Kim był Jerzy Krawczyk?
Jerzy Krawczyk to jeden z najbardziej enigmatycznych polskich malarzy XX wieku. - Zrobił na mnie potężne wrażenie, kiedy oglądałem jego prace w Galerii Zachęta 50 lat temu - mówił Andrzej Pągowski. Obecnie mało kto pamięta o nim i o jego pracach. - Starsze pokolenie pamięta Jerzego Krawczyka doskonale, ale młodsze nie miało okazji nigdzie na żywo zobaczyć jego obrazów - mówił Michał Jachuła, kurator wystawy.
Na przypomnienie jego osoby i twórczości zdecydowała właśnie Zachęta. - To bardzo reprezentatywna wystawa zatytułowana "Gra o wszystko" - dodał. Tytuł odnosi się do jednego z obrazów Krawczyka. - Czyli gra o własną pozycję w sztuce, także gra z historią malarstwa, gra z rzeczywistością - tłumaczył kurator wystawy.
Jerzy Krawczyk przez wiele lat był związany z Akademią Medyczną w Łodzi. - W 48 roku został zatrudniony [...] na etacie rysownika-grafika. Wykonywał przede wszystkim rysunki anatomiczne, modele części ciała człowieka - mówił kurator.
Jak obecnie odbierane są prace Jerzego Krawczyka?
W latach 60. Krawczyk cieszył się ogromną popularnością. Jego prace znalazły się w najważniejszych kolekcjach muzealnych - muzach narodowych oraz regionalnych. Tę popularność zawdzięczał temu, że jego prace nie przypominały i nie kojarzyły się z dziełami żadnego innego artysty. - (Jego twórczość) wyróżniała się niezwykłą wyobraźnią, doskonałością warsztatową, ale też typem wizualności zupełnie nieosadzonej w sztuce polskiej - mówił kurator. Szczególne uznanie krytyków zyskały jego pejzaże łódzkie.
Mimo że artysta jest trochę zapomniany, to jego prace nadal są aktualne. - Tematyka antyfaszystowska, antywojenna była bardzo ważnym wątkiem. Wojna w pewnym sensie zniszczyła mu zdrowie i życie. To, co przeżył, powracało w obrazach, prześladowało go. On często przedstawiał armię radziecką jako wyzwolicielkę Polski, co dzisiaj nam się nie do końca podoba. Ale jak każdy wielki artysta i świetny malarz ma to do siebie, że patrzymy jednak na te treści uniwersalne, a te kontrowersyjne zostają gdzieś z boku - mówiła dr Karolina Zychowicz, historyk sztuki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Paweł Deląg w roli reżysera. "Chcę robić filmy, które mnie dotykają". O czym jest "Pani Basia"?
- 15. Festiwal Mastercard OFF Camera. Znamy zwycięzców konkursu głównego
- Krzysztof Dracz odsłania kulisy pracy w zawodzie aktora. "Umawiam się z widzem, że będę go oszukiwał"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Miłka Fijałkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN