Gwiazdy

Kamil Sipowicz wyjaśnił, dlaczego synowie Kory nie uczestniczyli w odsłonięciu muralu na cześć artystki. "Był za to Leoś"

Gwiazdy

Aktualizacja:
DSC_4748.JPG

Kora Jackowska ma nowy mural w Warszawie. Odsłonięcie odbyło się w dniu 70. urodzin wokalistki. Podczas uroczystości nie pojawili się jednak jej synowie - Mateusz i Szymon. Zapytaliśmy wieloletniego partnera Kory, Kamila Sipowicza, co było powodem ich nieobecności.

Kora Jackowska i Kamil Sipowicz mieszkali Bielanach Warszawie. Z okazji 70. urodzin artystki, która zmarła w 2018 roku, powstał mural z jej wizerunkiem. Autorem projektu jest ilustrator Tomasz Majewski.

Kora Jackowska – synowie

Kora urodziła dwóch synów, Mateusza (ur. 1972) i Szymona (ur. 1976). Mateusz Jackowski na co dzień zajmuje się grafiką komputerową, a Szymon Sipowicz jest legendą polskiej deskorolki. Swoją przygodę z tym sportem zaczął w wieku 14 lat, kiedy razem z rodzicami przeniósł się z Krakowa do Warszawy. Partnerką życiową Szymona jest Kasia Zielonka. Para ma syna, Leona Jazona.

Odsłonięcie muralu Kory na Bielanach w Warszawie

O tym, że powstanie mural, zadecydowały władze gminy Bielany. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 8 czerwca 2021 roku, w 70. urodziny artystki. Mural przedstawia twarz Kory otoczoną czerwonymi różami, które są nawiązaniem nawiązują do albumu "Róża" (1994) zespołu Maanam. Pochodzą z niego m.in. piosenki "Bez ciebie umieram", "Słońce jest okiem Boga" oraz "Nic dwa razy".

– Podoba mi się ten mural, chociaż w czasie konkursu głosowałem na inny. Ten jest bardzo emblematyczny, a mural taki właśnie powinien być. Została uchwycona forma twarzy Kory. Jestem zadowolony też z tego powodu, że podoba się mieszkańcom Bielan. Często tam chodzę, robię zdjęcia i pytam o opinie, a przychodzi tam wiele osób – powiedział nam Kamil Sipowicz.

Partner Kory docenił także sposób, w jaki została przedstawiona artystka.Mieszkaliśmy na Bielanach od 2000 roku i wizerunek Kory temu odpowiada. Oczywiście chciałbym, by powstały murale Kory w innych miastach. Na tych dwóch w Warszawie ona już jest starsza, a karierę zrobiła w latach 80., więc też byłoby dobrze, gdyby był mural przedstawiający ja jako młodą dziewczynę – powiedział Kamil Sipowicz.

W jakich miastach widziałby takie murale? – Przed wszystkim powinien powstać w Krakowie. Podejmowałem próby doprowadzenia do tego. Do stworzenia muralu przymierza się również Zamość. Chciałbym, aby mural był w Olsztynie, bo Kora była z nim bardzo związana, a także w Rzeszowie, ponieważ bardzo lubiła tam grać koncerty i ma tam przyjaciół - dodaje.

Synowie Kory nieobecni na uroczystości

Serwisy internetowe podają, że relacje między Kamilem Sipowiczem a synami Kory nie są najlepsze, dlatego że 67-letni wdowiec ma młodszą partnerkę.

Zapytaliśmy Kamila Sipowicza o powód nieobecności synów Kory na otwarciu muralu. – Szymona nie było, ale był za to jego syn Leoś. Szymon po prostu ma nową pasję – łowienie ryb na Warmii. Tak się zaangażował w to, że w ogóle nie przyjeżdża do Warszawy – powiedział Kamil Sipowicz. A co z Mateuszem? – Mateusz się tym nie interesuje. Ma chyba inne sprawy na głowie – wyjaśnił.

Plany upamiętnienia dokonań artystycznych Kory

Na lipiec są planowane pierwsze płyty live Maanamu "Kminek dla dziewczynek" z 1983 roku i "Live" z 1986 roku, koncerty w Warszawie, Stuttgarcie, Paryżu, Bydgoszczy. – To pierwsza energia maanamowa, nowofalowa. Wydajemy je bardzo ładnie, na analogach i na kompaktach – mówi Kamil Sipowicz. Natomiast we wrześniu z okazji 40-lecia przełomowej płyty zespołu "Maanam" ma ukazać się jej kolekcjonerskie wydanie z remasteringiem. Znajdą się na nim m.in. przeboje: "Boskie Buenos", "Żądza pieniądza". "Planety".

Kora – kariera

Olga "Kora" Jackowska przez 32 lata była wokalistką zespołu Maanam. Grupa wydała 11 studyjnych albumów i wylansowała wiele przebojów, m.in. "Boskie Buenos", "Krakowski spleen", "Kocham cię, kochanie moje" czy "Lucciola". Zespól Maanam zawiesił działalność 31 grudnia 2008 roku

Kora od 2013 roku walczyła z nowotworem. Zmarła 28 lipca 2018 roku. Miała 67 lat.

Zobacz wideo:

Zobacz także:

Nowy, niezwykły mural na cześć Kory. Odsłonięto go w dniu 70. urodzin zmarłej wokalistki

Kora - gdyby żyła, skończyłaby 70 lat. Co porabiają jej synowie? Czy poszli w ślady sławnej mamy?

"Pan Kora" i "Pan Czubaszek", czyli mężowie znanych żon

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Pozostałe wiadomości