"Kulej. Dwie strony medalu" to opowieść legendzie polskiego boksu Jerzym Kuleju. Obraz zostanie pokazany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak aktorzy przygotowywali się do swoich ról? O tym z artystami rozmawiała Kinga Burzyńska.
"Kulej. Dwie strony medalu". Tomasz Włosok o przygotowaniach do roli
W Jerzego Kuleja wcielił się Tomasz Włosok. Aby jak najlepiej pokazać swojego bohatera, aktor nauczył się podstaw boksu. - Zależało nam na tym, żeby przygotować się do tego stopnia, żeby nie czuć takiej ściemy, że widzimy aktora, który próbuje boksować, [...], żeby być możliwie jak najbliżej tego realnego boksu i poczucia, że widz siedzący na widowni pomyśli: "kurcze, on chyba faktycznie boksuje", a czy to się udało zobaczymy - powiedział Tomasz Włosok.
Aktor wyznał, że chciał być bokserem w każdej sekundzie tego filmu, nie tylko na ringu. - To było ważne. Wydaje mi się, że to siedzi w ciele, w postawie, sposobie chodzenia - dodał.
"Kulej. Dwie strony medalu". Jak wyglądała praca na planie?
Niezwykle ważne miejsce w życiu Jerzego Kuleja zajmowała jego żona Helena. To w dużej mierze dzięki niej sportowiec osiągnął tak duży sukces. - Bardzo lubię Helenę. Uważam, że ona reprezentuje taki rodzaj kobiecości, który dla mnie np. jest nowy i cieszę się, że miałam okazję wcielić się w taką osobę, [...], skupiamy się bardzo mocno na takich klasycznie silnych babkach, a mało mówimy o tych kobietach, które rzeczywiście zdecydowały się być szarymi eminencjami czyjegoś sukcesu, a to też jest ważne, bo to też jest ogromna robota - tłumaczyła aktorka Michalina Olszańska.
Drugą osobą, która pomogła bokserowi osiągnąć sportowe szczyty, był jego trener Feliks Stamm. W filmie "Kulej. Dwie strony medalu" zagrał go Andrzej Chyra. - Postać bardzo znana. Zwłaszcza w tamtych czasach, wszyscy ci, którzy oglądali boks lat 60., 70. i początku 80., to są jakieś pokłosie jego pracy. Ja bym tak nie odbierał Kulejowi autorstwa jego zwycięstw. Wszystkie te osoby i filmowa żona, i filmowy trener stymulowali, bardzo pilnowali, żeby był w stanie od jednej olimpiady do drugiej olimpiady dotrwać, ale był to niezwykły talent Jurka. Natomiast Papa Stamm był wybitnym trenerem. Nowoczesnym, trenerem, który trenował na światowym poziomie i wprowadzał najnowsze techniki trenerskie do Polski - stwierdził Andrzej Chyra.
Co na myśli miał aktor? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jacek Borkowski miał trzy śluby w kościele. Jak to możliwe? "Trzeba uszanować, że druga osoba jest wierząca"
- Ta Jedna Ciotka o śmierci Felicjana Andrzejczaka. "Będzie rozświetlał serca fanów niczym kometa na niebie"
- Paweł Deląg pochwalił się ukochaną. Fani zachwyceni jej urodą
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Kinga Burzyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN