Jerzy Krawczyk odkrywany na nowo. "To, co przeżył, powracało w obrazach"

Kim był Jerzy Krawczyk?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jerzy Krawczyk – artysta na nowo odkrywany
Jerzy Krawczyk – artysta na nowo odkrywany
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Sztuka tkania na krośnie
Sztuka tkania na krośnie
Żywicą malowane
Żywicą malowane
Nowa droga sztuki
Nowa droga sztuki
Jerzy Krawczyk to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy. Mimo że artysta w latach 60. cieszył się ogromną popularnością, wśród młodych pokoleń próżno szukać osób, które o nim słyszały. Na szczęście to może się zmienić dzięki wystawie "Gra o wszystko" w warszawskiej Zachęcie.

Kim był Jerzy Krawczyk?

Jerzy Krawczyk to jeden z najbardziej enigmatycznych polskich malarzy XX wieku. - Zrobił na mnie potężne wrażenie, kiedy oglądałem jego prace w Galerii Zachęta 50 lat temu - mówił Andrzej Pągowski. Obecnie mało kto pamięta o nim i o jego pracach. - Starsze pokolenie pamięta Jerzego Krawczyka doskonale, ale młodsze nie miało okazji nigdzie na żywo zobaczyć jego obrazów - mówił Michał Jachuła, kurator wystawy.

Na przypomnienie jego osoby i twórczości zdecydowała właśnie Zachęta. - To bardzo reprezentatywna wystawa zatytułowana "Gra o wszystko" - dodał. Tytuł odnosi się do jednego z obrazów Krawczyka. - Czyli gra o własną pozycję w sztuce, także gra z historią malarstwa, gra z rzeczywistością - tłumaczył kurator wystawy.

Jerzy Krawczyk przez wiele lat był związany z Akademią Medyczną w Łodzi. - W 48 roku został zatrudniony [...] na etacie rysownika-grafika. Wykonywał przede wszystkim rysunki anatomiczne, modele części ciała człowieka - mówił kurator.

Jak obecnie odbierane są prace Jerzego Krawczyka?

W latach 60. Krawczyk cieszył się ogromną popularnością. Jego prace znalazły się w najważniejszych kolekcjach muzealnych - muzach narodowych oraz regionalnych. Tę popularność zawdzięczał temu, że jego prace nie przypominały i nie kojarzyły się z dziełami żadnego innego artysty. - (Jego twórczość) wyróżniała się niezwykłą wyobraźnią, doskonałością warsztatową, ale też typem wizualności zupełnie nieosadzonej w sztuce polskiej - mówił kurator. Szczególne uznanie krytyków zyskały jego pejzaże łódzkie.

Mimo że artysta jest trochę zapomniany, to jego prace nadal są aktualne. - Tematyka antyfaszystowska, antywojenna była bardzo ważnym wątkiem. Wojna w pewnym sensie zniszczyła mu zdrowie i życie. To, co przeżył, powracało w obrazach, prześladowało go. On często przedstawiał armię radziecką jako wyzwolicielkę Polski, co dzisiaj nam się nie do końca podoba. Ale jak każdy wielki artysta i świetny malarz ma to do siebie, że patrzymy jednak na te treści uniwersalne, a te kontrowersyjne zostają gdzieś z boku - mówiła dr Karolina Zychowicz, historyk sztuki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości