Gwiazdy

Bertold Kittel i Piotr Kraśko o zawodzie dziennikarza. "To jest opowieść, którą musimy naszym widzom przedstawić"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nagrodzono najlepszych polskich dziennikarzy
Nagrodzono najlepszych polskich dziennikarzy Dzień Dobry TVN
wideo 2/21

Za nami gala rozdania nagród Grand Press. Nagrodę specjalną Grand Press 25-lecia otrzymał dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel, a trzecie miejsce w głosowaniu na Dziennikarza Roku zajął Piotr Kraśko. Czym dla nich jest współczesne dziennikarstwo? Na to pytanie odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Nagrodzono najlepszych polskich dziennikarzy 

Najważniejsze nagrody dziennikarskie Grand Press zostały rozdane. Wśród nominowanych i laureatów w tegorocznej edycji znalazło się wielu dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl m.in. Piotr Kraśko, prowadzący "Fakty" TVN, który zajął trzecie miejsce w głosowaniu redakcji na Dziennikarza Roku oraz dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel, który otrzymał nagrodę specjalną z okazji 25-lecia Grand Press. 

Nie czuję się emerytem. Aczkolwiek dostałem nagrodę za 25-lecie działalności. Jestem długo w tym zawodzie. Dla nas [dziennikarzy - przyp.red.] najważniejszą wartością, którą mamy w swojej pracy jest wieloletnie doświadczenie

Piotr Kraśko i Bertold Kittel o dziennikarstwie

Cenieni dziennikarze z bogatym dorobkiem opowiedzieli w naszym studiu, czym dla nich jest praca, która wykonują oraz co jest dla nich najważniejsze.

- Staram się opisywać pewne zjawiska, które zachodzą wokół mnie. Nie staram się być uczestnikiem żadnego frontu ideologicznego, politycznego itd. Wydaje mi się, że świat wokół nas jest bardzo ciekawy i dla wielu ludzi też jest przerażający i niepokojący - przyznał Bertold Kittel. - Jako dziennikarz śledczy, kiedy dołączyłem do TVN, zobaczyłem, że mamy tutaj unikatowe możliwości, by wchodzić bardzo głęboko w różne tematy i pokazywać ludzi takimi, jakimi są. Tego dziennikarz prasowy właściwie nie ma szans zrobić. Sprzęt, którym my dysponujemy jest po prostu fantastyczny - dodał.

Z kolei Piotr Kraśko zwrócił uwagę, że bycie dziennikarzem w momentach, kiedy dzieje się coś ważnego w Polsce lub na świecie, jest szczególnie interesujące. - To jest najbardziej fascynująca praca, jaką mogę sobie wyobrazić - podkreślił.

- Żyjemy w świecie, jaki był kiedyś nie do wyobrażenia. Wszystko dzieje się o wiele szybciej, o wiele intensywniej. (...) Rosjanie gromadzą największe siły, o czym oficjalnie mówi Pentagon, od co najmniej 20 lat, niedaleko granicy z Ukrainą. Mamy kryzys na granicy, jakiego nigdy nie mieliśmy za naszego dorosłego życia. I to jest opowieść, którą musimy naszym widzom przedstawić. Tak, by mogli dobrze przewidzieć, jak będzie wyglądało ich życie. Myślę, że my nie zmieniamy świata, przynajmniej nie bardzo powinniśmy mieć takie poczucie, ale dać szansę widzom, czytelnikom zrozumieć ten świat - tłumaczył dziennikarz

Posłuchaj całej rozmowy z dziennikarzami w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości