Gwiazdy

Maciej Orłoś występuje w teatrze ekologicznym. "Spektakle są na światowym poziomie"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Maciej Orłoś na deskach… Teatru Ekologicznego
Maciej Orłoś na deskach… Teatru Ekologicznego Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Na deskach teatru ekologicznego Bohema House twórcy łączą sztukę, akrobatykę, dobrą zabawę oraz naukę o środowisku. To wszystko okraszone jest głosem narratora, w którego wcielił się Maciej Orłoś. Dziennikarz oraz Michał Derlicki, dyrektor teatru i reżyser, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN o tej oryginalnej inicjatywie.

Nauka o ekologii w teatrze

Teatr ekologiczny Bohema House tworzy wyjątkowe widowiska muzyczno-akrobatyczne, które mają też wartość edukacyjną. Wcześniej, w związku z pandemią, spektakle można było oglądać online, ale od niedawna sztuki wystawiane są już na żywo z udziałem publiczności - w cyrkowym namiocie na warszawskiej Białołęce. Maciej Orłoś jest ambasadorem teatru, a prócz tego odgrywa niebagatelną rolę - jest narratorem.

Teatr ekologiczny - co to jest

- Teatr ekologiczny to taki teatr, który mówi o sprawach związanych z ekologią, jej różnych aspektach, a jednocześnie robi to w formie atrakcyjnej, mianowicie spektakli z elementami akrobacji powietrznych. (...) Spektakle w teatrze ekologicznym Bohema House są na światowym poziomie pod względem wykonawczym, bo teatr łączy różne dziedziny sztuki: aktorstwo, muzykę, scenografię, kostiumy i jeszcze są akrobacje powietrzne. (...) O ważnych sprawach mówimy w niezwykłej formule - stwierdził Maciej Orłoś.

Bohema House - teatr ekologiczny

Michał Derlicki jest dyrektorem Teatru Bohema i w 2020 roku napisał scenariusze do czterech proekologicznych spektakli. Każda sztuka opiera się na tekstach lektur szkolnych, a między wierszami opowiada o danym zagadnieniu związanym z naturą.

- Mówimy o smogu, zmianach klimatu, mówimy o plastiku zagrażającym środowisku. Mamy jakieś story line znanej historii i tworzymy teksty, dialogi, pod kątem problemu środowiskowego. Na przykład Calineczka mówi nam o ukochaniu świata przyrody, czyli o powrocie do piękna. W tekstach mówi też wiele o segregacji śmieci. Z drugiej strony merytoryka nie przewyższa całości spektaklu, show musi być show - podkreślił Derlicki.

Dyrektor teatru od lat zawodowo związany jest akrobatyką, więc było to dla niego naturalne, żeby wpleść ten element do spektakli. - Trzeba było to wypośrodkować w ten sposób, żeby widz z jednej strony się nie nudził, a z drugiej mógł czerpać radość z tej sztuki - podkreślił nasz gość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości