś czas temu w rozmowie z Newonce.

Mata ma na swoim koncie wydaną w 2020 roku płytę "100 dni do matury", drugi album pt. "Młody Matczak" oraz EP-kę "100 dni po maturze".

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Player.pl

Pozostałe wiadomości